November 2015

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
Správa vo fľaši
Snaha a túžby ľudskej spoločnosti vytvoriť ideálny štát, dokonalé spoločenstvo, v ktorom bude panovať solidarita, spravodlivosť, sloboda a blahobyt sú predstavami existujúcimi od nepamäti. Túžba žiť šťastne a v takomto prostredí aj vychovávať nové generácie je opodstatnenou požiadavkou zmysluplného života. Všeobecný pud ľudstva dostať sa k čo najväčšiemu podielu na šťastí je generátorom vôle ustanoviť rôzne typy vlád.

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Patrik Sloboda, Artur Bekmatov, Matej Ivanko):
– Vtiahnu USA Rusko v Sýrii do druhého Afganistanu?
– Utečenci: obava z dominového efektu obchádza Európu
– Invázia nelegálnych migrantov poznačila voľby vo Švajčiarsku
– Čína využíva sankcie voči Krymu na vytláčanie americkej konkurencie
– Volkswagen na pranieri
– Rozpory na Ukrajine sa stupňujú
– Dva Majdany v Moldavsku
– Nepokoje v Čiernej Hore

Z domova (Juraj Pokorný):
– Protest proti pripravovanému LGBTI plánu
– Transformácia na V3 by možno dávala zmysel
– Miroslav Lajčák si v New Yorku „vymieňal názory“
– Na status neslobodnej krajiny netreba vojenskú základňu
– Provokácia Jobbiku v najnevhodnejšej chvíli

Peter Čalovka
Putin robí poriadky na Blízkom východe

Reč Vladimira Putina v OSN na konci septembra bola najmedializovanejšou udalosťou tohtoročnej jesene. Vo svete politiky je málo lídrov, ktorí nemenia kabáty a nehrajú na dve strany. Putin ukázal, že si nekladie populistické ciele, ale ide tvrdo za pozitívnymi, konštruktívnymi a reálne dosiahnuteľným cieľmi. V tomto zmysle je na poli svetovej politiky veľkým mágom.

František Škvrnda
Korene a súvislosti súčasnej sýrskej krízy

Ak existuje genius loci, tak územie Sýrie patrí k tým, na ktoré už oddávna prinášal viac napätia, kríz a konfliktov ako inde vo svete. Dnes sa tu nachádza veľa kultúrnych pamiatok dokazujúcich pominuteľnosť svetských ríš, vzostup a úpadok bohatých i silných. Ako zaujímavosť i memento spomeňme križiacky hrad Crac des Chevaliers. Starú pevnosť prestavali johaniti na najväčší hrad v sieti opevnení vybudovaných križiakmi na ochranu pred moslimami a prednedávnom sa v bojoch okolo neho zrazili vládne jednotky a povstalci.

Juraj Pokorný
Príznaky a prízraky slovenskej zahraničnej politiky

Až donedávna sme pojem „slovenská zahraničná politika“ používali ako hociktorý iný. Síce iba v relatívnom rozsahu vymedzenom objektívnou pozíciou a významom SR v medzinárodnom kontexte, ale bez každodenného spochybňovania či negovania. Stačilo zopár mesiacov a zrazu je všetko inak, aj keď zdanlivo tak ako predtým. Prezident, premiér, minister aj parlamentný zahraničný výbor – tí všetci od istého momentu akoby prestali hovoriť sami za seba a začali sa správať ako v skupinovom tranze. Čoho sme to vlastne svedkami?

Ekonomika

Totálny zahraničný dlh Slovenska – graf

Korunní svedkovia

Woodrow Wilson

Satira

Kresby (Rároh)
Koláže (Prečo amerikanofilom hrabe)

Téma mesiaca – Socializmus verzus kapitalizmus

Peter Staněk
Nielen socializmus, aj kapitalizmus je prežitok

Socializmus prechádzal rôznymi vývojovými fázami. Lenin prišiel v Rusku najprv s tzv. novou ekonomikou, ktorá vytvárala určité trhové princípy. Potom prišiel stalinský koncept tvrdej rigidnej plánovanej ekonomiky, ktorý sme prevzali aj my. Plánovalo sa všetko od výroby toaletného papiera až po umiestnenie človeka na pracovisku po skončení vysokej školy.

Juraj Pokorný
Kedy sa nám žilo lepšie?

