V Bielorusku prijali tvrdší zákon proti extrémizmu a nepovoleným demonštráciám

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Pravo.by

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podpísal zákon, prostredníctvom ktorého sa menia domáce kódexy pre otázky trestnej zodpovednosti a sprísňuje sa zodpovednosť za porušenie pravidiel organizácie masových podujatí a tiež sa pritvrdzuje aj v sfére boja proti extrémizmu, rehabilitácii a propagácii nacizmu a pod. Tento dokument bol ešte predtým schválený bieloruským parlamentom a po schválení prezidentom Alexandrom Lukašenkom bol zverejnený na národnom právnom portáli Pravo.by.

Po novom, napríklad v súlade s článkom 342-2 Trestného zákonníka Bieloruska, trestné stíhanie môžu začať voči osobám, ktoré viac krát porušili pravidla organizácie, alebo konania masových podujatí, alebo ktoré boli dva krát v priebehu jedného roka odsúdené v súlade s článkom 24.23 Kódexu o administratívnych priestupkoch za nesankcionované akcie, alebo v priebehu roka po druhom napomenutí o opätovnom porušovaní zákona o konaní masových podujatí. Tieto osoby môžu byť zatknuté, alebo im bude obmedzená sloboda na obdobie do 3 rokov, alebo budú uväznené na obdobie do 3 rokov.

Okrem toho sa sprísňuje zodpovednosť za účasť a organizáciu skupinových skutkov, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok. Kým predtým, v súlade s článkom 342-1 Trestného zákonníka za organizáciu a účasť na nepovolených demonštráciách previnilci mohli dostať max 3 roky obmedzenia slobody, alebo väznenia, v súčasnosti môžu dostať až 4 roky väzenia a až na 5 rokov obmedzenie slobody.

Zavádza sa trestná zodpovednosť za účasť v extrémistických skupinách a napomáhanie extrémistickej činnosti. Napríklad, za zapojenie do extrémistickej činnosti iných osôb a za iné napomáhanie podobnej činnosti, obvinené osoby môžu dostať až 4 roky obmedzenia slobody, alebo od 2 do 6 rokov väzenia. Podobný trest čaká aj na majiteľov internetových a iných informačných zdrojov za šírenie zakázanej, extrémistickej a neonacistickej informácie. Ak sa podobného priestupku dopustia opakovane v priebehu roka, môžu byť v najlepšom prípade potrestaní pokutou, alebo v tom najhoršom prípade – 2 rokmi, ktoré strávia vo väzení.

Trestná zodpovednosť, ako sa v zákone uvádza, je aj „za úmyselné nezákonné poskytnutie informácií o súkromnom živote a personálnych údajoch inej osoby bez jej súhlasu a za snahu o rehabilitáciu nacizmu“. Ak niektorého občana dva krát v priebehu roka odsúdia za propagáciu, demonštráciu a šírenie nacistickej symboliky, alebo jej skladovanie za účelom šírenia, hrozí mu väzenie do 4 rokov, alebo obmedzenie slobody na rovnaké obdobie. Tvrdému boju proti rehabilitácii fašizmu a „pestovaniu“ neonacizmu sa od Bieloruska môžu naučiť mnohé vlády členských štátov Európskej únie.

V krajine tisíc jazier a lesov sa sprísňuje zodpovednosť aj za vraždu policajtov a vojakov, (dolná sadzba je zdvihnutá z 10 na 12 rokov väzenia), kladenie odporu osobám, ktoré chránia verejný poriadok, za násilie a vyhrážky voči nim a voči sudcom, za urážanie predstaviteľov úradov a ich blízkych. Rovnako väčší trest čaká previnilcov za lži, výzvy na ohrozovanie a poškodzovanie národnej bezpečnosti, zneuctenie národných symbolov, verejné výzvy na organizáciu nesankcionovaných podujatí.

Značne sa sprísňuje zodpovednosť za daňové úniky, maximálny trest za podobný zločin, ktorý zapríčinil značné materiálne škody, sa zvýšil z 3 na7 rokov väzenia a za zločin vo zvlášť veľkom rozsahu – zo 7 na 12 rokov väzenia. Tiež bola zavedená trestná zodpovednosť za výrobu, dovoz a predaj falzifikovaných liekov, za falšovanie označenia a dokumentov na podobné preparáty a pod.

Hlavné ustanovenia zákona vstúpia do platnosti o desať dní po jeho podpísaní prezidentom, ostatné o tri mesiace. Prirodzene, na oboch stranách Atlantického oceánu zaznejú hlasy o diktatúre, o obmedzení slobody a ľudských práv v Bielorusku, ale v tejto krajine iba sprísnili zákony v prípadoch, keď je zákon až príliš benevolentný voči porušovateľom, nebezpečným osobám a zločincom. Každý zločin má byť „odmenený“ primeraný trestom. Vyhnúť sa trestu nie je veľmi ťažké: postačí iba neporušovať zákony.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) В кодексы по вопросам уголовной ответственности внесены изменения, Pravo.by, 8.6.2021

(2) https://www.youtube.com/watch?v=Ng4EP8UApSs

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár