Weimarský súd oslobodil dvoch žiakov od povinnosti testovania, rúšok a rozostupov

· Čas čítania: 2 min.

Weimarský okresný súd rozhodol o zákaze používania rúšok a testov na dvoch školách. Súd v rozsudku oslobodil dve deti od povinnosti nosiť vo svojich weimarských školách rúška a podrobovať sa covid testom. Okrem toho tiež nemusia dodržiavať predpísané rozostupy. Na súd sa obrátila matka dvoch chlapcov – tretiaka a ôsmaka, každý z nich chodí do inej školy. Ako oznámila hovorkyňa súdu, verdikt sa vzťahuje iba na tento konkrétny prípad. Deti nesmú byť kvôli rozsudku od ostatných v triede izolované. 

Podľa Okresného súdu vo Weimare je nosenie rúšok „nebezpečné pre duševnú, fyzickú a emocionálnu pohodu“, má tiež negatívny dopad na psychiku detí, ich vývoj a dospievanie. Súd v rozsudku č. Az 9F148/21 uviedol, že nosenie rúška, dodržiavanie minimálnej vzdialenosti a vykonávanie rýchlotestov na školách predstavuje hrozbu pre duševnú, fyzickú a emocionálnu pohodu dieťaťa“. Pravosť rozsudku potvrdil Steffen Dittes, predseda Durínskeho štátneho parlamentu. Zároveň ho ostro kritizoval.

V rozsudku súdu sa uvádza, že „riaditeľom a učiteľom“ sa zakazuje: „Nariaďovať uvedeným žiakom nosenie rúška v areáli školy, a týka sa to všetkých druhov pokrývok tváre, aj respirátorov FFP2. Taktiež nemôžu žiakom prikázať dodržiavanie rozostupov medzi sebou a testovanie na vírus Sars-CoV-2.“

Sudca svoje rozhodnutie odôvodnil okrem iného nedostatočnou účinnosťou nosenia rúšok a dodržiavania rozostupov“. Tiež pripomenul „nevhodnosť PCR a antigénových testov na meranie výskytu infekcie“. V 178-stranovom odôvodnení Weimarského okresného súdu sa nachádzajú citácie z početných literárnych zdrojov a posudky niekoľkých znalcov. „Opatrenia proti covidu narušujú potrebu sociálneho kontaktu detí, vyvolávajú pocity viny a strachu a majú nepriaznivý dopad na psychický stav detí,“ píše sa v odôvodnení.

Rozsudok sa nepáčil Steffenovi Dittesovi. „Zistenia infekcií a hlavne mutácií boli nezodpovedne odignorované, vysoko kontroverzným odborníkom, ktorý tak ohrozuje študentov a učiteľov,“ myslí si Dittes. Durínske Ministerstvo školstva, mládeže a športu a Ministerstvo spravodlivosti skúmajú „právne prostriedky na rýchle preskúmanie predbežného opatrenia v ďalších súdnych konaniach“.

Vo verejnoprávnych médiách informovalo ministerstvo školstva, že rozsudok vyvolal vážne procesné pochybnosti. Rozhodnutie vraj nemá žiadny vplyv na opatrenia v Durínskych školách a je možné sa voči nemu odvolať. Ministerstvo svoje stanovisko odôvodňuje okrem iného tým, že rozhodnutie z 8. apríla nebolo riadne oznámené. Ministerstvo školstva pochybuje aj o právomoci okresného súdu vo Weimare. Taktiež ministerstvo kultúry upozornilo, že ide o individuálne rozhodnutie, ktoré nemá dopad na existujúce opatrenia na ochranu pred infekciou na školách. Opatrenia, ako napríklad povinné nosenie rúška, preto v nezmenenej podobe platia pre všetkých učiteľov a žiakov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Urteil in Weimar: Keine Masken, keine Tests und kein Abstand mehr für Schüler, berliner-zeitung.de, 11.4.2021
2./ Weimar: Maskenpflicht in Schulen bleibt, sagt das Bildungsministerium Thüringen, berliner-zeitung.de

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár