Vyšehradská štvorka navrhne hospodársku podporu bieloruským podnikateľom a zrušenie víz pre Bielorusov

Foto: Reuters/TUT.by

Kým väčšina členských štátov zhromažďuje finančné prostriedky na pomoc bieloruskej opozícii, aby mohla uskutočniť štátny prevrat v krajine, členské štáty Vyšehradskej štvorky podporujú všetky tieto plány avšak, vymysleli aj vlastný, prostredníctvom ktorého by chceli ovplyvňovať dianie v Bielorusku. Vyšehradská štvorka na blížiacom sa summite EÚ navrhne „balík podporných opatrení pre bieloruský ľud.“

Na tlačovej konferencii v Lubline o tom informoval poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý zhodnotil výsledky stretnutia premiérov štyroch štátov a dosiahnuté dohody. „Bieloruskému ľudu chceme ponúknuť projekt hospodárskej spolupráce,“ uviedol a vysvetlil, že ide o spoluprácu v oblasti energetickej bezpečnosti, mediálnej komunikácie a infraštruktúrnom sektore.

Chceme ponúknuť bezvízový styk pre občanov Bieloruska. Tento balík opatrení by sme chceli navrhnúť počas najbližšieho summitu Európskej únie,“ prezradil Mateusz Morawiecki. Pripomenul tiež, že Európska únia a Bielorusko podpísali dohodu o zjednodušení vízového režimu, vďaka čomu za víza občania EÚ a Bieloruska už nezaplatia 60, ale iba 35 eur. Podotkol tiež, že Poľsko bezprostredne hraničí s Bieloruskom, ako jediná krajina Vyšehradskej štvorky, a má s nim spoločnú hranicu dlhú 418 km.

Maďarský premiér Viktor Orbán zdôraznil, že Budapešť úplne podporuje všetky poľské iniciatívy smerom k Bielorusku. „Podporujeme tento poľský prístup k veci. Teší nás, že premiér Morawiecki navrhol strategický plán pre Bielorusko. Ľudské práva a demokracia sú dôležité, ale potrebujeme strategický prístup. A Poľsko napreduje práve týmto smerom,“ podčiarkol maďarský premiér.

Český kolega Andrej Babiš poukázal na to, že je veľmi dôležité, aby Bielorusi rozhodovali o budúcnosti svojej krajiny v nových slobodných prezidentských voľbách. Poznamenal, že V4 chce zároveň pre bieloruskú spoločnosť navrhnúť ponuku hospodárskej spolupráce.

Poľsko v bieloruskej otázke hrá vedúcu úlohu. Poľský návrh je to strategický prístup,“ zdôraznil slovenský premiér Igor Matovič. Tiež na stretnutí v poľskom Lubline pripomenul nedávne výročie založenia hnutia Solidarita, ktoré vzniklo v roku 1980 ako nezávislé odbory a spôsobilo pád komunizmu v Poľsku.

Poľské a bieloruské média pripomenuli, že Mimoriadny summit EÚ sa uskutoční už o desať dní – 24.-25. septembra a jeho účastníci budú diskutovať hlavne o hospodárskych následkoch pandémie koronavírusu a o možnostiach, ako ich prekonať. Prerokujú tiež rad horúcich medzinárodných otázok, vrátane povolebnej situácie v Bielorusku a krízy v Stredozemnom mori medzi Cyprusom a Gréckom, ktoré podporuje Európska únia na jednej strane, a Tureckom na druhej strane.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 https://twitter.com/PremierRP/status/1304413467642941449?ref_src=twsrc%5EtfwWęgry wspierają polskie działania wobec Białorusi, Polskie Radio24, 11.9.2020

2 Grupa Wyszehradzka o sytuacji na Białorusi: Apelujemy o uwolnienie więźniów politycznych, Do Rzeczy, 11.9.2020
3 Вишеградская группа на саммите ЕС предложит ввести безвизовый режим для граждан Белоруссии, TASS, 11.9.2020
4 Группа стран Евросоюза предложит белорусам безвизовый режим, OSN Media, 11.9.2020
5 Вышеградская группа на саммите ЕС предложит ввести безвизовый режим для белорусов, TUT.by, 11.9.2020

6 На саммите ЕС Вишеградская группа предложит ввести безвизовый режим для граждан Беларуси, Online Brest, 11.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply