V rúškach našli toxické chemikálie

· Čas čítania: 3 min.

Vedci našli dôkaz, že niektoré rúška používané širokou verejnosťou obsahujú toxické chemikálie. Predbežné testy odhalili stopy rôznych zlúčenín, ktoré sú zakázané zo zdravotných aj z environmentálnych dôvodov. Medzi takéto chemikálie patrí formaldehyd, chemická látka, o ktorej je známe, že spôsobuje slzenie a pálenie očí, nosa a hrdla, kašeľ, sipot a nevoľnosť. Odborníci sa obávajú, že prítomnosť týchto chemikálií v rúškach, ktoré sa nosia dlho, môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy.

Výskumy potvrdzujú, že hoci rúška musia zodpovedať konkrétnym štandardom, nie všetci ich  dodržiavajú. Profesor Michael Braungart, riaditeľ Hamburského inštitútu pre životné prostredie, testoval rúška, ktoré mnohým ľuďom spôsobili vyrážky. „To, čo vdychujeme cez ústa a nos, je v skutočnosti nebezpečný odpad,“ uviedol profesor.

Okrem formaldehydu, chemikálie, ktorá dáva sviežu vôňu po otvorení nového balenia rúšok, sa v rúškach našiel aj anilín, známy karcinogén. „Našli sme formaldehyd a dokonca aj anilín a všimli sme si, že na zakrytie nepríjemného chemického zápachu rúška boli použité neznáme umelé vonné látky,“ vyjadril sa profesor. „V prípade chirurgických rúšok modrej farby sme našli kobalt – ktorý je možné použiť ako modré farbivo. Všeobecne máme pred nosom a  ústami chemický koktail, ktorého toxicita a dlhodobé účinky na zdravie neboli nikdy testované, “oznámil Braungart.

Dr. Dieter Sedlak, výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Modern Testing Services v  Augsburgu, objavil pomocou svojej jedinečnej testovacej metódy aj ďalšie chemikálie. Okrem formaldehydu našiel jasné dôkazy o prítomnosti nebezpečných fluorovaných uhľovodíkov. Fluorované uhľovodíky (PFC) sú toxické pre ľudské zdravie a vedci nedávno požiadali o zákaz ich používania. Koncentrácie PFC nachádzajúce sa v maskách sú  v  bezpečnom rozmedzí 16 mg/kg, zistil doktor Sedlak, ale keď sa nachádzajú len niekoľko milimetrov od úst človeka, úroveň expozície sa časom zvyšuje. „Na základe mojich praktických skúseností určite existuje zvýšené neprimerané riziko,“ hovorí doktor Sedlak. „Všeobecné nariadenie o bezpečnosti výrobkov z roku 2005 (GPSR) stanovuje zodpovednosť výrobcov a distribútorov týchto výrobkov,“ uvádza sa na webovej stránke britskej vlády: „Pretože povrchové úpravy nie sú  zdravotníckymi pomôckami, tieto výrobky neregulujeme.“

Čína bola pred pandémiou popredným svetovým výrobcom rúšok a upevnila si túto pozíciu na pozadí vypuknutia COVID-19, vyrobí 85% všetkých rúšok. Za prvých päť mesiacov roku 2020 bolo v krajine registrovaných viac ako 70 000 nových spoločností na  výrobu alebo predaj rúšok. Rozmach dopytu po týchto výrobkoch viedol k obavám z neprehľadných dodávateľských reťazcov v Číne.

Dr. Julian Tang, klinický virológ a čestný docent na Katedre pneumológie na univerzite v  Leicesteri, potvrdil záver doktora Sedlaka a profesora Braungarta, že je potrebný ďalší výskum. Uviedol, že ak majú ľudia obavy ohľadne rúšok, môžu si kúpiť profesionálne chirurgické rúška, ktoré musia spĺňať prísnejšie normy.

Liz Cole, spoluzakladateľka organizácie Us For Them, ktorá sa zasadzuje za práva detí, tvrdí, že zistenia sú obzvlášť znepokojujúce hlavne v prípade detí. Pri nedávnom otvorení škôl v Spojenom kráľovstve nosili deti dlhodobo rúška, a to aj vonku v areáli školy a na verejných priestranstvách.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje

  1. / Откриха токсични химикали в маските за лице, dnes.bg 2.4.2021
  2. / What we are breathing through our mouth and nose is actually hazardous waste: Scientists find evidence of toxic chemicals in some face masks, dailmail.co.uk, 2.4.2021
  3. / Exclusive: Chemical cocktail found in face masks, ecotextile.com 1.4.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár