Tvoje mobilné aplikácie vedia, čo si robil minulú noc (a nenechajú si to pre seba)

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Pred pár dňami priniesol New York Times článok o tom, že človek pred priateľmi alebo partnermi možno skryje určité aktivity, ale pred svojim smartfónom, ktorý odosiela dáta závratnej presnosti desiatkam spoločností, nie.

V článku sa píše: „Milióny bodov na mape dláždia diaľnice, bočné uličky a cyklistické trasy, z ktorých každý sleduje cesty anonymného užívateľa mobilného telefónu. Jeden stopuje niekoho z domu v Newarku do neďalekej banky, kde zotrval viac ako hodinu. Ďalší jedinec celý deň cestuje so starostom New Yorku a domov na Long Island prichádza až v noci… Ďalšia osoba opúšťa svoj byt o siedmej ráno, cestuje do školy vzdialenej 14 míľ, kde trávi čas do neskorého popoludnia… Takto cestuje Lisa Magrinová, 46-ročná učiteľka matematiky. A jej smartfón s ňou. Aplikácia v zariadení zhromažďuje informácie o polohe, ktoré boli odovzdané bez jej vedomia. Zaznamenáva lokalitu každé dve sekundy, ako aj ďalších vyše milióna telefónov v databáze. Identita v ‚tracking‘ zozname nie je uvedená, NY Times ju však rýchlo dokázal nájsť podľa trasy. Aplikácia ju sledovala, keď šla na schôdzku s dietológom alebo na menšiu procedúru v dermatologickej ambulancii. Nasledovala prechádzka so psom a návšteva bytu bývalého priateľa, čo sú informácie, ktoré (Lisa) považuje za znepokojivé.“

Desiatky korporácií, ktoré zhromažďujú presné údaje o polohe užívateľov, vyžadujú lokalizačné povolenie v takých „milých“ produktoch ako je predpoveď počasia, správy alebo mapový softvér, nehovoriac o všeobecnosti údajov, ktoré dokáže zbierať fitness aplikácia a jej GPS. Niekoľko tvorcov aplikácií tvrdí, že len v USA je takto sledovaných 200 miliónov mobilných telefónov, čo je asi polovica zariadení.

Americký plátok ďalej hovorí: „Tieto spoločnosti predávajú, používajú a analyzujú údaje, aby obstarali inzerentov, maloobchodné predajne a dokonca hedžové fondy, ktoré hľadajú prognózu správania spotrebiteľov. Je to horúci trh s predajom oblastne zameranej reklamy, ktorá dosahuje hodnotu $21 miliárd. IBM sa dostalo do biznisu nákupom aplikácií Weather Channel. Sociálna sieť Foursquare investovala $33 miliónov do rozvoja vlastného lokálneho marketingu. Prominentných investorov v lokalizačných startupoch zahŕňa Goldman Sachs alebo Petra Thiela, spoluzakladateľa PayPal… Android od Googlu má aplikácií s kódom zdieľania polohy približne 1200, v porovnaní s dvoma stovkami v operačnom systéme Apple… Pri hodnotení praktík zdieľania polohy a teste 20 aplikácií, ktoré boli označené ako potenciálny odosielateľ dát, dokopy 17 odovzdalo presnú zemepisnú šírku a dĺžku zhruba 70 spoločnostiam. Presné dáta od aplikácie WeatherBug (iOS) získalo 40 spoločností. Keď sme kontaktovali niektoré firmy, ktoré tieto údaje dostali, označili ich za nevyžiadané alebo nevhodné.“ Bežný občan sa však necháva v povinnej nevedomosti o tom, ktoré údaje o ňom jeho elektronické pomôcky zbierajú, komu ich poskytujú a ako je s nimi narábané. Právom sa tak môžu cítiť ako „prenasledovaní,“ keďže ich mobilné telefóny a počítače sa stali „zberňou dát“ pre tretiu stranu.

S firmami na dátový zber uzatvárajú zmluvy maloobchodníci, aby im boli poskytnuté informácie o zákazníkoch a konkurentoch, kým finančné firmy ich používajú na investičné rozhodnutia.

Elina Greenstein, výkonná riaditeľka spoločnosti GroundTruth, počas minuloročného internetového seminára mapovala cestu hypotetického spotrebiteľa z domu do práce, aby ukázala potenciálnym klientom ako môže sledovanie osoby odhaliť preferencie a návyky: „Snažíme sa pochopiť, aký človek je na základe toho, kde bol a kde ide, v súlade s jeho ovplyvnením, čo bude robiť ďalej.“

Podľa New York Times sú Google a Facebook „veľkí hráči“ v biznise lokalizácie. Megaspoločnosti tvrdia, že dáta používajú interne pre sledovanie efektivity reklám, kým Google hovorí, že ich upravuje tak, aby boli „menej presné.“ Krok, ktorým sa mal zapáčiť operačný systém Android napríklad bolo, že zbieral údaje o vás „len niekoľkokrát za hodinu“ a nie nonstop. Ako ďalšie zalepenie očí zákazníkov vzhľadom na ich stratené súkromie zas Apple požaduje, aby aplikácie upozorňovali používateľov kontextovými správami, aby sa oprávnilo okamžité zhromažďovanie podrobností o polohe. Zber bude tradične ospravedlnený „vašou zvýšenou bezpečnosťou“ alebo potrebe dát kvôli „reklame šitej na vašu mieru.“

Pramene:
[1] Your Apps Know Where You Were Last Night, and They’re Not Keeping It Secret; autori: Jennifer Valentino-DeVries, Natasha Singer, Michael H. Keller, Aaron Krolik; The New York Times, 10.12.2018
[2] The “Orwellian Consequence” of Smartphone Tracking: Why a Warrant Under the Fourth Amendment is Required Prior to Collection of GPS Data from Smartphones; autor: Matthew DeVoy Jones; Cleveland State University (Law Journals), 2014
[3] 2018 U.S. Local Advertising Forecast: Mobile and Social; BIA Advisory Services, 2017
[4] Foursquare raises $33 million to expand its location technology platform; autor: Kyle Wigger; Venture Beat, 2.10.2018
[5] Fitness Tracking App Accidentally Reveals Secret US Military Bases, CIA “Black” Sites; Zero Hedge, 29.1.2018
[6] Why Location Is the Future of Digital Marketing (xAd Webinar); Local Search Association Webinars (YouTube), 1.5.2017

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply