V Rusku a na Ukrajine si drvivá väčšina ľudí praje čo najskoršie ukončenie ozbrojeného konfliktu

Foto: Sergej Maľgavko/TASS

Dnes ráno pokračovala vojenská operácia Ruska na území Ukrajiny. Predsedníčka Rady federácie Ruska Valentína Matvijenková vo svojom dnešnom vystúpení podčiarkla, že cieľom tejto operácie nie je obsadenie Ukrajiny, ale jej demilitarizácia. Mnohé ruské a ukrajinské média a milióny ľudí na sociálnych sieťach prizvukujú, že si želajú, aby sa tento ozbrojený konflikt čo najskôr skončil a aby si vyžiadal čo najmenej obetí. Mnohé média zverejňujú protirečivé správy, situácia je pomerne nejasná.  

Napriek tomu, že ruská armáda vo viacerých smeroch útočila na vojenské objekty Ukrajiny, aj ukrajinská armáda pokračovala v raketovom a delostreleckom ostreľovaní miest a obcí v Doneckej a Luhanskej republike, ako aj prihraničných teritórií Ruska, hlavne v Rostovskej a Belgorodskej oblasti. Dve ruské civilné plavidlá sa dostali pod paľbu v Azovskom mori a boli zasiahnuté raketovým útokom z ukrajinského mesta Mariupol. Média o tom informovala tlačová služba hraničného riaditeľstva FSB Ruska v Krasnodarskom kraji. Jeden z členov posádky bol zranený, na lodiach vypukol požiar, ktorý bol uhasený, a obe plavidla sa dostali do prístavu.

Jedna osoba bola zranená aj počas ostreľovania ukrajinským delostrelectvom ruského prihraničného mesta Belgorod. Počas bojov v Doneckej a Luhanskej oblasti sa mnohí vojaci ukrajinskej armády vzdali, alebo dokonca prešli na stranu Donecku a Luhansku. Napríklad, niekoľko príslušníkov 57. samostatnej motorizovanej pechotnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny dobrovoľne položilo svoje zbrane a prešlo na stranu Luhanskej ľudovej republiky. Uviedol to spravodajca Luganskinformcentru vo svojej reportáži z obce Krymskoje.

Viaceré telegram-kanály informovali, že 440 vojakov ukrajinskej armády požiadalo o humanitárny koridor a prešlo na územie Rostovskej oblasti Ruskej federácie. Niektoré brigády Ozbrojených síl Ukrajiny sa vzdali Ľudovej milícii LĽR. Napríklad, príslušníci 53. a 57. brigády zdvihli biele vlajky a prestali klásť odpor.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho čínsky kolega Wang Yi diskutovali včera o súčasnej situácii na východnej Ukrajine. Ministri vyjadrili spoločné stanovisko, že dôvodom súčasnej krízy bolo odmietnutie Kyjeva plniť Minské dohody a implementovať balík opatrení, schválený Bezpečnostnou radou OSN. Lavrov a Wang Yi tiež zdôraznili, že „Rusko a Čína trvajú na potrebe, aby všetky krajiny rešpektovali zásadu nedeliteľnosti bezpečnosti“.

Ukrajinské média informovali, že najvyššie vedenie krajiny vysťahovalo svoje rodiny do zahraničia, prezident Zelenský tiež poslal svoju manželku a rodičov do Poľska. Vláda vydala nariadenie na prípravu evakuácie prezidentskej kancelárie do Ľvova. Ukrajinskí novinári uvádzajú, že vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny sa často vyhýbajú bojom proti ruskej armáde a vzdávajú sa, alebo prestupujú na stranu Donecku a Luhansku, prípadne, žiadajú ruskú armádu, aby vytvorila humanitárny koridor a ukrajinskí vojaci mohli odísť do vnútrozemia, do bezpečia. Ruská armáda im vždy vyhovuje v týchto požiadavkách.

Včera večer ukrajinské média uvádzali, že ruské vojská obsadili mesto Gostomeľ, ktoré sa nachádza 15 km od Kyjeva. Informovali tiež, že ruské tanky vstúpili do mesta Sumy bez odporu. Primátor mesta Geničesk v Chersonskej oblasti Alexander Tulupov informoval média, že ruská armáda vstúpila do tohto mesta bez odporu. Pred polnocou prezident Volodymyr Zelenský uviedol, že v priebehu dňa zahynuli 137 ukrajinských vojakov a 316 bolo zranených. Tiež podpísal nariadenie o vytvorení hlavného štábu najvyššieho vojenského veliteľa.

Dnešná noc bola relatívne pokojná, ráno ukrajinské delostrelectvo obnovilo ostreľovanie v okolí mesta Mariupoľ, Gorlovka, Pervomajsk, Doneckij, Golubovskoje, atď. Rôzne ruské a ukrajinské média zverejňujú pomerne protirečivé informácie. Situácia je dosť nejasná.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Два российских гражданских грузовых судна подверглись ракетному удару ВСУ в Азовском море, TASS, 24.2.2022

(2) Один человек получил ранение из-за разрыва снаряда в Белгородской области, TASS, 24.2.2022

(3) Военная операция на Украине. Онлайн, TASS, 25.2.2022

(4) Российские военные захватили аэропорт Гостомеля под Киевом, Strana.ua, 24.2.2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply