Klaus Schwab nás chce sledovať

Výročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose sa skončilo len nedávno. Téma päťdňového podujatia Spoločná práca, obnovenie dôvery bola vágna a v rovnakej miere znepokojujúca. Toto fórum je medzinárodnou organizáciou aktívne presadzujúcou tzv. Veľký reset, čo dokazuje názov knihy a predkladané myšlienky hlavného predstaviteľa a jeho okolia.

Spomedzi mnohých diskutovaných otázok sa členovia zamerali – ako inak – na šírenie výmyslov a dezinformácií, čo je tiež obľúbená diskusia proamerických a probruselských novinárov pôsobiacich na Slovensku, ktorí by všetky odlišné názory radi vymazali a scenzurovali. Hostia konferencie sa pýtali: ako možno bojovať proti šíreniu škodlivého obsahu? Je to jednoduché! Zaviesť digitálny identifikátor pre každého človeka so systémom, ktorý by bol podobný systému sociálneho kreditu v Číne. Svetové ekonomické fórum nedávno spustilo Globálnu koalíciu pre digitálnu bezpečnosť, iniciatívu navrhnutú na urýchlenie spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom pri riešení škodlivého obsahu online. V snahe napraviť údajnú pohromu a záplavu škodlivého materiálu spojilo fórum rôznorodú skupinu lídrov, ktorí majú dobré predpoklady na výmenu osvedčených postupov pre novú reguláciu bezpečnosti online a na pomoc miliónom pripojených občanov zlepšiť digitálnu mediálnu gramotnosť. V preklade: inšpirovať sa najrepresívnejšími technikami totalitných krajín, aby sa v západnom svete aplikovali v žiarivej pozlátke s argumentom: robíme to pre vaše dobro/zdravie/ochranu a pod.

Medzi týchto rozmanitých lídrov patria vedúci predstavitelia spoločností ako Google, Microsoft, Interpol, zástupcovia ázijských korporácií a množstvo ministrov najrôznejších vlád. Ďalším členom koalície je spoločnosť Yoti, ktorá sa snaží urobiť internet bezpečnejším miestom. Ako? Pomocou digitálnych identifikátorov. Nebezpečenstvá, ktoré predstavujú digitálne preukazy a podobné nástroje, nemožno dostatočne zdôrazniť. Ako poznamenal výskumník Brett Solomon (muž, ktorý sleduje výhody a riziká technológie pre ľudské práva už viac ako desať rokov), masové zavádzanie digitálnych identifikátorov predstavuje jedno z najvážnejších rizík pre ľudské práva v rámci akejkoľvek technológie, s ktorými sme sa stretli.

Sledovať sa dá podľa čohokoľvek

„Keď sa už dnes ponáhľame bezhlavo do budúcnosti, kde sa budú nové technológie zbližovať, aby toto riziko bolo oveľa závažnejšie, treba sa pripraviť na zrodenie takmer dokonalej technológie rozpoznávania tváre a iných identifikátorov od ľudskej chôdze cez dych až po dúhovku,“ povedal Solomon, výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Access Now, ktorá vedie boj za obranu a rozšírenie digitálnych práv ohrozených používateľov na celom svete. Podľa technologického experta budú biometrické databázy v nie príliš vzdialenej budúcnosti centralizované. A ukladanie obrovských množstiev dát bude najmenší problém. V extrémne neprehľadnom prostredí budú zbierať údaje a mať ich k dispozícii ľudia na najvyšších predstaviteľných postoch. Tí, ktorí cestujú do Davosu a iných známych sídel nadnárodných inštitúcií na zdvorilostné debaty. Solomon navyše upozorňuje, že ak do dátového mixu pridáme geolokáciu identifikátorov, je to recept na absolútny chaos a tieto identifikátory sledujú jedinca (alebo jeho digitálne ja) v reálnom čase. Osoba môže bežať, ale nedokáže sa skryť. Preto našu kybernetickú bezpečnosť treba nevyhnutne brániť. Nedávno sa ukázalo, že program Aadhaar, indický národný rámec digitálnych identifikátorov – najväčší na svete – bol ohrozený a ľahko napadnutý hackermi, z čoho vyplýva ďalšie riziko potenciálneho úniku dát.

Ako prvá Kanada?

Kanada, krajina s úzkymi väzbami na Svetové ekonomické fórum, aktívne zvažuje použitie digitálnych identifikátorov. Podľa Canada Gazette predseda vlády krajiny Justin Trudeau hovoril s leteckými spoločnosťami o zavedení digitálnych dokladov totožnosti a biometrických cestovných dokladov. Catherine Luelová, hlavná šéfka vládneho informačného centra, tiež hovorila o potrebe digitálnej identity. Luelová je v súčasnosti na čele kanadskej digitálnej inovačnej stratégie, ktorej cieľom je zaviesť digitálne ID v celom verejnom sektore.

Kanadský plán je súčasťou širšieho plánu, ktorý iniciovalo Svetové ekonomické fórum. V Bielej knihe vydanej minulý rok autori diskutovali o mnohých spôsoboch, akými sa programy digitálnej identifikácie stanú neoddeliteľnou súčasťou odvetvia finančných služieb. Podľa nich odpor je údajne zbytočný, pretože digitálne ID budú čoskoro štandardom. Ako nedávno informovali analytici spoločnosti Reclaim the Net, poštová služba USPS v Spojených štátoch presadzuje zavedenie digitálnych identifikátorov, pretože chce zohrávať významnejšiu úlohu v oblasti zberu biometrických údajov a služieb digitálnej identifikácie. Čo je ešte viac znepokojivé, USPS už spolupracuje s vládnou agentúrou General Services Administration a federálnym vyšetrovacím úradom trestnej činnosti FBI, teda dvoma významnými ťahúňmi v zbere biometrických údajov. Pridávajú sa, samozrejme, ďalšie agentúry ako úrad pre federálne dane Internal Revenue Service, ktorý by chcel zbierať podobizne klientov.

AUTOR: Ján Horváth

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár