Škandál, ktorý prepukol začiatkom apríla ohľadom zverejňovania prísne tajných amerických informácií cez sociálne siete, poskytol svetovej verejnosti vzácnu príležitosť nahliadnuť do zákulisia najvyššieho vojenského velenia Spojených štátov. V epoche vojnového konfliktu však treba posudzovať vynáranie sa tajných dokumentov veľmi prísne. Znepriatelené strany zaplavujú informačný priestor riadenými únikmi s cieľom zavádzania, zneisťovania a napínania nielen protivníka, ale i štátov, ktoré sa nechcú nechať zavliecť do vojny. Čo teda odhalili uniknuté dokumenty, čo z toho je reálna hrozba a čo úmyselný únik?
O únikoch utajovaných dokumentov sa začalo v médiách písať hlavne v súvislosti s farebnými fotografiami materiálov rozložených na stole. Dekorácia obsahovala aj časopisy, kapsičku so zipsami, fľaštičku lepidla „Gorilla glue“. Prvé snímky sa začali objavovať pred mesiacmi na serveri Discard, v diskusii komunity počítačovej hry Minecraft, kde účastník diskusie s prezývkou „OG“ po hádke s inými členmi komunity na tému situácie na Ukrajine na podporu svojich tvrdení uverejnil pokrčené fotky tajných dokumentov. Správy z médií hovoria, že po vyšetrovaní sa zistilo, že OG je dvadsaťročný muž pôsobiaci na americkej vojenskej základni a postupne bolo zverejnených mnoho strán uniknutých materiálov. OG zverejňoval tieto dokumenty v skupine celé mesiace.
Čoho sa dokumenty týkali
Okrem fotografií sa začali objavovať celé dokumenty na sociálnej sieti Twitter, médiu 4Chan a tiež v komunikačnej aplikácii Telegram. Išlo o stovku utajovaných dokumentov. Americká vláda vynaložila veľké úsilie na ich rýchle mazanie, čo malo dokázať, že dokumenty sú skutočné. Pravdivosť majú potvrdzovať aj reakcie zainteresovaných krajín a politikov, ktorých sa týkali. O ich pravosti sa cez veľkonočné sviatky vyjadril aj exprezident Donald Trump a v tej súvislosti varoval pred 3. svetovou vojnou.
Dokumenty sú označené ako TOP SECRET – vrcholné utajenie, NOFORN – žiadni cudzinci, FVEY (5 očí) – názov pre spravodajskú skupinu: USA, Veľká Británia, Austrália, Nový Zéland, Kanada, NATO – teda niečo aj pre lokajov USA. Dokumenty obsahujú farebné grafy, časové osi a desiatky pre laika nezrozumiteľných vojenských skratiek. V USA majú „spoločný štáb“, ktorý tvorí najvyššie uniformované vedenie ministerstva obrany, ktoré radí prezidentovi. Mnohé z dokumentov mali označenia naznačujúce, že ich vytvorila spravodajská jednotka spoločného štábu, známa ako J2, a zdá sa, že ide o informačné dokumenty pre politikov. Spoločný štáb skúma svoje distribučné zoznamy, aby zistil, kto dostáva tieto správy, uviedol predstaviteľ obrany USA.
Ukrajina
Únik poskytuje stručné informácie o dvanástich bojových brigádach, z ktorých deväť bolo vycvičených v západných krajinách. Šesť z deviatich brigád by malo byť pripravených do 31. marca, zvyšok do 30. apríla, vyplýva z podkladov. Na deväť brigád bolo vyčlenených viac ako 250 tankov a viac ako 350 vojenských vozidiel. Podľa odhadov odborníkov má každá brigáda 4 000 až 5 000 vojakov. Ukrajina sa teda pripravila na ofenzívu v celkovom počte približne 40-tisíc mužov – to môže spôsobiť iba lokálny prienik na fronte dlhom 900 km.
Materiály odhaľujú slabiny ukrajinskej výzbroje, protivzdušnej obrany, veľkosti a pripravenosti práporov. Napríklad schopnosť protivzdušnej obrany Ukrajiny vrátane rakiet pre S-300 sa úplne vyčerpá do 2. mája 2023. Potom Rusko môže nasadiť lietadlá bez ich ohrozenia. Jeden z februárových dokumentov má názov „Rusko – Ukrajina: Bitka o región Donbas pravdepodobne smeruje k patovej situácii počas roku 2023“. Dokument poukazuje na problémy spojené s hodnotením „vytrvalosti ukrajinských operácií“.
V dokumentoch sa spomína aj spotreba munície pre americké viacnásobné odpaľovacie raketové systémy HIMARS – Pentagón takéto údaje predtým nezverejnil. Zdroj blízky ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému povedal, že Ukrajina pre tento únik informácií zmenila niektoré zo svojich vojenských plánov.
USA sledujú a odpočúvajú aj samotného Zelenského, či poslušne a presne plní ich pokyny. To, že USA špehovali Zelenského nie je prekvapujúce, povedal zdroj blízky Zelenskému, ale ukrajinskí predstavitelia sú hlboko frustrovaní únikom informácií. Materiály odhaľujú plány Zelenského napádať ruské civilné ciele – koncom februára „navrhol úderné miesta v ruskej Rostovskej oblasti“ pomocou bezpilotných lietadiel, keďže Ukrajina nemá zbrane s dlhým doletom, ktoré by mohli dosiahnuť takú vzdialenosť. Dokumenty uvádzajú, že ukrajinskí vojaci zapôsobili na amerických trénerov, keď sa rýchlo dostali do tempa obsluhy raketového systému Patriot – Slovania majú väčšiu zručnosť a inteligenciu ako vojaci v západných krajinách.
Podľa západných vojenských analytikov boli dokumenty v niektorých častiach zmenené, aby nafúkli odhady mŕtvych ukrajinských vojakov a uviedli nižšie odhady mŕtvych ruských vojakov. Podľa iných expertov práve naopak – tajné dokumenty chcú presvedčiť západných politikov, že ukrajinské straty sú 30-násobne nižšie, ako je skutočnosť. USA sa musia spoliehať na hlásenie obetí z ukrajinského velenia, sami nemôžu na bojisku počítať mŕtvoly a Ukrajina má dobré dôvody straty tajiť a úspechy nafukovať.
Podľa jedného z dokumentov ruské sily zaznamenali k februáru 189 500 až 223 000 obetí vrátane 43 000 zabitých. Ukrajina medzitým mala 124 500 až 131 000 obetí, z toho 17 500 zabitých. V skutočnosti má Ukrajina okolo pol milióna mŕtvych vojakov, 50-tisíc obetoval banderovský režim len v Bachmute. Ukrajinské velenie tají počet mŕtvych, aby nemuselo rodinám platiť odškodnenie a zároveň zarába – poberá na mŕtvych vojakov z Európskej únie ich mesačné odmeny a príspevky na vybavenie – je to obchod s mŕtvymi dušami ako z Gogoľovho románu. Upozorňujú na to vo videách aj ukrajinskí vojaci.
AUTOR: Peter Sabela
