Znepokojenie v Bielom dome kvôli „regulovaniu činnosti“ cudzích agentov v Rusku

Foto: Screenshot Twitter

Vo Washingtone sa znova rozhodli prebrať všetky existujúce slobody, ktoré sú podľa Bieleho domu v Rusku ohrozené. Na pretrase boli ľudské práva, sloboda slova, médií, zhromaždení, sloboda činnosti nevládnych organizácií a pod.. Ministerstvo zahraničia USA vyjadrilo v súvislosti s „ohrozenou existenciou“ mimovládok v Rusku a normami regulácie činnosti zahraničných agentov v tejto krajine, znepokojenie.

„Zvlášť znepokojivé sú zmeny v zákone týkajúce sa zahraničných agentov, ktoré umožňujú úradom rôzne používať nariadenia o registrácii a označení, zakazovať činnosť tej – ktorej organizácii a zbavovať slobody tých, ktorí porušujú zákon. Vyzývame Rusko, aby si vážilo práva svojich občanov,“ uviedol na svojej stránke na Twitteri zástupca riaditeľa Tlačovej služby amerického ministerstva zahraničia, Cale Brown.

Amerických politikov, expertov a média znepokojil nový zákon, ktorý podpísal Vladimír Putin a ktorý reguluje činnosť zahraničných agentov v krajine. Jeho predmetom sú  predovšetkým nezaregistrované spolky, ktoré sa zaoberajú politickou činnosťou a ktoré sú financované zo zahraničia. V súlade s novým zákonom, do kategórie cudzích agentov budú zaradené fyzické osoby, ktoré sa za finančné prostriedky zo zahraničia zaoberajú politickou činnosťou, ktorá je v záujme zahraničných „šéfov“, alebo zbierajú údaje vo vojenskej a vojensko-technickej oblasti a ktoré môžu byť použité za účelom ohrozenia bezpečnosti Ruska.

Podobné politické spolky a fyzické osoby budú musieť požiadať o to, aby ich zaradili na zoznam cudzích agentov a následne budú pravidelne podávať správu na ministerstvo spravodlivosti Ruska o svojej činnosti, budú uvádzať aký majetok a finančné prostriedky im boli poskytnuté zo zahraničia. Fyzické osoby – cudzí agenti, tiež nebudú môcť obsadzovať funkcie v štátnej, mestskej a obecnej úrovni a tiež nebudú môcť získavať údaje, ktoré sú súčasťou štátneho tajomstva.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov pre média vysvetlil, že zákon o regulovaní činnosti zahraničných agentov je určený na to, aby „šéfovia“ zo zahraničia nedokázali ovplyvňovať vnútornú, ale ani zahraničnú politiku Ruska, aby nemohli financovať činnosť nasmerovanú proti záujmom krajiny. Viacerí ruskí odborníci poukázali na to, že pomerne podobné zákony platia v mnohých európskych štátoch a aj v samotných USA. Lenže, ako je známe, čo je povolené bohovi… Dvojaký meter funguje stále.

Niektoré média tiež pripomenuli, že rovnaký meter nefunguje ani v USA a EÚ v oblasti široko propagovanej slobode slova a médií, keďže tam sú podobné vyhlásenia iba formalitou, ale skutočná sloboda slova a médií v USA a EÚ nefunguje. Naopak, vládne tam tvrdá cenzúra. Tiež podotkli, že stovky v Rusku akreditovaných zahraničných médií v priebehu desiatkov rokov šíria západnú propagandu. Niektoré z nich už pomaly od skončenia druhej svetovej vojny, čo je už 75 rokov, sa zaoberajú tvrdou kritikou „ruského režimu“ a šíria falošné správy a otvorené lži. Medzi ne patria napríklad Hlas Ameriky, Slobodná Európa a mnohé iné.

Na druhej strane, obrovský počet médií, politikov, analytikov v USA a EÚ je zhrozených, že na ich priestore prednedávnom začali pôsobiť iba dve ruské média (ktoré vznikli vlastne ako jeden podnik) – Sputnik a Russia Today. Podľa nich, tieto dve ruské „nebezpečné“ média treba v USA a EÚ zakázať. Ale na druhej strane považujú za úplne normálne, že na území Ruska pôsobia desiatky amerických a európskych médií, z ktorých sa mnohé zaoberajú protiruskou propagandou, šíria falošné správy, podporujú opozíciu – piatu kolónu a vyzývajú Rusov, aby si zvolili iné vedenie štátu, čiže „diplomaticky“ propagujú štátny prevrat, ako na Ukrajine, v Gruzínsku, Arménsku, atď.

Toto je podľa stratégov v EÚ a USA, v poriadku. Takisto je podľa nich v poriadku aj to, že v mnohých krajinách EÚ a USA fungujú ešte tvrdšie zákony o cudzích agentoch, ako v Rusku. A s „ruskými agentami“ sa nemaznajú, poriadne im sťažujú život. Nič nové. Stále o tom hovoríme: dvojaký meter a trojité štandardy. Je to svojrázna washingtonsko-bruselská spravodlivosť. Lenže – je to ozajstná spravodlivosť?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Госдеп выразил обеспокоенность нормами регулирования деятельности иноагентов в России, TASS, 31.12.2020

(2) https://twitter.com/statedeputyspox

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply