Život v blízkosti lesa pôsobí blahodarne na mozog

Ilustračný obrázok: Archív

Je dopravná špička, tlačíte sa v autobuse a vo vašej tesnej blízkosti cítite pot spolucestujúceho. Cítite sa uvoľnene? Štúdie ukázali, že narušenie osobného priestoru v mestskej aglomerácii môže spustiť v mozgu tzv. systém ohrozenia, ktorý vytvára stres.

Iné faktory, ako je neustály kontakt s cudzincami alebo dopravný hluk prispievajú k tomu, že obyvatelia mesta budú s najväčšou pravdepodobnosťou trpieť chronickým stresom. Poruchy nálady a úzkosti, ako aj schizofrénia, sa v mestskom prostredí vyskytujú o 56 % častejšie v porovnaní s vidieckymi lokalitami.

Na boj proti nepriaznivým vplyvom mestského života na duševné a fyzické zdravie niektoré mestá vybudovali parky a mestské zelené plochy. V Japonsku, ktorého hlavné mesto Tokio je najväčším mestom na svete, sa šinrin-joku alebo lesné kúpanie praktizuje od začiatku 80. rokov. Lesné kúpanie neznamená nič viac ako trávenie času v zalesnenom prostredí. Zistilo sa, že to znižuje krvný tlak a hladinu stresového hormónu kortizolu.

Autor: Richard Strážan

[plsc_button url=”http://bit.ly/kupit-online-zemavek-jul-2019″ target=”_blank” color=”green” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]KÚPIŤ ZEM&VEK JÚL 2019[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply