USA tlačí na Rusko

· Čas čítania: 3 min.
Str. 19 USA tlačí na RUSKO

Biden hrubo urazil Putina a odmieta sa ospravedlniť. Nemusí. V Kremli ho neberú vo všetkom vážne.

Už od veľkonočných sviatkov, ktoré pripadli na prvý aprílový víkend, Stredoeurópania dennodenne sledovali správy z frontovej línie na Donbase. „Nechá sa režim v Kyjeve dotlačiť transatlantickým Západom do frontálnej ofenzívy?“ chceli vedieť pri čítaní agentúrneho spravodajstva z ukrajinsko-ruského pomedzia. „Prenesie sa Putin ponad urážku, za ktorú sa Biden odmieta ospravedlniť, len tak, ako keby sa nič nestalo?“ pýtali sa iní. V polovici apríla svitla svetu iskrička nádeje, že americký prezident úplne nestratil súdnosť a prejavil poľutovanie nad svojím príšerným prešľapom. Tlačové agentúry i tlačové oddelenia Bieleho domu a Kremľa 13. apríla oznámili, že Joe Biden zatelefonoval Vladimirovi Putinovi. Údajne hlavne kvôli deeskalácii napätia na Ukrajine. Ani nasledujúce dni sa však Kremeľ, Biely dom, tlačová služba ruského ministerstva zahraničných vecí a ani mienkotvorná tlač nerozpísali o tom, či Biden prejavil aspoň štipku ľútosti. Očividne neprejavil, a to s vedomím, že hrubá urážka, ktorú vypustil z úst na adresu Putina 16. marca pred miliónmi televíznych divákov, nemôže ostať bez následkov.

Čo konkrétne povedal?

Začnime správou z kuchyne masmediálnych oligopolistov zo 17. marca. Tlačová agentúra TASR ju prebrala od nemeckej DPA v tejto formulácii: „Americký prezident Joe Biden v rozhovore pre stanicu ABC News odvysielanom v stredu pohrozil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že ponesie následky za údajné zasahovanie do amerických prezidentských volieb, ktoré sa konali vlani v novembri.“ Takéto tvrdenia, ktorým chýbajú doložiteľné dôkazy, už dávno prestali ktovieako rozčuľovať Kremeľ a ruskú, ba i európsku verejnosť. Čo však najmä ruská verejná mienka nateraz nedokázala úplne stráviť, bol – v podaní TASR – tento marcový verbálny Bidenov úder pod pás: „Na otázku moderátora, či Biden považuje Putina, ktorého obviňujú z tvrdých zákrokov voči svojim oponentom, za vraha, odpovedal áno.“

Vytvorenie objektívneho úsudku o divo rozvirovanej americko-ruskej konfrontácii si vyžaduje oboznámiť sa s pôvodným a plným znením rozhovoru. To najpodstatnejšie –urážku v podobe osočovania Putina ako zabijaka či vraha, medzičasom eviduje na dvoch miestach i Wikipédia. Pramene, na ktoré sa odvoláva, portál NBC News zatiaľ nevymazal. Ponecháva aj plný textový prepis rozhovoru. Piesok, po ktorom ešte viac zaškrípali vzťahy oboch jadrových superveľmocí, pozostáva len z jednej otázky a odpovede. George Stephanopoulos: „Takže poznáte Vladimira Putina. Myslíte, že je zabijakom?“ Prezident Joe Biden: „Áno.“

V tlačovom stredisku Bieleho domu sa v momente rozžeravili telefonické linky. Takéto dych berúce hrubosti zvykli byť v minulosti casus belli – podnetom postačujúcim na vyhlásenie vojny. Hoci len málokto predpokladal, že štátnik s erudíciou Vladimira Putina ihneď otvorí povestný jadrový kufrík, aby začal iniciovať sériu overovacích kódov, americká mediálna scéna značne znervóznela.

AUTOR: Patrik Sloboda

Pokračovanie nájdete v májovom čísle ZEM & VEK

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár