Život v blízkosti lesa pôsobí blahodarne na mozog

Tagged With: , , Add Comment

Je dopravná špička, tlačíte sa v autobuse a vo vašej tesnej blízkosti cítite pot spolucestujúceho. Cítite sa uvoľnene? Štúdie ukázali, že narušenie osobného priestoru v mestskej aglomerácii môže spustiť v mozgu tzv. systém ohrozenia, ktorý vytvára stres.

Iné faktory, ako je neustály kontakt s cudzincami alebo dopravný hluk prispievajú k tomu, že obyvatelia mesta budú s najväčšou pravdepodobnosťou trpieť chronickým stresom. Poruchy nálady a úzkosti, ako aj schizofrénia, sa v mestskom prostredí vyskytujú o 56 % častejšie v porovnaní s vidieckymi lokalitami.

Na boj proti nepriaznivým vplyvom mestského života na duševné a fyzické zdravie niektoré mestá vybudovali parky a mestské zelené plochy. V Japonsku, ktorého hlavné mesto Tokio je najväčším mestom na svete, sa šinrin-joku alebo lesné kúpanie praktizuje od začiatku 80. rokov. Lesné kúpanie neznamená nič viac ako trávenie času v zalesnenom prostredí. Zistilo sa, že to znižuje krvný tlak a hladinu stresového hormónu kortizolu.

Autor: Richard Strážan

KÚPIŤ ZEM&VEK JÚL 2019

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

  & Časopis