WHO: Choroby môžu v Gaze zabiť viac ľudí ako bomby

Obnovenie bojov medzi Izraelom a Hamasom v Gaze označila OSN za „nočnú moru“. Prestávka v bojoch sa začala pred týždňom 24. novembra. Najprv trvala štyri dni a potom ju predĺžili o niekoľko dní, za pomoci vyjednávačov Kataru a Egypta. Dočasné prímerie vypršalo v piatok o 07.00 h miestneho času (06.00 h SEČ). Ministerstvo zdravotníctva v Gaze informuje, že odvtedy bolo pri izraelských útokoch zabitých viac ako 170 ľudí. Od skončenia prímeria prestala cez priechod Rafah prichádzať veľmi potrebná pomoc. V piatok ráno bolo počuť v oblastiach severnej Gazy streľbu. Zdá sa, že tempo bojov po prímerí nepoľaví, keďže boli nasadené prúdové stíhačky a prieskumné lietadlá.

Izraelská armáda zhadzuje letáky, v ktorých ľudí v husto obývanej južnej Gaze vyzýva, aby sa evakuovali do blízkych oblastí, čo signalizuje rozširujúcu sa ofenzívu. Mediátor Katar sa pokáša o obnovenie prímeria. Od 7. októbra bolo v Gaze zabitých viac ako 15 000 Palestínčanov, vrátane 6000 detí. V Izraeli je oficiálny počet obetí približne 1 200.

Choroby môžu v Gaze zabiť viac ľudí ako bomby, varuje WHO

Philippe Lazzarini, šéf humanitárnej agentúry OSN pre palestínskych utečencov Unrwa je znepokojený, že v piatok “nebolo do Gazy povolené dodať žiadnu humanitárnu pomoc, vrátane paliva”. Počas sedemdňového prímeria sa do Gazy podarilo vstúpiť stovkám nákladných áut s pomocou, no stále ich bolo menej ako približne 500 nákladných áut, ktoré do Gazy vstupovali každý deň pred vojnou.

V piatok Mark Regev, hlavný poradca izraelského premiéra, povedal, že Hamas mohol zabezpečiť predĺženie prestávky v bojoch, ak by oslobodili ďalších rukojemníkov. “Majú takmer 20 žien [spôsobilých na prepustenie], no rozhodli sa tak neurobiť,” povedal Regev. Na otázku, či sú tieto ženy civilistky alebo izraelské vojačky, Regev odpovedal, že niektoré ženy majú okolo 20 rokov a skončili vojenskú službu. Hamas tvrdí, že urobil niekoľko ponúk týkajúcich sa ďalšieho prepustenia rukojemníkov – Izrael ich všetky odmietol.

Lekári bez hraníc tvrdia, že nemocnica al-Awda bola poškodená výbuchom

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Gaza’s fear and anger as ceasefire breaks and fighting erupts, BBC, 1.12.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply