Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar pozval členov Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti SIS na neformálne stretnutie. Malo by sa konať v súvislosti s kontrolnými právomocami výboru. Predmetom rokovania by mali byť témy, ktoré sú v súlade s plánom práce tohto výboru na rok 2024 zaradené na rokovanie jeho schôdze na mesiac september 2024. Riaditeľ SIS podľa nej zároveň navrhol prerokovať aj aktuálne témy spojené s možným obstaraním sledovacieho systému Pegasus. Tieto medializované informácie boli označené za dezinformácie šírené médiami. Poslanci by s vedením SIS mali rokovať aj o téme šírenia bombových hrozieb týkajúcich sa škôl a súdov alebo o téme poskytovania informácií v rámci medzinárodnej spravodajskej spolupráce. „V tejto súvislosti zároveň riaditeľ SIS navrhol prerokovať aj aktuálne témy týkajúce sa dezinformácií šírených Denníkom N a nekriticky preberaných ďalšími médiami a niektorými verejne činnými osobami v súvislosti so softvérom Pegasus, s kybernetickými hrozbami, a to najmä v súvislosti s nahlasovaním umiestenia nástražných výbušných systémov v školách a na súdoch Slovenskej republiky, ako aj poskytovania spravodajských informácií v rámci medzinárodnej spravodajskej spolupráce,“ píše SIS. Už sme si zvykli na tlačovky o tlačovkách – teda o ničom. Celá opozícia ich robí dennodenne, sú v nich veľmi kritickí k predstaviteľom súčasnej vlády, ale neprinášajú žiadne riešenia – to je ako na Ukrajine: len sa prihadzujú zbrane a o mieri ani ťuk.
Prednedávnom vyplávala na povrch kauza okolo financovania organizácií, v ktorých sú členmi príslušníci rodiny Michala Šimečku (PS) a sú priamo napojené na štátny rozpočet. Bývalý poslanec György Gyimesi v príspevku na Facebooku ponúka videoukážku z dielne Občianskeho združenia BOD.Y, ktorého štatutárnym orgánom je Soňa Ferienčíková, partnerka opozičného lídra: „Toto je to ospevované umenie partnerky ospevovaného opozičného politika… Užime si spolu umenie!,“ vyzýva Gyimesi v príspevku. „Konkrétne tanečné umenie partnerky Michala Šimečku,“ vysvetlil a k príspevku pripojil krátke video z predstavenia Občianskeho združenia BOD.Y. Jeho štatutárnym orgánom je Soňa Ferienčíková, partnerka Michala Šimečku (PS). „(Užime si spolu umenie)… To tanečné umenie, ktoré bolo bohato podporované aj v rôznych dotačných programoch. To tanečné umenie, ktoré za štátne peniaze malo byť ďalej rozvíjané ako hodné nasledovania,“ poznamenal. „Toto je to umenie, ktorým sa podľa Šimečku a progresívnych médií malo pýšiť Slovensko aj zahraničí! Toto sú tí naši poprední slovenskí taneční umelci!“ pokračuje. „To, čo vidíte vo videu, vraj v súčasnosti reprezentuje vrchol slovenského tanečného umenia. Toto je to ospevované umenie partnerky ospevovaného opozičného politika, ktoré si vraj zaslúži štátne peniaze,“ zhrnul. A zároveň je to aj priorita opozície, píše Gyimesi. Opozícia totiž nerozmýšľa nad tým, ako zachrániť daňový bonus alebo rodinné prídavky, ale zachraňujú dotácie rodiny Šimečkovcov. V hre sú totiž ďalšie dotácie: Nadácie Milana Šimečku, v ktorej figuruje Peter Šimečka, a organizácie Projekt fórum, v ktorej je štatutárkou Marta Šimečková. „Ak toto má byť umenie, tak priznávam, že sa umeniu nerozumiem!“ vyhlásil politik. Môj komentár k tomuto je krátky, pretože všetky reakcie na daný divadelný „kus“ boli negatívne a je zrejmé, že ak by sa týmto chcela partnerka pána Šimečku naozaj aj živiť, zomrela by od hladu. Preto tie dotácie. Viete, pani Ferienčíková, na umení je krásne to, že je pre ľudí, ale ak na predstavenie neprídu ľudia, ktorým je určené, okamžite viete, na čom ste, a musíte meniť repertoár, a nie podávať prihlášku na dotácie od štátu. No beriem to, akože ste v tej dobe mali malé dieťa a tú dotáciu ste brali ako prídavky na dieťa alebo podporu v materskej dovolenke.
Slovenský europoslanec Blaha sa zamýšľa nad celkom na slovenské pomery nepochopiteľným, ale hlavne nie bežným úkazom: „Poslankyňa Martina Holečková z KDH kritizovala premiéra Roberta Fica (SMER – SSD) preto, že v krajskej kancelárii strany zamestnal ako vrátnika muža s telesným postihnutím.“ Blaha reaguje: „KDH útočí na hendikepovaných ľudí – čo vy máte ešte spoločné s kresťanstvom, vy farizeji?!… Poslankyňa Martina Holečková z KDH by sa mala okamžite vzdať svojho mandátu. Nič nemorálnejšie v politike som ešte nevidel – a to sa Šimečka fakt že snaží,“ napísal europoslanec Ľuboš Blaha v úvode príspevku na sociálnej sieti, ktorý zdieľal aj oficiálny profil politického klubu SMER – SSD. Vysvetlil, že Holečková kritizovala premiéra Roberta Fica zato, že Smer pomohol pánovi s telesným postihnutím a zamestnal ho ako vrátnika v krajskej kancelárii strany v Prešove. Išlo o príspevok zo štátu vo výške necelých 10 000 € za prevádzkovanie takzvaného chráneného pracoviska, ktorého zamestnancom bol spomínaný pán. „Dobre tohto pána poznám, viackrát som sa s ním rozprával, chýbajú mu obe nohy, no napriek tomu je to športovec a má v sebe úžasné množstvo energie,“ ozrejmil Blaha. „Áno, takýmto ľuďom treba pomáhať. Ale nie podľa KDH – farizeji na čele s Holečkovou za to Smer kritizujú. Ako posledné hyeny,“ uviedol a dodal, že aby toho nebolo málo, hnutie KDH to spája so Šimečkovou kauzou vyciciavania štátnych dotácií cez rodinný klan. Na adresu Kresťanskodemokratického hnutia sa opýtal : „Kde sa podela kresťanská viera a láska k blížnemu? Kde sa podela solidarita so slabšími? Čo to stvárate, pani Holečková?“ Blaha ďalej v príspevku vyzval predsedu poslaneckého klubu KDH Milana Majerského, aby bezodkladne vylúčil zo strany poslankyňu (Holečkovú), ktorá robí KDH takúto strašnú hanbu. Určitý čas (presne 6 rokov) som žil v Kanade. Ak by sa podobná situácia udiala politikovi v Kanade – na druhý deň by to už nebol politik, ale radový občan, pretože pomoc postihnutému blížnemu v Kanade sa v ľuďoch pestuje už od útleho veku. Videl som na vlastné oči, ako žiačik (mohol mať tak 10 alebo 11 rokov) priniesol v meste Vancouver do mestskej časti, kde sa stretávali bezdomovci, svoju pokladničku a jej nasporený obsah daroval jednému z nich…
AUTOR: Dušan Marušák
