V Bielorusku určili, kto nahradí Lukašenka, ak ho odstránia

· Čas čítania: 2 min.
Foto: BELTA

Dosť pozoruhodné nariadenie prijala bieloruská vláda. Navonok to vyzerá, ako celkom obyčajná, oficiálna záležitosť – „Dekrét od 9. mája 2021 № 2 „O ochrane suverenity a ústavného zriadenia“ v Bielorusku. V tomto nariadení však ide o to, kto bude riadiť krajinu po súčasnom prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi v prípade, ak… bude fyzicky odstránený, zlikvidovaný. V podobnej situácii v krajine zavedú stanné právo a štát povedie Rada bezpečnosti republiky. Lukašenko už podpísal dané nariadenie.

Ako uvádza hlavná informačná agentúra krajiny BELTA, bieloruský líder prijal dané rozhodnutie po pokuse o štátny prevrat, ku ktorému došlo pred niekoľkými dňami a ktorý bol úspešne eliminovaný bieloruskými s ruskými tajnými službami. Pričom na rozdiel od britských alebo českých kolegov a politikov, bieloruská a ruská strana zverejnili všetky dôkazy, dokumenty, videozáznamy a iné údaje, predložila nepopierateľné dôkazy, že sa pripravoval štátny prevrat a atentát na bieloruského prezidenta. Európske a zaoceánske tajné služby a politici, ako je známe, dôkazy a dokumenty nikdy neprezentujú a sú zvyknutí iba neodôvodnene a falošne obviňovať „nepriateľov a agentov“…

BELTA podotkla, že dané nariadenie bude platné iba v prípade násilného odstránenia bieloruského prezidenta, alebo pokusu o jeho likvidáciu, v prípade aktu terorizmu, zahraničnej agresie a pod. „Prezident Alexander Lukašenko podpísal „Dekrét od 9. mája 2021 № 2 „O ochrane suverenity a ústavného zriadenia“. Daný dokument nariaďuje, že v prípade úmrtia Hlavy štátu z dôvodu spáchania atentátu, uskutočnenia teroristického činu, zahraničnej agresie, iného násilného konania, všetky štátne úrady a ich úradné osoby, majú konať v súlade s rozhodnutiami Rady bezpečnosti, zasadnutiam ktorej bude predsedať premiér,“ uvádza sa v danom nariadení.

„Pritom na území krajiny bude ihneď zavedené mimoriadne, alebo stanné právo a Rada bezpečnosti určí zoznam opatrení na ich zabezpečenie. Rozhodnutia Rady bezpečnosti budú povinné pre všetkých a všetci ich budú bezpodmienečne plniť. Základnou otázku bude organizácia volieb. Rada bezpečnosti za účasti gubernátorov rozhodne o ich konaní. Daný dekrét je určený na zachovanie nezávislosti a suverenity krajiny. Dekrét je platný od momentu jeho podpísania,“ zdôrazňuje sa v dokumente.

Bieloruské média vysvetlili, že v podobnej situácii všetky štátne úrady budú podriadené Rade bezpečnosti a budú plniť jej nariadenia. Hlavnou výkonnou osobou bude premiér. Od júna minulého roka je v tejto funkcii Roman Golovčenko, ktorý predtým pôsobil vo funkcii predsedu Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruska.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. Лукашенко подписал декрет о защите суверенитета и конституционного строя, BELTA, 9.5.2021
2. Подписан Декрет о защите суверенитета и конституционного строя, President.gov.by, 9.5.2021
3. Головченко о декрете Президента: в государстве должен быть план действий для нештатных случаевBELTA, 9.5.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár