
Koncom novembra sa papierové kolky stanú minulosťou a nahradí ich elektronická podoba. „Žijeme v dobe, ktorá je dynamická, technologický rozvoj je významný, a to si vyžaduje, aby s novými riešeniami prišla aj štátna správa,“ zdôvodňuje štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.
„Človek už nemusí chodiť na poštu a kupovať si rôzne kolky, aby vyskladal potrebnú sumu. V e-kiosku na úrade si rovno kúpi kolok v takej hodnote, v akej potrebuje, a nezaberie vám to viac ako 30 sekúnd,“ tvrdí Tomáš Komorník zo Slovenskej pošty.
Slovenská pošta dnes prevádzkuje e-kiosky na vybraných úradoch ministerstva vnútra. Od septembra sa dajú kúpiť elektronické kolky aj na ostatných úradoch a súdoch. Kým tam nebudú, občan si ich môže zakúpiť na poštách pri priehradkách. Platbu môže zrealizovať v hotovosti, ale aj bezhotovostne. Po zaplatení poplatku zariadenie vytlačí elektronický kolok s vygenerovaným QR kódom, ktorý predložíme konkrétnemu úradníkovi.
Zatiaľ sa dá e-kolok použiť iba na úrade, kde sa zaň zaplatilo, v budúcnosti by sa mal dať využiť aj na inom úrade. Ak sa pri kúpe kolku občan pomýli, môže si ho vymeniť priamo na úrade. Výdavok nad 99,50 eur bude vystavený formou dobropisu, ktorý vymenia na pošte. Platby nad 300 eur sa budú môcť uskutočniť len platobnou kartou. Vo vývoji je tiež aplikácia, ktorá umožní nákup elektronických kolkov cez mobilné zariadenia.
Náklady na nový systém sa vyšplhali na jedenásť miliónov eur. Polovicu z nich pokryli eurofondy a boli použité na tvorbu centrálneho informačného systému. Druhú časť peňazí určenú najmä na nákup nových terminálov hradila Slovenská pošta. Elektronické kolky by mali priniesť pošte ročnú úsporu nákladov vo výške pol milióna eur.
Platobný styk v novom systéme e-kolkov bude podľa generálneho riaditeľa Slovenskej pošty Tomáša Druckera zabezpečovať Poštová banka. „Určite nebude profitovať na tomto systéme,“ ubezpečuje Drucker. Poplatky za používanie terminálov majú inkasovať kartové spoločnosti.
„Akákoľvek modernizácia, ktorá je prínosná pre občanov znamená prínos i pre podnikateľov. To čo môžeme kritizovať je, že sa to oneskorilo,“ hovorí prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.
Kolky ako také sa nerušia, mení sa len ich podoba z papierových na elektronické. E-kolky pomôžu ušetriť čas, ich nákup je pohodlnejší, dosiahne sa aj menšia úspora financií na strane štátu. Sú však spojené s novým „kšeftom“. Najlepšie riešenie by bolo ich úplne zrušiť a platiť priamo kartou, či v hotovosti, či neplatiť vôbec. Mnohé poplatky spojené s kolkami sú dnes už naozaj bizarné a pôsobia ako z čias pred 50-timi rokmi, tak povediac relikt socializmu. Otázne je tiež, prečo ide nový systém e-kolkov do praxe už teraz, keďže má stále niektoré vyššie spomenuté nedostatky.