Veľká Británia vraj udelí veľvyslancovi EÚ plný diplomatický status zvrchovaného národa

Foto: pymnts.com

Londýn má podľa rôznych správ pripraven udeliť ambasádorovi Európskej únie (EÚ) plný diplomatický status, čím sa bloku dostane rovnakého postavenia ako zvrchovanému, národnému štátu. Správa prichádza v čase, keď Európsky parlament definitívne ratifikoval obchodnú dohodu medzi Londýnom a EÚ.

Zdroje, ktoré hovorili pre denník The Times uviedli, že vláda sa chystá udeliť spomínaný status veľvyslancovi s menom João Vale de Almeida. Rozhodnutie Downing Street neposkytnúť rovnaký status ako diplomatov zvrchovaných štátov malo podľa nich byť zdôvodnené, že by to spôsobilo „nezdravý, mrazivý efekt“ v rokovaniach.

Plný diplomatický štatút poskytuje misiám diplomatickú imunitu, ako aj ochranu pred zadržaním alebo zatknutím. Zástupca EÚ mohol fungovať bez tejto hodnosti, ale údajne by to znamenalo, že by „premeškal niektoré významné činnosti ako napr. ceremoniál odovzdania poverovacích listín kráľovnej Alžbete II.“ Takže, to bol hlavný dôvod prečo zrovnávať EÚ so zvrchovaným štátom?

Podľa Borrellovho listu „Brusel cítil, že európsky projekt si zaslúži vyššie postavenie, pretože môže stanovovať zákony, má vlastnú menu a súdy.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Britain to formally recognise EU ambassador for first time since Brexit; autor: Catherine Philip, Bruno Waterfield, Oliver Wright; The Times, 29.4.2021

(2) UK and EU in row over bloc’s diplomatic status; autor: James Landale; BBC, 21.1.2021

(3) Brussels warns Britain against downgrading EU ambassador’s status; autor: Daniel Boffey; The Guardian, 25.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár