„Vojna skončila, môžu ísť domov!“

Tagged With: , , , , 1 Comment

I týmito volaním by sa dala parafrázovať výzva, ktorou nemecká národne orientovaná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) roztriasla novozvolený nemecký parlament. Konkrétne jeho dolnú – a politicky relevantnejšiu – komoru Spolkový snem (Bundestag). Hoci je zoskupenie AfD (Die Alternative für Deutschland) pomerne mladé, keďže vzniklo len pred štyri rokmi, na parlamentnej pôde mu nechýba zdravé sebavedomie.

Pohoršení slniečkári

92-členná poslanecká frakcia AfD predložila v utorok v Bundestagu žiadosť, aby spolková vláda nadviazala rozhovory so sýrskou vládou o prijatí dohody o návrate sýrskych vojnových utečencov do vlasti. Podnet preniesol šéf frakcie AfD Bernd Baumann. V prejave, ktorý možno vidieť aj na serveri YouTube, upozornil na skutočnosť, že sýrska armáda rozprášila oddiely teroristického hnutia Islamský štát a občianska vojna v podstate končí. Vojnoví utečenci, ktorí našli útočisko v Nemecku, sa tak môžu začať vracať domov. Vyslovil sa v tom zmysle, že nekontrolovaný príliv Sýrčanov do Nemecka, ktorý vyvolalo predvlaňajšie rozhodnutie vlády kancelárky Angely Merkelovej vpúšťať ich bez obmedzenia, sa môže zastaviť a obrátiť. Zdôraznil, že by to mohla byť príležitosť na skorigovanie katastrofálnej politiky otvorených hraníc kancelárky Merkelovej.

Takáto predstava viditeľne pohoršila slniečkársku väčšinu dolnej komory. Dalo sa to čakať a euroskeptickým národniarom nepomohlo ani úsilie o vybrúsenie niektorých formulácii v pôvodnom šesťbodovom návrhu spred desiatich dní. Dosluhujúca garnitúra tzv. veľkej koalície pod vedením Angely Merkelovej odmieta úvahy o spätnom toku predvlaňajšieho a vlaňajšieho prúdenia migrantov, ktorí sa vydávali za utečencov zo Sýrie. Kšeftovanie s falošnými pasmi, ale i vydávanie pravých pasov skorumpovanými sýrskymi úradmi, ostáva dodnes lukratívnym biznisom v krajine zdevastovanej šesťročnou občianskou vojnou.

Len tí, čo sú potrební

Nováčikovia z AfD poukazujú v šesťbodovom Pláne na podporu dohody o návrate sýrskych utečencov (Abkommen zur Förderung der Rückkehr syrischer Flüchtlinge) na štatistiky Medzinárodnej organizácie pre migráciu spadajúcej pod OSN, V tých sa hovorí, že za prvých sedem mesiacov tohto roka sa do Sýrie vrátilo šesťstotisíc jej občanov. Zväčša z okolitých arabských štátov alebo z Turecka, kde beženci žili v ťažkých a nehostinných podmienkach.

Tie sa vôbec nedajú porovnať s veľkorysou pohostinnosťou v Nemecku, na ktorú Berlín ani Brusel nedovolia siahnuť. Poskytovanie vysokých sociálnych dávok priťahuje ako magnet milióny Ázijčanov i Afričanov a mnohí z nich sa budú zrejme i v budúcom roku vydávať za prenasledovaných Sýrčanov. Prestane to až vtedy, keď nemecká vláda označí Sýriu za bezpečnú krajinu, za akú už oficiálne považuje Afganistan.

Zatiaľ tomu bránia tzv. vyššie záujmy ležiace mimo dosahu nemeckej vlády. Milióny novoprišelcov z Ázie a Afriky budú pokračovať v osídľovaní Európy. Na tom nástojí Organizácia spojených národov i Európska komisia. Úslužná dosluhujúca nemecká vláda pripravuje prisťahovalecký zákon, ktorý má pod zámienkou zavedenia poriadku do migračnej politiky štátu otvoriť doširoka brány tzv. legálnej migrácii.

Práve na tomto bode sa stále nedokážu zhodnúť strany, ktoré po septembrových voľbách do Spolkového snemu debatujú o zostavení vládnej koalície. Šéfka najsilnejšej Kresťansko demokratickej strany (CDU) Angela Merkelová ju zamýšľala vytvoriť so Zelenými a so Slobodnou demokratickou stranou (FDP). Sondážne rokovania však v nedeľu stroskotali. Okrem iného aj preto, že FDP presadzuje klasickú angloamerickú (a austrálsku) podobu prisťahovaleckej politiky postavenú na prísune vybraných pracovných síl, a nie privandrovaleckých más bez potrebnej kvalifikácie, odkázaných na neraz doživotné poberanie sociálnych dávok.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...
One Response to "„Vojna skončila, môžu ísť domov!“"

Pridaj komentár

  & Časopis