Väčšina Európanov si myslí, že EÚ zlyhala a bola „irelevantná“ počas koronavírusu

· Čas čítania: 2 min.
foto: archív

Väčšina Európanov sa domnieva, že EÚ zaznamenala v reakcii na COVID-19 chabé výsledky, pričom ešte väčšie percento uviedlo, že Brusel bol pri konfrontácii s nákazou „irelevantný.“ Prieskum uskutočnila Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR) v deviatich štátoch, ktoré zastupujú dve tretiny obyvateľstva EÚ.

V Taliansku 63% opýtaných odpovedalo, že Brusel zlyhal, pričom iba 4% ho považujú za najužitočnejšieho spojenca počas krízy. Komunistickú Čínu označila za najužitočnejšieho spojenca počas pandémie štvrtina Talianov (25%). Väčšina v Taliansku, Španielsku a Francúzsku uvádza, že sa ich názor na EÚ zhoršil vzhľadom na neúčinnú reakciu. V štúdii sa píše: „Ešte viac znepokojivý je fakt, že veľký počet nielen tvrdí, že EÚ reagovala zle, ale tiež vraví, že je irelevantná. V každej krajine tomu viac ľudí verí ako neverí.“

Prieskum sa uskutočnil vo Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Taliansku, Portugalsku, Španielsku, Bulharsku, Švédsku a Dánsku a pýtal sa na názor 11 tisíc ľudí. Napriek všeobecnému sklamaniu z vedenia EÚ je podľa štúdie väčšina Európanov stále presvedčená, že na jej zachovanie je potrebná spolupráca a integrácia. Existujú však náznaky, že talianski občania, ktorých epidémia ťažko postihla, čoraz viac podporujú rozchod s Bruselom.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Pramene:
[1] Europe’s pandemic politics: How the virus has changed the public’s worldview; autori:
Ivan Krastev, Mark Leonard; European Council on Foreign Relations; 24.6.2020
[2] The experts are back in fashion as Covid-19’s reality bites; autor: John Harris; The
Guardian, 15.3.2020
[3] Sweden goes it alone: The EU’s coronavirus exception; autor: Marlene Riedel;
European Council on Foreign Relations; 9.4.2020
[4] Faulty batch of face masks prompts the isolation of more than a thousand Spanish
healthcare staff; autori: Emilio de Benito, Cecilia Jan; El País, 21.4.2020
[5] EU must play global role in virus crisis, says Merkel; AFP, 27.5.2020
[6] Sondaggio Tp – il 40% vorrebbe uscire sia dall’Euro che dall’Europa; autor: Mauro de
Donatis; Sondaggi BiDiMedia, 23.4.2020
[7] Ursula von der Leyen: "Scusateci, ora la Ue è con voi"; autor: Ursula von der Leyen; La
Reppublica, 1.4.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár