Verejné financie potrebujú dlhovú a daňovú brzdu

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Karikatúra Zsolta Lukácsa

Po zaslaní kľúčového dokumentu o budúcom smerovaní našej ekonomiky do Bruselu, uskutočnila agentúra Polis Slovakia prieskum medzi občanmi, čo vedia o Projekte plánu obnovy. Väčšina odpovedala, že takmer nič a asi pätina, že niečo o tom vedia. A pritom sa toľko o tom píše, alebo chýbajú už avizované vládne noviny ktoré budú zadarmo zastrčené v novinových schránkach?

Či to je zle, alebo dobre nešpekulujeme, ale pripomíname si, že do slovenskej ekonomiky príde len z tohto fondu viac ako 6 miliárd eur na obnovu pandémiou zasiahnutej ekonomiky, z ktorých väčšina sa bude až 30 rokov po roku 2026 splácať. Kto bude vedieť vypracovať projekt, ktorý ale pred realizáciou musí Európska komisia schváliť, si určite príde na „slušné“ peniaze bez korupcie, čo bude mať pod kontrolou novovytvorená funkcia európskeho generálneho prokurátora.

Aké konkrétne projekty nám budú napokon z nášho národného fondu obnovy schválené, sa dozvieme v druhej polovici roka. Koaličná vláda si uvedomuje, že už dnes sa musí pripraviť na zákonné vytvorenie podmienok budúceho splácania požičaných peňazí a preto potrebuje novelizovať ústavný zákona o rozpočtovej zodpovednosti z roku 2011. Tento stanovoval rozpočtové deficitné pásma k HDP a súbor opatrení, ktoré vláda musí do konkrétneho dátumu realizovať, kam patrila aj jej povinnosť, požiadať parlament o vyslovenie jej dôvery.

Očakávaná novelizácia ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa má doplniť o výdavkové stropy čo znamená, že vláda nemôže minúť viac, ako určuje výdavkový strop a to aj v prípade, že príjmy z daní do štátneho rozpočtu by boli vyššie ako sa predpokladalo. Z dôvodu terajšej obrovskej zadlženosti sa predpokladá, že parlament ústavný zákon o dlhovej brzde príjme.

Ústavný zákon bez koaličnej zhody

Súčasťou zákona o rozpočtovej zodpovednosti však má byť nielen dlhová ale aj daňová brzda, v čom však nie je v koalícií zhoda. Pod daňovou brzdou treba rozumieť, že sa dane a odvody nebudú znižovať tak, ako sa nedávno počas pandémie o tom sväto svete tvrdilo, ale ani zvyšovať čo väčšinu z nás potešilo. Koaličná vláda si na záchranu pracovných miest požičala viac ako 2 miliardy eur, ktoré bude musieť vrátiť, čo môže len z vyšších daní tak, ako to schválil americký Kongres, ktorý financovanie amerického stimulu už podporil len za podmienky, že sa zároveň zvýši nielen korporatívna daň, ale aj daň od veľkých amerických digitálnych spoločností.

A tak namiesto nižších dani z práce a vyšších dani z majetku, sa čoraz viac začalo hovoriť o potrebe zvýšenia viacerých daní a odvodov. S tým však nesúhlasí jeden z koaličných partnerov, ktorý chýbajúce peniaze navrhuje získať z iných zdrojov, predovšetkým znižovať náklady na spravovanie vecí verejných. Či sa zrušia daňové výnimky, alebo sa znovu zavedenie daňová licencia, keďže väčšina jedno-osobových eseročiek dane neplatí, alebo sa zvýšia dane len v tých sektoroch ktoré si na pandémii „prilepšili“, niečo ako luxusná daň z predmetu podnikania, si musíme podľa budúceho vývoja vo verejných financiách ešte počkať. Zatiaľ to vyzerá na koaličnú nedohodu, čo obvykle býva začiatok koaličnej krízy, na konci ktorej sú predčasné parlamentné voľby.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár