Moskva a Hanoj podnikajú kľúčové kroky pre výstavbu prvej jadrovej elektrárne vo Vietname

Ruský jadrový gigant Rosatom a vietnamský štátny podnik „Vietnamská elektrina (VPN)“ podpísali rámcovú zmluvu, ktorej predmetom je vybudovanie prvej jadrovej elektrárne v tejto juhoázijskej krajine.

Dohodu uzavreli 30. júla v Hanoji, ako v pondelok oznámila ruská energetická spoločnosť.

Podľa tejto dohody postavia dve jednotky jadrovej elektrárne  Ninh Thuan-1. Každý z nich bude mať kapacitu 1200 MW.

Obe spoločnosti tvrdia, že jadrová elektráreň bude najúčinnejším zariadením na výrobu elektriny v krajine, spĺňajúcim všetky medzinárodné požiadavky na bezpečnosť a kvalitu. Rosatom hodlá zapojiť do projektu vietnamské spoločnosti, pričom miestnymi firmami plánuje zabezpečiť až 30-40 percent výrobných zariadení a stavebníctva.

Moskva a Hanoj podpísali prvú zmluvu s cieľom výstavby elektrárne už v októbri 2010. Stavba bola pôvodne naplánovaná na rok 2020, neskôr však médiá uviedli, že časový plán sa môže zmeniť.

Hanoj plánuje do roku 2030 postaviť a uviesť do prevádzky 13 jadrových elektrární. Cieľom krajiny je generovať 15 GW jadrovej energie, t.j. asi 10 percent z celkovej produkcie elektriny Vietnamu.

Preložené z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár