Verejná diskusia 4.: Nový prístup k voľbám

Na základe názoru ktorý prezentujú všetky média, predvolebné a volebné teamy, politici … mám dojem, že aby boli voľby demokratické, úspešné a správne, tak by sa na nich malo zúčastniť čo najviac voličov, najlepšie všetci, ktorí voliť môžu. Takto by voľby boli výsledkom väčšiny a teda by reprezentovali mienku a vôľu všetkých zúčastnených voličov. A možno nie som sám kto má takýto dojem a takých ľudí je viacej.

ZAMYSLENIE SA

Je to skutočne tak? Je to pravda? Podľa mňa by to bola čiastočná pravda vtedy, keby aj všetci voliči vedeli o volených čo najviac (najlepšie všetko), poznali by ich volebný program, súkromný, spoločenský, politický život, bezúhonnosť … A zároveň by na základe takýchto informácií urobili porovnanie tých čo idú voliť konkrétne s ostatnými. Ba ani to by nestačilo ale museli by poznať aj dejiny a princípy demokracie, humánne, ekonomické, technické a ostatné vývojové trendy a možnosti a to vztiahnuť k určitému typu volieb (politické voľby, komunálne, prezidentské …) a tiež k danej krajine, regiónu, mestu, obci … Vieme všetci, že to tak nie je a  ani v blízkej budúcnosti zrejme nebude.

Vieme aj to, že mnohí voliči idú voliť len preto, že sa to od nich chce, očakáva … Preto, že idú voliť iní, že chcú alebo dokonca naliehajú deti, rodičia, príbuzní, že sme povedali, že voliť pôjdeme … Sú takí, čo nevedia koho volia, nepoznajú a neprečítali si o volených nič alebo takmer nič a o volebných programoch tak isto … A často väčšina ľudí nevolí, nezúčastňuje sa volieb lebo sa v tom nevyzná, nenájde si čas na výber a oboznámenie sa s kandidátmi, prúdmi a stranami, má zlý pocit z toho, že zvolí niekoho, kto ich sklame …

Ja sa pýtam, je súčasný volebný systém správny, objektívny a demokratický?  A pretože je podobný ako vo väčšine európskych krajín a mnohých demokratických krajinách ostatného sveta, mohli by sa podobne pýtať aj voliči inde na svete.

Ja si myslím, že keby išli voliť aj všetci a teoreticky by bola aj 100 % účasť voličov, takéto voľby by boli len z časti správne a demokratické. Hneď naznačím aj prečo. Ak sa chce stať niekto lekárom, inžinierom, atď. musí stráviť dlhé roky štúdiom  a skutočným odborníkom sa stane aj tak iba ďalším štúdiom, ďalším vzdelávaním a najmä praxou. Ak chce niekto voliť nemusí mať žiadne vzdelanie, nemusí o volebných kandidátoch vedieť vôbec nič alebo mať o nich nepravdivé a podsunuté informácie (a to aj zámerne). A o politike, volebnom systéme, situácii doma a vo svete sa nezaujímať a teda podľa akých kritérií dá svoj hlas? Na druhej strane, ak sa niekto chce stať v súčasnosti politikom, lídrom hnutia, komunálnym predstaviteľom, tak nemusí prakticky nič. Stačí, keď ho pozná dostatočný počet ľudí, keď sponzoruje nejakú stranu alebo hnutie alebo keď si ho strana, či hnutie vyberú za kandidáta. Predpokladom velebného úspechu v súčasnosti je taký predstaviteľ ktorý by pomerne dobre vyzeral, vedel patrične vystupovať na verejnosti a prezentoval určité názory, často populistické.

NAČRTNUTIE VÝCHODÍSK

Súčasný volebný systém nie je celkom správny a dostatočne spravodlivý, demokratický a jeho produkt – vrcholoví politickí, komunálni a iní predstavitelia a ich aparáty nie sú dostatočne schopní v zverenej ich kompetencii viesť a vyviesť aj v prípade akýchkoľvek kríz ľudí, ľudstvo a v sumáre aj našu planétu k lepšiemu…

Natíska sa otázka, či by „tí správni volení“ nemali byť odborníci a teda ľudia volení z odborníkov, ktorí by to dokázali resp. by mali najlepšie predpoklady na takúto vládu. Veď takéto „úradnícke vlády“ poznáme. Lenže iba odborníci tiež nestačia. Odborníci na líderstvo by mali byť spojení s adekvátnymi permanentnými kontrolnými mechanizmami na každej úrovni a v každom čase. Zvolení predstavitelia by nemali mať automatické právo pôsobiť v zvolenom tíme až do konca obdobia, na ktoré boli zvolení. Strany, hnutia, jednotlivci by mali prechádzať neustálou kontrolou a hodnotením a keď sa ukážu neschopní, málo aktívni alebo neaktívni, mali by byť nahradení v reálnom čase inými – lepšími a schopnejšími. Hoci sa tak už čiastočne deje aj v súčasnosti, deje sa tak len v rámci súčasného volebného systému, čo neumožňuje skutočnú zmenu k zásadne lepšiemu. Vylučovaní sú v skutočnosti len tí, čo urobia trestný, protispoločenský alebo antihumánny čin.

Ďalej, v súčasnej situácii sa mi zdá nepružné, ak niekto chce napĺňať pôvodný volebný cieľ, prioritu alebo vyhlásenie len preto, že toto sľúbil napr. temer pred poltuctom rokov. Veď od vtedy sa priority a možnosti v humánnej, sociálnej a hospodárskej oblasti mohli už zmeniť. Volebné ciele by mali byť prezentované skôr len ako určitá prognóza s možnosťou ich dopracovania a zmeny a nie ako dogma.

Ďalej za veľmi dôležité považujem, aby bol známy zdravotný ale najmä duševný stav volených a zvolených. Volení ale predovšetkým zvolení činitelia by mali prechádzať periodickou psychickou a psychologickou kontrolou. Aby sa nestalo, tak ako to poznáme z dejín ale aj zo súčasnosti, že vládnu, diktujú pravidlá a zákony, usmerňujú mienku, manipulujú s ľuďmi … diktátori, extrémisti, psychopati a inak duševne narušení ľudia.

A poďme ku vzdelaniu, politickej a komunálnej kultúre a vôbec k vedomostiam zvolených. Väčšina nemá vzdelanie (a často ani na základnej úrovni) pre zvolenú alebo pridelenú funkciu, či post. Dnes si vysoko postavení vyvolení lídri môžu dovoliť prizývať a platiť príslušných odborníkov. Ale so svojim vzdelaním vedia, kto je vlastne vhodný odborník? Preto by bolo namieste, aby ak nie už pred zvolením, tak hneď po zvolení začali navštevovať príslušné školy, kurzy a pod. aby sa vzdelali v oblasti, ktorú chcú riadiť. Takéto vzdelávanie by malo byť permanentné, pretože všetko sa mení a vyvíja.

A ČO VOLIČI ?

Vyššie uvedená úvaha naznačuje určité východiská najmä k voleným a zvoleným. Je  však potrebné zamyslieť aj nad voličmi. To znamená, či skutočne každý, kto dosiahne dospelosť, by mal a mohol voliť. Vieme, že ani dnes nemôžu ísť voliť všetci, hoci dosiahli volebný vek. Vylúčení sú niektorí mentálne postihnutí, preukázateľne duševne chorí a pod.

Ja si myslím, že postupne by mal byť vypracovaný taký volebný systém, ktorý by umožňoval pred volením otestovať voliča, či je na voľby pripravený a teda či je kompetentný a schopný posúdiť kto a prečo by mal byť volený a zvolený. V súčasnosti je to však ešte nemožné. No možno je to nie až tak vzdialená budúcnosť.

Myslím si, že to súvisí najmä s vedeckým poznaním súvislostí, príčin a dôsledkov rozhodovania sa ľudí ako aj s technickými možnosťami. Vedecké poznanie súvislostí, príčin a dôsledkov rozhodovania musí posúdiť a stanoviť hranicu, kedy je volič schopný „voliť kompetentne“, čo sa môže overiť napr. testami. Čo sa týka technických záležitostí, ide o vypracovanie vhodných volebných metód a ich technické prevedenie.

Možno by voliči pred vlastnými voľbami mali vykonať úspešne testy napr. na počítači a až potom by mohli voliť. Obidva úkony – testy a voľby by mohli prebiehať následne za sebou a na tom istom technickom zariadení. Zároveň by malo byť umožnené tomu, kto testami neprešiel aby si po určitom čase testy mohol zopakovať a ak nimi úspešne prejde – následne mohol voliť.

Ivan Štelmák

Výzva našim čitateľom

Vážení čitatelia. Všetkých Vás pozývame do tejto diskusie na tému Ako by malo vyzerať Slovensko, čo by sa na ňom malo zmeniť? Ak si myslíte, že máte k tejto téme čo povedať, napíšte nám krátky príspevok. Nemusíte mať námety v rámci celého fungovania štátu, môže to byť aj v niektorej čiastkovej oblasti, či už ide o politický systém, bezpečnosť, ekonomiku, poľnohospodárstvo, životné prostredie, školstvo, zdravotníctvo, sociálne istoty… Veríme, že tu tak postupne vznikne zbierka nápadov a myšlienok, ktoré budú môcť poslúžiť ako inšpirácia každému, kto je nespokojný so stavom, v akom sa naša spoločnosť nachádza.

Maximálna dĺžka príspevku by mala byť 5000 znakov s medzerami, v prípade dlhších príspevkov si vyhradzujeme právo ich skrátiť. V prípade, že príspevok potrebujete podporiť nejakým rozsiahlejším materiálom, uveďte v texte len linku, kde na internete je zverejnený. Takisto si vyhradzujeme právo nezverejniť príspevky, ktoré nebudú k téme (teda nebudú navrhovať žiadne konkrétne riešenia) alebo svojim obsahom naplnia skutkovú podstatu trestného činu.

Svoje príspevky môžete posielať priamo nášmu zástupcovi šéfredaktora na e-mail: [email protected]. Do predmetu správy napíšte: VEREJNÁ DISKUSIA.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply