Zdravotné výnimky z nosenia rúška

Minulý rok v auguste boli na Slovensku, aj vo väčšine európskych štátov zrušené zdravotné výnimky z povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest. Týkalo sa to najmä ľudí s respiračnými ochoreniami. Pacientom s astmou, chronickým ochorením pľúc, ale aj so srdcovo-cievnymi ťažkosťami, ktorí sa v rúšku doslova dusia, prestali štátne zdravotnícke inštitúcie na pokyn hlavného hygienika akceptovať tieto výnimky napriek tomu, že to mnohým spôsobilo zhoršenie zdravotného stavu. Vo vyhláške zostali zapísané výnimky len pre ľudí so závažnými poruchami autistického spektra a so stredným a ťažkým mentálnym a sluchovým postihnutím.

Nedávno do alternatívneho rádia telefonoval svedok udalosti z vlaku, ktorý musel neplánovane stáť 40 minút v Galante, nakoľko jeden cestujúci teeneger dostal vo vlaku epileptický záchvat z respirátora. Napriek tomu, že sa pri nastupovaní preukázal dokladom, že je epileptik a nemôže nosiť rúško ani respirátor, zamestnanec železničnej spoločnosti jeho zdravotný stav nezohľadnil a na jeho prosbu arogantne odpovedal: „V mojom vlaku nebude sedieť nikto, kto nebude mať prekryté dýchacie cesty.“

Taká odlišnosť v prístupe nemá žiadne medicínske opodstatnenie. Nemožno predsa „chrániť“ ľudí iba pred jedným medializovaným ochorením a ignorovať iné choroby a komplikácie pacienta.

Úrady verejného zdravotníctva taktiež zakázali lekárom vydávať potvrdenie zdravotného stavu na žiadosť pacienta, ktorým by mohli dotknutí ľudia preukázať svoj zhoršený zdravotný stav bezpečnostným zložkám, SBS a polícii.

Preto je zarážajúce, že v rámci všadeprítomnej násilnej očkovacej kampane, vydierania a zvýhodňovania zaočkovaných občanov to už nie je problémom.

Český minister zdravotníctva Vojtěch dnes po rokovaní vlády oznámil, že zaočkovaní ľudia s potvrdením od lekára budú môcť dostať zo zdravotných dôvodov výnimku z povinnosti nosiť respirátor alebo dokonca aj rúško.

Vyvstáva otázka, prečo to doposiaľ nebolo možné?

Autorka: Diana Dvorská je blogerka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár