USA budú brániť spojencov, ktorí platia svoj „spravodlivý podiel“ – Trump

obrázok: © AP / Jeff Dean

Republikánsky kandidát na prezidenta bol odsúdený za to, že nechal Rusko zaútočiť na „delikventných“ členov NATO

Bývalý americký prezident Donald Trump povedal, že bude brániť amerických spojencov v NATO za predpokladu, že splnia svoje ciele v oblasti vojenských výdavkov. Trumpovo varovanie, že „povzbudí“ Rusko, aby zaútočilo na krajiny, ktoré neplatia, bolo „formou vyjednávania“, ktoré ich malo prinútiť zvýšiť výdavky, vysvetlil.

V rozhovore s moderátorom GB News Nigelom Farageom, ktorý sa v utorok odvysielal, dostal Trump otázku, či sa európski členovia NATO môžu spoľahnúť na to, že ich USA budú brániť, ak začnú „hrať fér“ a splnia požiadavku bloku minúť 2 % HDP na svoje armády. .

„Áno. Ale Spojené štáty by mali zaplatiť svoj spravodlivý podiel, nie spravodlivý podiel každého iného,“ odpovedal Trump.

„Takže ak začnú hrať férovo, Amerika je tam?“ Farage sa spýtal znova, na čo Trump odpovedal: „100 %.

31 členských štátov NATO (nepočítajúc Švédsko, ktoré vstúpilo do bloku v tomto roku) minulo v roku 2023 na obranu 1,26 bilióna dolárov. Viac ako dve tretiny z tejto sumy minuli USA, ktoré svojej armáde vyčlenili viac peňazí ako ktorýkoľvek iný členský štát. kombinované.

Trump je predpokladaným republikánskym kandidátom, ktorý v novembrových prezidentských voľbách napadne prezidenta Joea Bidena. V prejave na predvolebnom zhromaždení minulý mesiac pripomenul, že sa počas svojho predsedníctva stretol s lídrami NATO a informoval ich, že nebude brániť „delikventné“ krajiny. „Jeden z prezidentov veľkej krajiny vstal a povedal: ‚Dobre, pane, ak nezaplatíme a napadne nás Rusko, ochránite nás?‘,“ povedal Trump davu.

„Povedal som: ‚Nezaplatil si, si delikvent?‘ Nie, nechránil by som ťa. V skutočnosti by som ich povzbudil, aby robili, čo sakra chcú. Musíte zaplatiť. Musíš platiť svoje účty.“

Trumpove komentáre spustili vlnu odsúdenia, Biden ich nazval „otrasnými a neviazanými“ a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že „akýkoľvek návrh, že spojenci sa nebudú navzájom brániť, podkopáva celú našu bezpečnosť… a stavia amerických a európskych vojakov na odpor. zvýšené riziko.“

Trump povedal rovnaký príbeh Farageovi a dodal, že ho nezaujíma, ako jeho komentáre využívajú jeho politickí oponenti.

„Môžu to použiť, je mi jedno, či to použijú,“ povedal. „Pretože to, čo hovorím, je forma vyjednávania. Prečo by sme mali strážiť tieto krajiny, ktoré majú veľa peňazí a Spojené štáty platili väčšinu NATO?

„Ale teraz platia kvôli tým komentárom, ktoré ste videli pred dvoma, tromi týždňami,“ tvrdil. „Neviem, či vieš, ale od tých komentárov prišlo veľa peňazí.“

Podľa NATO sa očakáva, že 18 členských štátov tento rok splní alebo prekročí dvojpercentnú hranicu výdavkov. Toto číslo predstavuje šesťnásobný nárast od roku 2014, keď cieľ dosiahli iba tri členské štáty – USA, Spojené kráľovstvo a Grécko.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, US will defend allies who pay their ‘fair share’ – Trump, 20. Marec 2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár