Vládne protipandemické opatrenia sa postupne vyčerpávajú

Na globálnu ekonomické recesiu vyvolanú prvou a druhou pandémiou už okrem centrálnych bank a Európskej komisie reagovali aj národné vlády. V prípade našej to boli a naďalej sú príspevky podnikom v závislosti od poklesu ich tržieb a v prípade schválenia súdom, možnosť požiadať o dočasnú ochranu.

Pokiaľ sa jednalo o domácnosti, ktoré patria v únii medzi najviac zadlžené, sa vláda a Národná banka Slovenska dohodli, že za podmienky zrušenia bankových odvodov budú banky súhlasiť na obdobie 9 mesiacov s odkladom splátok, čo u nás využilo viac ako 150 tisíc úverových dlžníkov. Pozrime sa teda ako sa obe vládne opatrenia vlani realizovali a aký je ich priebeh v tomto roku.

Podmienky štátnej ochrany firiem sa sprísňujú

Na prvú vlnu koronavírusovej pandémie spojenú s odstavením ekonomiky reagovali nielen ECB nalievaním obrovskej masy lacných peňazí na účty komerčných bank, ale aj národné vlády poskytnutím dočasnej ochrany, ktorú musel odsúhlasiť súd. Tuto dostalo viac ako 400 slovenských firiem s cieľom udržať predmet podnikania za podmienky, že nebudú znižovať počty svojich zamestnancov.

Do zoznamu sa však dostali firmy, ktoré mali problémy s podnikaním už pred pandémiou, neplatili riadne dane, alebo ich platili v daňových rajoch, niektoré z nich niekoľko rokov povinne nezverejňovali účtovnú uzávierku do registra účtovných závierok a takto by sme mohli pokračovať.

S nástupom druhej pandemickej vlny sa však poniektorým určite nepodarí obnoviť podnikanie, o čom sa dozvieme pri predložení účtovných uzávierok za minulý rok. Nezamestnanosť sa už začína zvyšovať, očakáva sa tiež pokles daňových príjmov a navyše aj daňových nedoplatkov za minulý rok a treba tiež počítať, že určite viac peňazí sa bude zo štátneho rozpočtu vracať ako daňové preplatky, keďže preddavková daňová povinnosť vlani vyplynula z hospodárskych výsledkov z roku 2019, kedy sa väčšine slovenských podnikov darilo viac.

Dočasná ochrana firiem platila len do konca minulého roka, keďže jej podstatou bolo životaschopné podniky dočasne udržať a podporiť výrazne vyššími finančnými stimulmi zo strany vlády. Od tohto roku sa ale sprísnila spomínaná dočasná ochrana firiem v niektorých podmienkach jej poskytnutia , keďže tento inštitút bol v niektorých prípadoch zo strany podnikov zneužívaný. K dočasnej ochrane problematických podnikov sa totiž musí vyjadriť aj nadpolovičná väčšina nespriaznených veriteľov, čo bude v praxi ťažko realizovateľné.

V odklade úverových splátok je nejednotnosť

Na prelome tohto roku skončila pre väčšinu úverových dlžníkov možnosť pozastaviť ich splácanie, začo „zaplatili“ vyššie úroky. Len 5 percent z nich má problém pokračovať v splácaní a preto žiada o ďalší odklad. Ako sa má ďalej postupovať v tomto roku s podmienkami odloženia splátok rozhodol Európsky orgán pre bankovníctvo, ktorý však svojím rozhodnutím spôsobil chaos.

Dlžníkom žiadajúcim o pokračovanie, banka nebude mať povinnosť vyhovieť, bude musieť previesť individuálne posúdenie na základe ktorého rozhodne o zhoršení kreditnej kvality klienta. Ak klient žiada o prvý odklad splátok a pritom splnil ostatné zákonné podmienky, banka nemusí do konca marca vykonať individuálne posúdenie klienta, ale ani zhoršovať kreditnú kvalitu, pod čím sa rozumie zápis do úverového registra neplatičov.

Ak ale nový klient banky požiada o odklad v tomto roku, nebude zaregistrovaný v už spomínanom registri. V schvaľovaní odkladu splátok nie je zo strany bánk rovnaký prístup k svojím klientom, čo môže ale aj nemusí mať vplyv na prípadnú fluktuácia klientov. Pokiaľ ide o podniky, tak zo spracovaného prehľadu Národnej banky Slovenska vyplýva, že firmy si odložili z objemu úverov okolo 12 percent, pričom väčšina z nich sa týkala menších a stredne veľkých firiem.

ECB k odkladu splátok, vyzýva národné centrálne banky ako aj vlády k opatrnosti, neprehliadať terajšie úverové riziká, ktoré sa ale podľa všetkého netýkajú slovenských bánk.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply