Legendy hory Kurama

Dvanásť kilometrov severozápadne od Kjóta sa nachádza hora Kurama, ktorá je rodiskom holistickej terapie zvanej reiki, čo je forma liečenia, ktoré sa vykonáva rukami a rovnako ako masáž zahŕňa prenos energie z rúk do tela rôznymi pohybmi.

Shorou sa spája aj japonská šintoistická mytológia o legendárnych bytostiach tengu s nadprirodzenými schopnosťami s podobou psov, vlkov alebo líšok, ktoré sa stali ochrancom hôr. Každoročne 22. októbra sa tu koná veľký festival ohňa, keď miestni obyvatelia zapaľujú vatry a celú noc pochodujú s borovicovými fakľami mestom. Technokratickí Japonci milujú svoje tradície.

Dr. Mikao Usui, rektor univerzity v Kjóte, na prelome 19. a 20. storočia pátral po metóde, akou liečil Kristus a Budha, pretože ich životy boli v mnohom podobné. Cestoval po Európe, Amerike a Číne, študoval históriu, psychológiu, kresťanstvo, budhizmus aj taoizmus. Keď mu kresťanskí predstavitelia v Japonsku povedali, že o tomto liečení sa nikde nehovorí, tým menej sa o ňom vie, začal pátrať v budhizme, no aj podľa budhistických mníchov boli tieto starobylé metódy už dávno stratené. Usui však počas pobytu v zenbudhistickom kláštore našiel texty v sanskrite, ktorý študoval, ale k úplnosti metódy došiel až neskôr. Materiály neobsahovali kompletné informácie, ako energiu aktivovať, aby sa dala používať. Najskôr musel podstúpiť skúšku v podobe dlhého pôstu a meditácie. Začiatkom roku 1920 meditoval na mieste zvanom Ōsugi-gongen pod stromom na hore Kurama. Navŕšil pred sebou 21 kameňov, aby podľa nich dokázal sledovať, ako beží čas. Postil sa len o vode a po trojtýždňovej meditácii dosiahol osvietenie (satori), keď ho ráno tesne pred svitaním zasiahol svetelný lúč smerujúci do oblasti tzv. tretieho oka, medzi obočím, po čom na chvíľu stratil vedomie. Následne uvidel milióny bubliniek ako na plátne, informácie a symboly, ako aktivovať túto energiu.

Diane Steinová v knihe Kompletný sprievodca k starodávnym liečebným technikám píše, že informácie z doby pred vznikom písaných záznamov je možné získať len prostredníctvom mediálneho spojenia, a aj keď možno takéto materiály považovať za špekulatívne, sú zaujímavé a provokujú myslenie. A aj keď ich nemôžeme overiť, sú príliš fascinujúce, aby sme ich prehliadali. V roku 1991 sa Steinová pýtala jasnovidky Laurel Steinhiceovej na pôvod reiki. Reiki sa údajne spája s planétou, z ktorej prišli na Zem bohovia a bohyne s mnohými rukami, z ktorých vznikla aj kultúra predpatriarchálnej Indie. Indický boh Šiva bol zodpovedný za odovzdanie reiki na Zemi, a keď bohovia zavŕšili podobu ľudského tela pre túto planétu, reiki bolo zabudované do genetického kódu ako prirodzené právo každého človeka. Podľa Steinhiceovej sa ľudia nevyvinuli na Zemi, ale priviezli ich sem z rôznych planetárnych kultúr. Pôvodní kolonizátori Zeme pochádzali z hviezdnych systémov Síria, Oriónu a Plejád, tvrdila jasnovidka.

Keď Usui schádzal z hory Kuramy, cestou si poranil palec na nohe, inštinktívne si priložil ruky na nohu a palec ho prestal bolieť. Potom v hostinci pomohol žene, ktorú trápila bolesť zubov, a vyliečil opáta so zápalom kĺbov. Usui túto staronovú metódu nazval reiki (vesmírna energia životnej sily) a liečil ňou zadarmo v štvrti žobrákov v Kjóte, kde žil niekoľko rokov. Steinová v knihe Sprievodca reiki spomína, že vysoké ceny reiki kurzov (aj u nás dobre známych z 90. rokov) sú preto, lebo ľudia, ktorých Usui liečil zadarmo, si to nevážili. Vzápätí dodáva, že vysoké ceny za akýkoľvek systém liečenia v dnešnom svete plnom útrap sú morálne nesprávne a tvrdí, že americká kultúra podporuje práve tento pojem rešpektu založeného skôr na cene ako na skutočnej hodnote.

Pozdĺž zalesneného úbočia hory stojí budhistický chrám Kurama-dera patriaci sekte Tendai-shu, od roku 1949 škole Kokyo Kurama. Chrám založil v roku 770 čínsky budhistický mních Jian Zhen ako strážny objekt severnej časti mesta Heiankya. Japonská kultúra bola v mnohom ovplyvnená práve oveľa staršou čínskou kultúrou, preto je násilie páchané Japoncami v Číne v 30. rokoch minulého storočia nepochopiteľné. Samozrejme, o tom sa hovorí len málo, lebo Japonsko je dodnes okupovaný spojenec USA, ktoré si na ňom otestovali dve atómové bomby a zabili len v Hirošime 70000 ľudí, pričom išlo hlavne o civilné obete a kórejských robotníkov. V roku 1950 obete dosiahli už počet dvestotisíc. V Nagasaki išlo takmer výlučne o civilistov a nútene nasadených kórejských robotníkov. Tu okamžite zabili 40000 osôb a ku koncu roku 1945 to bolo okolo 80000 obetí.

AUTOR: Vladimír Líška

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár