
Tri dni oslavovalo 80-miliónové Nemecko počas prvého októbrového víkendu 25. výročie zjednotenia krajiny rozdelenej železnou oponou na chudobnejší východ a bohatší západ. V skutočnosti išlo o pričlenenie Nemeckej demokratickej republiky k Nemeckej spolkovej republike: NDR zanikla 3. októbra 1990, necelý rok po implózii svojho politického a hospodárskeho systému vtedy označovaného za socialistický a dnes za komunistický.
Pôvodným zámerom štátom organizovaných trojdňových slávností k príležitosti štvrťstoročnice obnovenia jednoty Nemecka (Deutsche Wiedervereinigung) bolo ukázať Spolkovú republiku svetu ako prosperujúcu krajinu so spokojným obyvateľstvom. Tento imidž v zásade zodpovedá skutočnosti. Nemci sú spokojní a vďační za odstránenie hraníc, ktoré rozdeľovali ich vlasť i Európu na Východ a Západ stojace proti sebe. Sú radi, že sa zbavili umelo priživovaného studenovojnového nepriateľstva. I preto mali jubilejné slávnosti motto „Grenzen überwinden“, t.j. „Prekonávanie hraníc“.
Paradoxne sa však barikády medzi Východom a Západom, i keď nie Nemecka, ale Európy, od vlaňajška opätovne dvíhajú. Ich aktívnejším staviteľom je tentoraz Západ. Východní a západní Nemci s úžasom sledujú, ako ich superveľmoc, ktorá na rozdiel od tej druhej nestiahla z Nemecka svoje vojská, vrhá naspäť do obdobia studenej vojny. Štátoprávne zjednoteným Nemcom, pre ktorých vrchnosti na spolkovej, krajinskej a miestnej úrovni pripravili vyše troch stovák oficiálnych podujatí, do plesania nebolo. Nepomohlo ani slnečné a teplé počasie. Znepokojovalo ich to všadeprítomné motto: „Prekonávanie hraníc“. Nemeckých, ktoré prestali byť strážené a európskoúniových, ktoré sa tento rok ukázali ako neustrážiteľné. Státisíce neregistrovaných a zdravotne neskontrolovaných migrantov prekonali už tento rok nemecké hranice, pričom od minulého mesiaca všetko prebieha bez námahy a v porovnaní s jarnými mesiacmi 2015 profesionálne organizovaným spôsobom.
Nekontrolované prekonávanie hraníc zatlačilo do úzadia pôvodné tzv. politicky korektné programové témy osláv Zjednotenia. Nastolilo jedinú. Na uliciach a námestiach nemeckých miest mala pri stánkoch s občerstvením rôznorodé slovné vyjadrenie, avšak spoločného menovateľa: rozhorčenie nad tým, kam privádza súčasné prekonávanie hraníc inozemcami Nemecko. „Na psí tridsiatok,“ prestávajú skrývať obavy mnohí Nemci. Predseda krajinskej vlády Bavorska Horst Seehofer nečakal na doznenie slávností a 3. októbra varoval z Mníchova najvyššie spolkové inštancie v Berlíne pred hroziacim kolapsom pod neúnosnou váhou masového prisťahovalectva. Nemci nie sú zvyknutí na krajné výrazy ako „kolaps“ od svojich predstaviteľov. Na druhej strane sa dožadujú pravdy, aby vedeli, ako na tom sú. Migračné tsunami 2015 spôsobuje pohromu. Chýbajú predovšetkým ubytovacie priestory a technicko-administratívne registračné kapacity. Provizórne stany, ktoré poskytla armáda, prestávajú po nástupe sychravej jesene a s blížiacou sa zimou vyhovovať. Začne štát zaberať súkromné domy a budovy? „Vyčerpali sme svoje možnosti! Nemáme už voľné kapacity! Viac nemôžeme! Sme preťažení!“, sťažoval sa Seehofer v bavorskej televízii.
Nasledovala bomba, akú dokáže priniesť iba bulvárny, nevyspytateľný, avšak zvyčajne výborne informovaný denník Bild Zeitung. „Nové úradné odhady: 1,5 milióna očakávaných utečencov“, šokoval titulok článku, ktorý nebol kačicou. Prebrali ho, a nie bezhlavo, svetové tlačové agentúry, vrátane ČTK. Nemeckí vládni činitelia nové čísla ani nepopierajú, len ťažkopádne relativizujú. Nemecko vytriezvieva. Tlak Berlína na Brusel a toho na Bratislavu, Prahu a Budapešť, kde neochabuje vzdor proti povinnému prerozdeľovaniu azylantov, sa bude stupňovať.