Sýria potrebuje naspäť utečencov

K slovu v utečeneckej otázke sa hlási niekto, na koho názor sa doteraz málo pýtali. Hoci sa to sotva niekoho viac mohlo dotýkať.

Reč je o sýrskom prezidentovi Bašár al- Assadovi. Vo svojom aktuálnom rozhovore s austrálskou stanicou SBS vychádza z toho, že by sa sýrski utečenci mohli vrátiť naspäť do krajiny. Oni predsa neopustili krajinu z nepriateľstva voči nemu, ale na základe islamského teroru. Aby sa mohli vrátiť domov, utečenci by chceli, aby západné štáty zasiahli proti islamskému teroru a jeho podporovateľom. Sýrsky šéf štátu si želá humanitárnu podporu, predovšetkým ale pomoc pri stabilizovaní jeho krajiny:

„Existuje niečo, čo je oveľa humanitárnejšie a stojí to málo – totiž pomôcť im, žiť v ich krajine; pomôcť im vrátiť sa naspäť, čím sa im pomôže vybudovať stabilita v Sýrii – a nie dávať ochranné štíty na podporu teroristov. To je to, čo chcú utečenci. Chcú, aby západné vlády podnikli rozhodné akcie proti tomu, čo robí Saudská Arábia a iné západné štáty ako Francúzsko a Veľká Británia, totiž podporujú terorizmus, aby zvrhli sýrsku vládu. Keby sa to nedialo, utečenci by Sýriu neopustili. Neopustili  krajinu preto, lebo sú za vládu alebo proti nej. Utiekli, pretože je veľmi ťažké, žiť dnes v Sýrii.“

Assad tým potvrdzuje, čo kritické médiá ako Compact už dlho hovoria: Západ, USA a spojené EU-štáty spôsobili utečenecký prúd na základe geopolitických záujmov a predaja zbraní.

Assad neverí len na vôľu utečencov vrátiť sa domov, ale zdôrazňuje, že ich aj Sýria potrebuje. Lebo bez ľudských zdrojov nemožno krajinu znova vybudovať. Mnoho z tých ľudí malo vzdelanie alebo dokonca vlastné podniky v Sýrii. To všetko je vraj teraz stratené.

Záleží na tom Západu?

Medzitým sa na summite NATO vo Varšave rozhodlo, podporovať USA v ich boji proti ISIL-u v Sýrii. Aj vyslaním ďalších vojakov (nemeckých).

Zdroje: Compact Magazin,deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/07/10

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár