V Kyjeve sú vystrašení z kvalitných bieloruských ciest – obávajú sa napadnutia

Foto: Twitter

V Kyjeve, ale aj vo viacerých členských štátoch EÚ ešte nestihla utíchnuť hystéria v súvislosti s vojenskými cvičeniami Ruska blízko ukrajinských hraníc a „zaručene pravdivými správami“, že Moskva pripravuje útok na „Nezáležnú“, ale už vypukla nová vlna poplašných správ a „nostradamových“ predpovedí. Tento raz Kyjev straší vlastné obyvateľstvo a Európu tým, že Ukrajinu pre zmenu môže napadnúť… Bielorusko.

Príčina obáv a strašidelných varovaní je dosť čudná: zisťuje sa, že susednú Ukrajinu ohrozujú… kvalitné a mnohopočetné bieloruské cesty. Podľa niektorých kyjevských „tiež odborníkov“, Minsk zámerne vybudoval také moderné a dobré cesty smerom k ukrajinským hraniciam, aby sa po týchto cestách dala rýchlo presúvať vojenská technika a potom napadnúť susednú krajinu. Fantázia ukrajinských „expertov“ doslova nemá hranice.

Na hrozbu pre Ukrajinu, ktorú tvoria moderné a kvalitné bieloruské diaľnice a iné cesty, v rozhovore v televíznej relácii ukrajinskej televíznej stanice Ukrlife.TV, poukázal aj vojenský expert Igor Kozij. Účastníci diskusie sa v relácii venovali vojenským cvičeniam Ruska na hraniciach s Ukrajinou, ich geopolitickému kontextu a poukázali na to, že Moskva premiestnila časť vojenskej techniky spoza Uralu do európskej časti krajiny.

V úvode museli uznať, že aj napriek neustálym nafukovaniam situácie na Ukrajine a v EÚ, panika v médiách a v radoch európskych a ukrajinských politikov skončila. Nedalo sa donekonečna vyvolávať hystériu a balamutiť verejnosť hrozbou, ktorá nikdy neexistovala. Ďalej diskutéri urobili pozoruhodný objav, že „záujmy Moskvy sa zmenili a premiestnili sa z čínskych na ukrajinské hranice…“ Následne priznali, že priateľské vzťahy, spolupráca v oblasti hospodárstva, obchodu a v iných oblastiach medzi Ruskom a Čínou… ohrozuje záujmy Ukrajiny. Nevysvetlili však, prečo priateľstvo Číny a Ruska tak nevyhovuje Kyjevu.

Debatovali o systéme „Kaskád“, o situácii na Donbase, stave ukrajinskej a ruskej armády, podrobne rozoberali nedávne ruské vojenské cvičenia, znovu strašili verejnosť, že nastala iba krátka pauza a onedlho Rusko znova začne ohrozovať Ukrajinu a Európu a pod. Moderátorka Ľudmila Nemirjaová ochotne „prihrávala na smeč“ Igorovi Kozijovi, ktorý strašil ruskou agresiou a nakoniec vynašiel aj nové pikantné „objavy“.

Najprv poukázal na to, že sa na Ukrajine likviduje vojenská infraštruktúra. Ako na to prišiel a čo o tom svedčí, vôbec nevysvetlil. A od „ruskej hrozby“ prešiel k „bieloruskej“. „Všetci sme prehliadli moment, ktorý súvisí s konaním počas cvičení „Západ-2021“. Bielorusi už vybudovali cesty, veľmi dobré cesty smerom k našim hraniciam – takmer do každej dediny!.. Vy neviete o tom, že sa vojenská technika premiestňuje po cestách? Vy neviete o tom, že sú v Bielorusku veľmi kvalitné moderné cesty?“ rozhorčil sa ukrajinský expert.

Podotkol, že také kvalitné trasy sa len tak nezjavujú a nebudujú sa náhodne. Tvrdil, že obyvateľmi Kyjevu obľúbená cesta na západ, ktorá vedie cez mesto Koveľ, bola vybudovaná práve pre armádu. Poukázal však na to, že vojenská technika sa najlepšie presúva po betónových cestách a pôvodná cesta cez Koveľ bola práve z betónu. Podčiarkol, že na také cesty ľahko pristávajú dokonca aj vojenské lietadlá.

Pohoršil sa však nad tým, že v posledných rokoch bola táto cesta značne poškodená autami a cestári si uľahčili prácu tým, že si ju jednoducho pokryli asfaltom, čo síce je veľmi dobré pre bežnú automobilovú dopravu, ale absolútne nevyhovuje armáde, ťažká vojenská technika v momente zničí takúto podobnú cestu. „A ani žiadne vojenské lietadlo na nej už nepristane“, smutne podotkol Kozij.

Rozčarovane konštatoval, že Ukrajina nemá také kvalitné cesty ako Bielorusko, ani taký veľký počet moderných ciest, ako severní susedia. „Nemáme dobrý plán zabezpečenia alebo infraštruktúrneho rozvoja z pohľadu armády. Máme vybudovať tunely v Karpatoch, máme vyriešiť koľko vojenskej techniky máme posielať na východ a koľko na západ,“ podčiarkol Igor Kozij, poukazujúc na nedostatky.

Obavy viacerých ukrajinských politikov a expertov vyvolali mnohopočetné videá na sociálnych sieťach, na ktorých bolo zverejnené premiestňovanie bieloruskej vojenskej techniky po Kozijom spomínaných kvalitných cestách. Niektorí politici a analytici, ako to bolo aj v prípade ruskej vojenskej techniky upozorňovali na to, že sa bieloruská technika premiestňuje k ukrajinským hraniciam a strašili tým, že Bielorusko môže napadnúť Ukrajinu – používali fakticky rovnaký scenár, ako v prípade Ruska.

Ale rovnako, ako v prípade Ruska, nedošlo k žiadnemu útoku na Ukrajinu. To však vôbec nebráni „expertom“, aby aj naďalej šírili falošné poplašné správy a otvorené lži, ako o „agresii“ Ruska, tak aj Bieloruska. Denno-denné ostreľovanie civilných objektov na Donbase ukrajinskou armádou a zabíjanie civilistov mnohí ukrajinskí politici, analytici a média, ako aj ich európski kolegovia, zamlčujú. Nuž, to je tá transatlantická objektivita.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1377414549901484035?ref_src=twsrc%5Etfw
2. https://www.youtube.com/watch?v=Z0Y-jwQKD6A

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár