Záporné reálne sadzby dlžníkom zarábajú

Foto: Shutterstock

Inflácia sa vo všeobecnosti pokladá za pliagu našich peňazí v peňaženke a na účtoch v banke, keďže v prvom prípade kúpime za rovnaké množstvo peňazí menej tovarov, v druhom prípade sa nám peniaze z dôvodu nižších úrokov ako miera inflácie, znehodnocujú. Obe negatíva sa najviac dotknú domácnosti s fixným príjmom, ktoré to pociťujú aj v poklese životnej  úrovne. Na druhej strane však treba povedať, že na inflácii sa dá vo viacerých prípadoch aj „zarobiť“. Keď podnikáte a z konkurenčných dôvodov si môžete vyššie vstupné ceny premietnuť aj do koncových spotrebiteľských cien, tak na inflácii sa zarába. Z vyšších cien tovarov a služieb sú vyššie tržby a teda aj vyššie dane a v prípade vyšších miezd okrem daní aj odvody, tak potom z dôvodu inflácie sa nám zvyšujú aj príjmy do verejných rozpočtov a tak nám klesajú deficity oboch rozpočtových ukazovateľov k HDP. A napokon sa pozrime, ako na inflácii zarábame pri čerpaní úverov. Ak sme si požičali peniaze za menší úrok ako je miera inflácie, tak potom z rozdielu týchto dvoch údajov spláca úverový dlžník financujúcej banke reálne menej peňazí a teda na inflácii v podstate zarába aj on.

Infláciu nabaľujú nepredvídateľné skutočnosti

Terajšie nastavenie menovej politiky ECB je také, že aj napriek vysokému rastu cien, sa zatiaľ s úrokmi nehýbe. Ale podľa všetkého to už nepotrvá dlho, keďže na trhu vyvstal neočakávaný problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá aj z dôvodu inflácie „pýta“ vyššiu mzdu a to nad produktivitu práce. Keď k tomu pripočítame, že zatiaľ nedochádza k zlepšeniu pošramotených dodavateľsko- odberateľských vzťahov na ktoré sa šéfka ECB odvolávala ,že sú príčinou dočasnej inflácie, tak v najbližšom období sa s poklesom inflácie nedá počítať. Či  na jej zrýchlení sa bude podieľať očakávané rýchlejšie obnovenie hospodárskeho rastu ako aj terajšie geopolitické riziká, nešpekulujeme. Tieto sa určite zhoršili pozastavením certifikácie plynovodu Nord Stream 2 zo strany Nemecka, ktoré sa chápe ako sankcia voči Rusku, keďže  oficiálne potvrdilo nezávislosť Donecka a Luhanska. Výsledkom je zvýšenie ceny plynu o 10 percent, čo však nemusí byť konečné.Treba totiž počítať s opatrnosťou pri uvoľnení terajšej menovej politiky, keďže zvyšovanie úrokov určite zasiahne hypotekárny splátkový systém domácností, akciový a dlhopisový trh a určite aj obchodovanie s kryptomenami. ECB bude určite nastavovať menovú politiku tak, aby s nižším objemom peňazí na finančnom trhu nedošlo súčasne k výraznému poklesu hospodárskeho rastu, pričom na mieru inflácie sa bude určite dohliadať čo najmenej. Na doterajšie fungovanie globálnej ekonomiky postavenej na nulových úrokových sadzbách a kvantitatívnom uvoľňovaní, budeme musieť podľa všetkého navždy zabudnúť.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply