“Čo by tu asi tak robili?!”

 
Písal sa rok 2015 a ja som na pod vplyvom vtedy ešte dostupných informačných zdrojov, najmä v podobe ruskej televízie RT a Iránskej PressTV, nadobudol pocit, že sa svet dáva do pohybu a na Európu sa ženú milióny migrujúcich, neznámych z Afriky a Blízkeho Východu.  Dosť do toho nahrával aj fakt, že Francúzi s Talianmi pár rokov predtým potrestali vojnou Líbyjského vodcu (dovtedy kamaráta) Muamara Kadáfiho  a celý jeho ľud. Proste sa nevedel vmestiť do kože tak, ich “zdemokratizovali nasilu”… Rozbombardovaním najrozvinutejšej africkej krajiny sa mnohým otvorila skratka na putovaní do zasľúbenej Európy. Navyše k tomu ešte tá situácia s Ukrajinskou, “občianskou proxy vojnou” na Donbase… 

Neviem, čo ma vtedy viac znepokojovalo. Či vari tí “migrujúci inžinieri”, alebo Americko – Ruská fackovačka na ukrajinskom polygóne? Pamätám si, že celkom vhod mi prišlo, keď “náš Mariánko” (ako môj otec nazýval vtedy ešte v politike zapáleného a aktívneho Mariána K.) v Bratislave zorganizoval pochod proti plánovaným, povinným migračným kvótam.  Mal to byť pochod ktorý vyjadruje  nespokojnosť Slovenska  s európskou  politikou otvorených dverí a Angelinej otvorenej náruče, ktorá to všetko mala zvládnuť. S dvomi podobne “dezinformovanými” kamarátmi sme sa teda vybrali v horúci  štvrtok do nášho epicentra skromnosti a šoférskej ohľaduplnosti, aby sme svojou účasťou vyjadrili postoj a uhasili zvedavosť. Bolo z toho verejné stretnutie, na ktorom sa zúčastnilo možno 20000 nespokojných obyvateľov, ktorým robil doprovod a dbal na ich bezpečnosť policajný zbor, podľa môjho odhadu asi o sile +/-1000 ťažkoodencov.  https://www.youtube.com/watch?v=WxONLjDxi0Ai

V dave pochodujúcom k prezidentkinmu palácu (Zuzana bude pre mňa navždy smutnou, slovenskou princeznou) to boli poväčšine dobre stavaní chlapci s holými hlavami .  My traja útlejší s akými/takými vlasmi sme sa postavili obďaleč, na kraj námestia a opatrne sme si sledovali prípadné únikové trasy. Ešte dnes sa mi vynára mrazivý pocit, keď masívny, pohybujúci sa dav nedôstojne skandoval meno jednej našej ostrieľanej EU političky. Nazvime ju Filoména. Znelo to takto: “Filoména je krava špinavá, krava špinavá a krava špinavá!”  Slovo krava si nahradte podobne znejúcim  podstatným menom, foneticky vychádzajúcim z nemeckého prekladu slova “zákruta”. A samotnej EU političke som v tej chvíli úprimne nezávidel. Z protestu si pamätám najviac to,  že “náš Mariánko” na úvod pozdravil jasajúci dav so slovami “prajem vám pekný, biely deň”. Myslím, že na takýchto srandičkách následne v zrýchlenom konaní skončila jeho  závratná, politická kariéra. Čo je nakoniec asi aj škoda. Pretože bol jedným z mála politikov v našom parlamente, ktorí majú poctivo vyštudované vysokoškolské  tituly a nie sú pekelne zkorumpovaní…  

Samotný protest, ktorý naoko vyzeral ako neúspešné a pod koberec zametateľné divadielko, podľa mňa mal v skutočnosti veľmi silný efekt. Ako na celú spoločnosť tak aj na jednoho, úplne iného politika. A to na našeho samotného vždypremiéra “Roberta”. Podľa môjho úsudku sa mu až tak v očiach zaiskrilo, keď pochopil ten minimálne sedem percentný volebný potenciál ukrytý v téme migrujúceho džihádistu. A šup ho! Naskočil okamžite na národnostne uvedomelého tátoša a s dvojkrížom v ruke sa vydal na záchrannú misiu. …Ilegálna migrácia sem, ilegálna migrácia tam… My ktorým neboli neznáme zábery zo srbsko – maďarskej hranice, kde dav “allahu akbarov” mesiace zápasil s maďarskými pohraničníkmi, sme skoro aj Robertovi zhltli jeho protiimigračnú návnadu. Vždypremiér tú návnadu neskôr okorenil túžbou  po mieri na Ukrajine, pridal trochu akože zdravého sedliackeho rozumu a večný záujem o veci národné. V každom jeho videjku nesmel na pozadí chýbať slovenský znak, alebo aspoň soška M.R. Štefánika. A nezabudnime na jeho pevné, antikovidové postoje! Skoro som pri tom všetkom mal pocit, že občas aj zabudol na dôchodcov… V istom období sa mu darilo pôsobiť dojmom slovenského Viktora.

To však iba do chvíle, keď sa vybral do svojho milovaného jadra. Do večne sa rozvíjajúceho a pestro dúhového Bruselu. Tam to bol celkom iný Róbert! Usmievajúci sa  a súhlasiaci so všetkým, čím v domácich médiách opovrhoval. Posledné dva klinčeky do rakvy jeho dvoj križiackej výpravy pre mňa boli nasledovné:

  • Pár dní po svojom doteraz poslednom znovuzvolení rečnil v Davose. A tam sa úprimne vyznal, že naša krajinka tak pripomíňajúca (rozlohou) Švajčiarsko, úpenlivo potrebuje minimálne stotisíc pracovníkov z tretích krajín.   https://www.youtube.com/watch?v=WxONLjDxi0Ai
  • Druhý klinček nebudem nejako rozpisovať, lebo ho máme všetci ešte v aktuálnej pamäti. Týka sa vysoko kvalifikovaných pracovníkov z Uzbekistanu…

Aby som mu však veľmi neukrivdil. Rozumiem tomu, že nie je v ľahkej pozícii. Lebo ako vraví jeden kamarát: “Jeho manévrovací priestor je veľmi malý…” A povedzme si pravdu: Politika je boj, ktorý nemá žiadne pravidlá a všetko sa v nej presadzuje na základe vyvažovania síl. A silu našej krajiny si predstavujem napríklad tak, že keď by nám bratia Nemci zavreli Lidle a Kauflandy, mali by sme tu o dva týždne hladomor… Skúste vy vládnuť vyhladovanému obyvateľstvu. Takže ak nemáme v rukách mocné karty, zostáva nám už iba bluff. A v tom uvedený pán vždypremiér vlastní čierny pás!

Tak ale teraz už naspäť k tomu, čo ma viedlo k napísaniu tejto úvahy. Všetko uvedené vyššie sa mi pospájalo v hlave, keď som bol v sobotu na nákupe v našom Lidli. Také malé mestečko s dvadsiatimi tisíckami ospalých malomešťanov..  Počas posledného pol roka sa pôvodná sorta obyvateľstva obohatila o niekoľko desiatok nápadne výzorovo odlišných pracovníkov korporátov.  Mládenci z Indie, Pákistánu, Bangladéše, ktorí ochotne precestovali pol planéty, aby podali pomocnú ruku a pomohli zachrániť upadajúce finančnícke grafy našim zahraničným pánom.  V Lidli som však v sobotu po prvýkrát uzrel šesť člennú skupinu  mládencov z Ázie. Usmievaví, nevysokí sympaťáci v kroxách, nakupujúci energeťáky. Možno z Malajzie? A vtedy ma napadla tá okrídlená otázka: “Čo by tu asi tak robili?!”

Tak. Toto je presne tá fráza, ktorú som toľkokrát počul. Vždy keď som sa nešťastnou náhodou dostal do diskusie o migrácii  s človekom typu “sťahovák”. Sťahováci sú pre mňa tí, ktorí by sa najradšej zo Slovenska okamžite odsťahovali. Hocikde do nejakej zasľúbenej, západnej krajiny (no nikdy sa neodsťahujú.). Nárazovo bývajú ich výlevov plné Fejkbúky a dokonca aj Linkedýni. Neviem ako dnes, ale v minulosti túto formulku s obľubou používali, keď som vyjadril obavu z možného masového prílevu kultúrne odlišnej masy.

Ja to tým mládencom z ďalekých krajov vôbec nezazlievam. Celkom si viem predstaviť dôvody, ktoré ich dovedú na Slovensko. Na záver  milým sťahovákom uvediem zopár dôvodov, ktoré by podľa mňa mohli byť motiváciou k tomu, aby sa niekto chcel presťahovať na Slovensko:

  • Bezpečie.
  • Príjemná klíma a čisté životné prostredie (Voda sa dá piť priamo z kohútika a je jej toľko, že s ňou splachujeme WC!!!).
  • Násobne vyššia mzda ako doma.
  • Zákonník práce.
  • Riedko osídlená populácia.
  • Zákonom zaručená zdravotná starostlivosť (ktorej úroveň pôsobí ako sci-fi aj napríklad voči NHS vo vyspelom UK).
  • Úroveň demokracie (Nesmejte sa. Uvedomte si prosím, že ešte stále tu nemáme právny systém s názvom Šaria, ktorý vládne už vo veľkej časti sveta.).
  • Pohostinnosť (Kto žil v Západnej Európe aspoň rok, tak vie čo myslím.).
  • Krásna príroda a prekrásne ženy.
  • Možnosť získania EU občianstva.

 

 


 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK