Veľká Británia sprísni migračnú politiku 

Foto: AFP

Zdá sa, že Veľká Británia nie náhodou vystúpila z Európskej únie a takmer hneď začína „bačovať“ po svojom, inak, ako to robia v EÚ. Napríklad, aj v oblasti migračnej politiky. Britské úrady menia pravidla poskytnutia azylu utečencom – práve za účelom zastavenia prílevu ilegálnych migrantov. Vypracovaný britskou vládou plán prezentovala včera ministerka zahraničia Proti Patelová, ktorá v režime online-konferencie vystúpila na zjazde vládnej Konzervatívnej strany.

„Všetci ľudia, ktorí podávajú žiadosť o poskytnutie azylu v našej krajine, majú rovnaké podmienky, nezávislé od toho, akým spôsobom sa k nám dostali. Je to nesprávne,“ uviedla vo svojom prejave, úryvky z ktorého citovali mnohé britské média. Podľa ministerky, v súčasnosti štátny systém poskytnutia azylu je „mimoriadne neefektívny.“

V súlade s novým plánom, pre osoby, ktoré utekajú zo svojich krajín kvôli konfliktom alebo prenasledovaniu, britská vláda vypracuje „nové zákonné spôsoby,“ ako sa môžu dostať do kráľovstva a získať tam azyl. Za týmto účelom spoločne s OSN plánuje vytvoriť systém podávania žiadostí o azyl vo Veľkej Británii pre osoby, ktoré boli najviac postihnuté, žijú v táboroch pre utečencov na území krajín Blízkeho východu.

Žiadostí osôb, ktoré prídu do kráľovstva nezákonne, sa budú prijímať aj naďalej, ale britské úrady, v súlade s novými pravidlami, pošlú preč väčšinu migrantov. Britské súdy začnú oveľa aktívnejšie deportovať migrantov do „bezpečných tretích štátov“ cez územie krajín, z ktorých prišli do Veľkej Británie.

Otázka boja proti ilegálnym migrantom je mimoriadne aktuálna pre Veľkú Britániu, na územie ktorej od začiatku roka nezákonne prišlo vyše 6 tisíc žiadateľom o azyl – trojnásobne viac, ako za celý vlaňajší rok. Väčšina utečencov prišla z Francúzka, keď prekročila Lamanšský prieliv na malých člnoch.

Patelová podčiarkla, že medzinárodné zločinecké skupiny, ktoré sú v pozadí veľmi výhodného nezákonného biznisu, ilegálne dopravujú migrantov cez hranice a aktívne využívajú a zneužívajú nedostatky súčasného systému získavania azylu vo Veľkej Británii. Na ostrovoch menia a sprísňujú migračnú politiku, v EÚ je stále všetko po starom…  

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 Britain plans to deny asylum to illegal migrants, newspaper says, Reuters, 4.10.2020

2 Priti Patel: The UK considered shipping migrants 4.000 miles away, Reuters, 3.10.2020

4 Immigration and asylum, The Guardian, 4.10.2020

5 Downing Street fails to rule out sending asylum seekers trying to enter Britain to a remote SCOTTISH ISLAND after it emerged Priti Patel considered sending migrants 4,000 miles to Atlantic outcrop, Daily Mail, 30.9.2020

5 Priti Patel looked at shipping UK asylum seekers to south Atlantic, Financial Times, 30.9.2020

6 Ascension Island: Priti Patel considered outpost for UK asylum centre location, BBC, 30.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár