
Společnost Enel, jenž je jedna z nejzadluženějších energetických firem v Evropě, vlastní dvoutřetinový podílSlovenských elektráren, který nabízí celý k prodeji.
Na Slovensku byla výroba a prodej elektrické energie na úrovni velkoobchodu zliberizována v roce 2005. To znamená, že velkoobchodní cena není regulovaná, ale stanovována dle bilaterálních kontaktů, mezi odběratelem a dodavatelem. Podobně jako není od ledna 2005 limitován objem elektřiny dodané za hranice slovenské přenosové soustavy.
Slovenské elektrárny (SE) jsou největším výrobcem elektrické energie na národní úrovni s trhovým podílem 82%. SE provozují jaderné, vodní a uhelné elektrárny o instalovaném výkonu 5,7 GW, které v loňském roce vyrobily 22,8 TWh elektrické energie a vykázaly čistý zisk ve výši 356 milionů eur.
O strategický 66% podíl SE, který ještě stále vlastní italský Enel projevuje zájem už delší dobu společnost ČEZ a v poledních dnech předložily společnou nezávaznou nabídku i Slovenská rafinérská a petrochemická skupina Slovnaft a maďarský energetický podnik MVM Group. Nejdříve se spekulovalo i o zájmu o koupi slovenské vlády, která vlastní zbývající třetinu podílu SE (34%), ale podle agentury Reuters předběžnou nabídku zatím nepodala. Cena italského podílu by se měla pohybovat kolem 55 miliard Kč (téměř 2 miliardy eur).
Velkým kamenem úrazu, který ohrožuje prodej se všemi zájemci je jaderná elektrárna Mochovce.
V roce 2008 zde začala výstavba, dalších dvou bloků, které měly dodávat elektřinu již letos, ale výstavba se protáhla a stejné je to i z cenou. Z původních 2,8 miliardy eur se vyšplhala na současný odhad 3,8 miliardy eur. Při razantním poklesu cen elektřiny za posledních 6 let (zhruba o 55%), není jisté, zda se vyplatí provozovat nové zdroje. O konzervaci výstavby však nechce slovenská vláda slyšet, a tak případní zájemci doufají, že do výstavby dalších dvou bloků v Mochovcích a jejích případných rizik se zapojí i Fond národního majetku SR v čele s vládou SR spravující zbylý třetinový podíl SE.

K Slovenským elektrárnám se v souvislosti s Mochovci vyjadřovali i mnozí analytici. Podle nich ČEZ nevstoupí do obchodu, bez sdílení rizik, spolu s garancí výkupní ceny elektřiny z nových bloků, což je ale málo pravděpodobné.
Podle analytika Patria Direct Tomáše Sýkory se odhadovaná cena 66% podílu může kvůli Mochovcím scvrknout až na 1 miliardu eur navíc, „Bez jakýchkoliv záruk a garantované výkupní ceny, hodnota nabízeného podílu může spadnout jen na několik set milionů eur,“ dodal Sýkora.
Přestože, následující video působí idilicky, navíc prezentuje nové technologie v souladu s „EU“, tak jsou zřetelné zlé vztahy mezi Enelem a slovenskou vládou, které letos vygradovaly v razii kvůli účetnictví a následné vymáhání 200 milionů eur k původní privatizační ceně. Slovensko se kvůli průtahům výstavby muselo vzdát i dividend z firmy.
Mochovce: míľniky dostavby:
Zájem ČEZu o slovenský energetický trh se zdá být snahou ozdravit, předchozí zahraniční investice, které pro tuto českou společnost nedopadly (např. V Albánii) přiliš dobře.
Slovnaft a MVM svůj zájem doplnily slovy: „Naše vlastnictví prodávaného podílu SE by zvýšilo bezpečnost dodávek zemního plynu i elektrické energie ve střední i východní Evropě, a tím „přispělo k rozvoji jednotného energetického trhu v EU“.
Podnik v poslední době expandoval, což souvisí s kampaní maďarského premiéra Viktora Orbána zvýšit vliv státu v klíčových sektorech. Případným partnerstvím ve Slovenských elektrárnách chce MVM rozšířit své portfolio v oblasti střední a východní Evropy a pokračovat ve svém rozvoji.