Komparatívna štúdia o životnej úrovni za socializmu a v súčasnosti dodnes nevznikla. Niežeby išlo o utopickú, vedecky nezvládnuteľnú úlohu – profesionálne štatistické organizácie by sa jej s aplikovaním rokmi osvedčených metodických postupov dokázali zhostiť zodpovedne. Čo im v tom teda bráni? Chýbajúca spoločenská objednávka, odhodlanie, odvaha?

Juraj Pokorný
Kúsky Západu v krajinách východného bloku
V zdanlivo monolitnom, homogénnom a hermeticky uzavretom sovietskom bloku existovalo niekoľko výnimiek, ktoré s prižmúrením očí a benevolenciou moskovských vladárov uskutočňovali ekonomický experiment na báze tzv. reformného socializmu. Z pohľadu jednotlivca zbaveného možnosti priamej konfrontácie so Západom sa tak vytvorila alternatíva, ktorá v kombinácii s prvkami „latentného kapitalizmu v socializme“ priniesla relatívne presvedčivý výsledok.

Lukáš Perný
Socialistická a kapitalistická kultúra na Slovensku

Ak chceme písať o vzťahu kultúry a socializmu, najvhodnejšie bude začať jej slovenským zakladateľom Lacom Novomeským, ktorý ako prvý zo slovenských politikov ponúkol ucelený a progresívny koncept kultúry v ČSSR. Realizácia jeho plánu však skončila v 50. rokoch, keď ho obvinili z buržoázneho nacionalizmu a zatkli.

Peter Čalovka
Studená vojna a vákuum po komunistickej ideológii

Keďže komunizmus bol veľmi dobre vymyslenou ideológiou, bol natoľko úspešný, že na to, aby bolo možné zastaviť ho, sa musel spojiť celý kapitalistický svet. A svet sa tak rozdelil na dva tábory, ktoré v rámci studenej vojny stáli proti sebe ako nepriatelia na život a na smrť. To však malo obrovskú výhodu, ktorú si väčšina ľudí neuvedomovala. Ľudia v Európe, USA a v ZSSR žili v mieri. Bola to konfrontácia, ktorá v podstate nikdy neprešla do reálneho ozbrojeného konfliktu, a vzhľadom na rovnováhu síl v oboch táboroch ani nemala šancu prepuknúť do naozajstnej vojny.

Patrik Sloboda
Čínsky a latinskoamerický experiment

Pád železnej opony a rozpad sovietskeho zväzu v priebehu krátkeho obdobia 1989 – 1991 pochoval v Európe a v postsovietskom priestore politicko-hospodársky model tzv. reálneho socializmu. Rozpad sovietskeho bloku však nevyvolal reťazovú reakciu v Ázii a Latinskej Amerike. Naopak, mimoeurópske obmeny socializmu preukázali na prelome tisícročia pozoruhodnú životaschopnosť, i keď s krátkym dychom.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch 

Rendez-vous

Marián Benka, Tibor Eliot Rostas
Prevrat v novembri 1989 riadil aj KGB

Bývalý generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš je aj vo svojom veku 93 rokov stále v dobrej kondícii. A stále je rozhodným obhajcom socialistického systému, ktorý považuje za najlepšie možné usporiadanie spoločnosti, ak má byť jej prioritou dôstojný život pre čo najširší okruh ľudí. Spolu s ním sme sa vrátili k niektorým zlomovým momentom socialistického Československa.

Propaganda

Artur Bekmatov
Festival politickej propagandy

Predstavte si trojdňový seminár organizovaný mládežníckym združením niektorej z ľavicových alebo národných strán, na ktorom by vystupovali rovnako názorovo orientovaní novinári, bezpečnostní analytici, ale hlavne bývalí a súčasní politici. Predstavte si, že by partnerom takýchto podujatí boli alternatívne médiá a občianske združenia orientované na východnú Európu a takýto seminár by sa konal na akademickej pôde, ktorá má zostať apolitickou.

Tibor Eliot Rostas
Tri Angel – Good Angel
Niekde v televízii išiel spot, kde smutný detský hlas hovoril, ako mu v liečbe s rakovinou pomáha Dobrý anjel. Animácia predstavila nemocničnú posteľ s hadičkami. Tie do detského bojujúceho telíčka dopravujú tu správnu pomoc, ktorej by sa mu od tejto spoločnosti inak nedostalo. Na prvý pohľad si asi väčšina povie: ako dobre, dokonca niekam do neba možno pošle Kiskovi „kiss“. To však prehliadli pointu.

Déja vu

Gustáv Murín
Demokracia nikdy nezvíťazí, tobôž nie diktatúra

Je pozoruhodné, ako sa v údajne najdemokratickejšej z demokratických krajín práv vďaka väčšine jednoduchých Američanov podarilo republikánskym jastrabom na čele s Bushom Jr., Cheneym, Rumsfeldom a najnovšie McCainom presadiť alternatívu starých diktatúr. Karel Kryl to nazval (s ohľadom na havlovskú verziu) – demokratúra. A aby sme sa neplietli – na oboch pobrežiach USA je tenká vrstva ľudí rozhľadených a zapálených v prospech demokracie. Tých rozhľadenejších však pravidelne valcujú masy rozptýlené na obrovských pláňach stredozápadu, kde žijú ľudia, ktorých naozaj nezaujíma komplikovanosť sveta za hranicami ich pozemku. Táto vedome nevedomá masa, vedená republikánskymi dobrodruhmi a kšeftármi, je pre svetovú demokraciu smrteľne nebezpečná.

Bez masky

Patrik Sloboda
Jens Stoltenberg – Prívetivá tvár vojenského paktu

Generálny tajomník severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa rozhodne nemôže sťažovať na nedostatok cestovateľských príležitostí. Funkcie sa ujal 1. októbra minulého roka a odvtedy nalietal nespočetné tisíce kilometrov ako hlavný predstaviteľ medzivládnej organizácie, ktorá po páde železnej opony a rozpustení varšavskej zmluvy nielenže nezanikla, ale obrastá celú planétu. Prvoradým poslaním tohto elegantného Nóra je robiť politický marketing nato a starať sa o to, aby expanzia vojenského paktu nezadržateľne pokračovala.

Neznámi hrdinovia

Peter Hafner
Chcela zabrániť vojne v Iraku

Susan Lindauerová pracovala medzi rokmi 1993 až 2002 pre viacerých členov Kongresu a v rokoch 1995 až 2003 bola tajným prostredníkom (tzv. back channel) medzi americkou administratívou reprezentovanou CIA a DIA a vybranými krajinami ako Líbya, Irak, Jemen, Sýria, Egypt, Malajzia. Potom, ako sa stala nepohodlnou, ju zatkli a dlhé roky vyšetrovali na základe zákona USA Patriot Act.

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Sfinga, Egypt

Socha Sfingy je najväčším a najstarším dielom, aké sa nám zachovalo. Egyptská Sfinga postavená na pláni Rostau v Gíze vykazuje dokonalé proporčné rozmery medzi jednotlivými časťami hlavy, nosom, očami a ušami. Je to obdivuhodné dielo starovekých sochárov s telom leva a hlavou človeka, ktoré symbolizovalo fyzickú silu, duchovnosť a inteligenciu. Sfingy sa umiestňovali pri vchodoch do kláštorov a neskôr ako strážcovia hrobiek. Lev symbolizoval najvyvinutejšie zviera a posledné štádium zvieracieho vedomia pred človekom.

Veda a technika

Ján Lakota
Ako dokáže imunitný systém rozoznať rakovinu? Stále nevieme
Rakovina je definovaná ako nekontrolovaný rast zmenených normálnych (odborne transformovaných) buniek, ktoré svojím rastom spôsobia smrť hostiteľa. Na prvý pohľad je táto definícia v poriadku. Niečo sa zvrhne, „zbesnie“, a nakoniec zničí svojho hostiteľa, z ktorého pôvodne vyšlo. Rakovine sa kedysi hovorilo aj divé mäso. Ale niečo tu nie je v poriadku.

Milan Pullmann
Vedeckí „konšpirátori“
Veda nie je neomylná a na rozdiel od ortodoxného náboženstva je schopná korigovať svoje tvrdenia pod vplyvom riadne overených faktov. Staré pravdy nebývajú vždy večné, no často sú do krvi bránené pancierom zotrvačného myslenia. Neúnavným pochybovačom zrejme aj v súčasnosti hrozí posmech a strata miesta.

Alternative vita

Zuzana Mosná
Vznášanie sa vo vode – brána k vlastnej duši

Úplné uvoľnenie. To je to, čo cíti človek v hustej slanej vode v nádrži či malom bazéne s minimálnym alebo žiadnym svetlom. Dokonalé uvoľnenie tela, a teda aj mysle, keď duši nič nebráni, aby dala najavo neprejavené. Hovorí sa tomu floating.

Zdravie

Robert Lattacher
Muž, ktorý lúšti posolstvo chorôb

Známy a uznávaný nemecký lekár, psychoterapeut, odborník na psychosomatiku a spisovateľ Rüdiger Dahlke nedávno opäť po viac ako troch rokoch zavítal na Slovensko. Vzrastom menší a nenápadný muž má veľkú charizmu. A vyžaruje z neho pokoj.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Chcete byť zdraví? – tabuľka z pH potravín

Nájomní vrahovia

Juraj Pokorný
Sója: zázrak či hrozba?

Sója patrila po desaťročia medzi najvyhľadávanejšie potraviny moderného životného štýlu. Nutriční odborníci v nej videli hotový zázrak. Odporúčala sa dospelým, deťom aj dojčatám. Vegetariánom nahrádzala mäso, obéznym pomáhala chudnúť a tým, ktorí netolerujú mlieko, poslúžila ako jeho náhrada. Superpotravina, ktorá chránila konzumentov pred chorobami srdca, osteoporózou či nádorovými ochoreniami.

(P)otraviny (Jana Rostasová)

Magdaléna Svančarková
Diklofenak ohrozuje vaše srdce

Ranné stuhnutie, bolesť kĺbov. U niekoho môže signalizovať iba záťaž, či už z práce alebo z nesprávneho životného štýlu a posedávania. Migrujúca bolesť v tele zase často poukazuje na „obyčajné“ chrípkové ochorenie. Ak však vstávate ráno s bolesťou v ramene, lakti či v kolene a trvá to tri mesiace v podstate bez prestávky, odborníci zvyknú hovoriť o chronickej bolesti.

Právna poradňa

Občiansky preukaz bez čipu
Odmietnutie platobnej karty
Komu patrí byt po rozvode?

Herbár

Vladimír Líška
Zázračný strom ginko

Liečiteľ Jiří Cingroš v knihe Sám sobě doktorem odporúča na dosiahnutie vysokého veku okrem iného aj objímanie stromov, s pravou rukou hore a ľavou dole. Podľa Manfreda Himmela dodá päťminútové objatie stromu (najmä borovice, smreku a jedle) človeku viac energie ako polhodinová pránajáma (jogové dýchacie techniky).

Jeden deň

Magdaléna Svančarková
Jeden deň s nevidiacou keramikárkou

Prší. Stojím vonku pred vežiakom v betónovej Dubnici nad Váhom. Vyťahujem z tašky telefón a vytáčam číslo. „Zdravím, pani Zelisková. Poraďte mi, ako sa k vám dostanem? Čo vidíte z okna?“ Krehká žena v telefóne odpovedá: „Vidím predajňu so záhradkárskym náradím.“ „Aha, tak to už nájdem,“ odpovedám a ruším hovor. Vo výťahu rozmýšľam nad svojou hlúpou otázkou. Čo vidíte?

Príbehy Zeme

Život Pryderiho
(Keltský príbeh)

Múzy

Zem & Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry, kultúrna udalosť)
Banksy

Mandragora

Vladimír Líška
Bohovia prileteli do Egypta na lietajúcich pyramídach
Miloš Matula je filmovým a hudobným producentom, cestovateľom, spisovateľom, ezoterikom, špecialistom na starý Egypt a dávne civilizácie. Napísal knihy Achnaton a Nefertiti, faraoni slunce, dvojdielne Hvězdy ezoterického nebe, 2013 – hvězdná brána k novému věku a aj rozprávkový príbeh z čias starého Egypta Zakletý ostrov. Spolu so Zošou Kinkorovou je autorom knihy Dějinami za poznáním astrologie.

Artur Bekmatov
Pavučina –
 Milan Kňažko
Milan Kňažko sa narodil 28. augusta 1945 v Horných Plachtinciach. Jeho otca odsúdil komunistický režim za protištátnu činnosť. Po skončení stavebnej priemyselnej školy nastúpil na VŠMU, kde ho na druhýkrát vzali na odbor herectvo. V roku 1967 absolvoval svoj filmový debut a v rokoch 1968 – 1970 získal štipendium na Medzinárodnej filmovej akadémii vo francúzskom Nancy. V tom období počas pražskej jari obaja Kňažkovi bratia Ján a Vladimír z ČSSR emigrovali.

Korešpodenti

Vzdelávanie ako bizis (Henrieta Dogrukol)

Tribúna

Za dobrý volebný zákon (Marek Kráľ)

Číslo vyšlo 6.11.2015

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply