Január 2016

Add Comment

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
Posolstvo mieru pre svet
V priezračnej nádeji a s hlbokou pokorou voči zákonom príčin a následkov, s najväčšou úprimnosťou v duši, rovnako však bez strachu a bázne z krutostí, aké prináša nespravodlivosť a zlo – Vám, na samom vrchole súčasnej moci, adresujeme naše posolstvo mieru. Naše svedomie nám nedovolí mlčať, a tak kým múzy nespia a zbrane ešte stále nerinčia všade vôkol nás, zastavte sa a vypočujte hlas, ktorý je niekde hlboko, hlboko vo vnútri súčasťou aj vášho Ja.

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Patrik Sloboda):
– Boj proti otepľovaniu ako biznis
– Putin odpovedá
– Rusko-ukrajinské ochladenie
– Poľsko si razí vlastnú cestu
– Čína sa dočkala
– Cenzúra bez okolkov
– Bašta ľavice v Južnej Amerike prelomená

Z domova (Juraj Pokorný):
– Ako byť užitočný v boji proti Islamskému štátu
– Dvojtvárnosť opozície voči migrantom a teroristom
– Prevádzkovatelia alternatívnych stránok sú znepokojení
– Prezidentka Chorvátska si porozumela s Kiskom
– Podmieňujú selektívnu humanitu zahraničné granty?

Peter Čalovka:
Pokus o „zostrelenie“ Ruska a Putinove ťahy

Podľa súčasného vývoja udalostí vo svete je zrejmé, že hoci si väčšina ľudí myslela, že studená vojna už skončila, nie je to tak. Studená vojna prerástla do vojny za hegemóniu nad svetom. Samozrejme, existuje viacero modelov, ako by toto nové usporiadanie sveta malo vyzerať, ale takmer všetky alternatívy počítajú s Ruskom ako surovinovou základňou pre jedného exkluzívneho svetového hegemóna, prípadne jeho užší klub.

Patrik Sloboda
Európa zaplavená a ušliapaná

Migračná cunami 2015 sa v novom roku zopakuje. Vojna, v ktorej sa bojuje o preformátovanie starého svetadielu novým globálnym operačným systémom, začala byť na prelome rokov 2015/2016 čoraz viditeľnejšia. Prebieha vo viacerých rovinách. Najdôležitejšiu bitku zvádza nový systém o mysle a srdcia príslušníkov európskych národov. Tie ostávali dlho nevšímavé a apatické. Až do zdvihnutia sa migračnej cunami na jar 2015, ktorá zavalila Európu jedným a pol miliónom cudzozemcov.

Ján Vranovský
Čínsky prízrak straší USA

Čínska ľudová republika (ČĽR) má kontinuálne rastúci vplyv na medzinárodné politické, a najmä ekonomické prostredie, bude sa výrazne podieľať aj na formovaní budúceho globálneho bezpečnostného systému, či sa to niekomu vo Washingtone a Moskve páči, alebo nie. Ako ukazuje súčasný politický a ekonomický vývoj, podpísané bilaterálne rozvojové projekty a obchodné kontrakty medzi Čínou a ruskom, prezieravejšie a rýchlejšie to pochopili v Moskve.

Roman Michelko
Kto pôjde so SMER-om do vlády?
Každému, kto pravidelnejšie sleduje politiku, bolo jasné, že na masívne teroristické útoky v Paríži budú politici reagovať aj špeciálnou legislatívou. Táto reakcia sa dala očakávať o to viac, že parlamentné voľby sú pred dverami a ako sa zistilo, teroristické útoky sú priam kauzálne spojené s utečeneckou krízou.

Ekonomika

Peter Čalovka
Falošná americká hra s ropou
Veľa ľudí pozná historku o tom, ako si Reaganovi ľudia vymysleli laserové zbrane z hviezdnych vojen, aby na sklonku komunizmu vyhrotili súťaž v zbrojení s bývalým ZSSR a ako tento krok priviedol Gorbačovovo Rusko na kolená. Už menej ľudí vie, že USA s pomocou saudskej Arábie a štátov Blízkeho východu zrazili cenu ropy, aby znížili príjmy sovietskeho zväzu, ktorý žil v podstate z exportu ropy a zemného plynu. To bol v skutočnosti hlavný krok, ktorý spôsobil ekonomický kolaps ZSSR.

Korunní svedkovia

Gore Vidal

Satira

Kresby (Rároh)
Koláže (Prečo amerikanofilom hrabe)

Téma mesiaca – Exekútorská mafia

Peter Staněk
Zadlženosť tlačí k zemi ľudí, firmy i celú ekonomiku

Problém exekúcií je priamo spojený so zadlženosťou obyvateľstva a podnikovej sféry. Obe skupiny dlžníkov sú v tom mnohokrát nevinne. V podnikovej sfére je zadlženie dôsledkom predovšetkým druhotnej platobnej neschopnosti a neplatenia vzájomných záväzkov medzi neekonomickými subjektmi.

Patrik Sloboda
Väzenia pre dlžníkov – pád do hlbokej minulosti

Od nepamäti existujú prefíkaní jedinci schopní prekabátiť každého z nás, ak sa my držíme morálnych zásad, kým oni nie. Hoci to nezvykli byť v prvopočiatkoch ctihodné osoby a rodové alebo kmeňové spoločenstvá ich ostrakizovali a vyháňali zo svojho stredu, boli prispôsobivé a v novom prostredí prežívali, ba i prosperovali. Obzvlášť v mestách, kde sa obchodovalo. Psychopatické povahy zbližovali kšeftárov, úžerníkov, špekulantov a fiškálov. Umožňovali týmto chytrákom vykorčuľovať z každej šlamastiky. Hoci im nič nebolo sväté, naučili sa pomáhať si navzájom a vynikali umením vynaliezavo pretáčať vžité zvyklosti, pravidlá a zákonitosti vo vlastný prospech.

Marián Benka, Juraj Pokorný, Lukáš Perný
Dokonalý systém na ožobráčenie národa
„Keď som začal v 90. rokoch pracovať ako exekučný vykonávateľ, všimol som si, že mnohí moji starší kolegovia mali odložené na pamiatku krásne kožené preukazy z komunistickej minulosti. Až neskôr som sa dozvedel, že takéto preukazy používali vysokí dôstojníci spravodajských služieb,“ spomína Martin Cirbus, ktorý pôsobil v tejto brandži 19 rokov. Kým sa mu z nej nezačal dvíhať žalúdok.

Lukáš Perný
Ak sa začnete brániť, šanca odvrátiť exekúciu je veľká

Diskriminácia slovenských občanov pri exekúciách je výnimočný jav, ktorý spôsobujú poslanci NR SR schvaľovaním zákonov nekompatibilných s právom Európskej únie. Dôkazom sú rozhodnutia súdov v SR i EÚ, ktoré už viaceré exekúcie a nekalé praktiky na Slovensku zastavili. Dotyční dlžníci sa však museli najprv ozvať a podať návrh na súd. Mnohým v tom pomohla právnička a občianska aktivistka Kristína Ulmanová, ktorá obhajuje práva ekonomicky slabších občanov i bez nároku na odmenu.

Alexander Rakovský
Na čo máte ako dlžník právo

Nikto sa nechce dostať do situácie, keď mu doručia exekučný príkaz, prípadne mu exekútor zaklope na dvere. V dnešnej konzumnej dobe, kde sa na nás z médií valia reklamné ponuky bánk či nebankových subjektov na pôžičky a úvery, je ľahké podľahnúť pokušeniu a požičať si na niečo, bez čoho by sme sa napokon zaobišli. K exekúcii sa dá dospieť aj omylom, nedopatrením či zmenou adresy, najčastejším problémom je však strata príjmu z dôvodu straty zamestnania. Rád by som predostrel niekoľko užitočných informácií, ako sa zachovať, ak sa vás exekúcia týka.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch 

Rendez-vous

Juraj Pokorný
Gangstri svetovej politiky robia všetko pre to, aby tu bola vojna

Sýrčan žijúci na Slovensku Jalal Suleiman sa narodil v malej dedinke neďaleko sýrskeho mesta Homs. V roku 1985 prišiel študovať do vtedajšieho Československa. V Bratislave navštevoval strojnícku fakultu STU, kde okrem inžinierskeho titulu získal aj doktorát v odbore chemické stroje. V roku 2011 ho zvolili za podpredsedu KSS. O sebe hovorí, že voči praktikám neoliberalizmu a korporatívneho kapitalizmu je a vždy ostane nekompromisne kritický. Slovensku, kde tento čerstvý päťdesiatnik žije už 30 rokov, dnes najviac vyčíta, že stojí na nesprávnej strane.

Propaganda

Marián Ďuriš
Mainstreamová snaha o podrobenie ľudského rozumu

Prečo je cenzúra, propaganda, skresľovanie a zamlčanie faktov štandardnou praxou? Prečo je hlavný prúd často náustkom chamtivej moci? Prečo nás rádiá zahlcujú bezvýznamnými škandálmi tzv. osobností? Prečo sa novinári neučia chápať mediálnu agendu a pod váhou autority svojich bosov prinášajú falošnú neutralitu? Učia ich univerzity, že podstatou mainstreamového média nie je informácia, ale moc?

Déja vu

Milan Pullmann
Gladio B – spolupráca NATO s islamofašistami
.
NATO vyvinulo najmä od druhej polovice 90. rokov veľkú snahu o zapojenie radikálneho islamu ako svojej zástupnej sily prostredníctvom sietí sprisahaní, agentov, dvojitých agentov a nastrčených pešiakov. Zámery a stratégie nového modelu terorizmu NATO sú pritom stále zhruba rovnaké – využiť strach z mestského teroru, aby domácu scénu odstrašil od konštruktívnej politiky a nasmeroval ju k policajnému štátu poskytovaním hotového obrazu nepriateľa, pomôcť pri zvrhávaní neposlušných vlád a vykonávať gerilové aktivity na obťažovanie Ruska a Číny.

Gustáv Murín
Genéza prezidentov: Od filozofov k podnikateľom
Zaslúžilý anglický boxer sir Henry Cooper v dôchodkovom veku vyhlásil, že je presvedčený monarchista. Podľa neho je lepšie mať kráľovnú, ktorá si nemusí nič dokazovať, ako každých pár rokov nového pána „sľubotechnu“, pri ktorom netušíte, čo z neho vylezie, keď sa usadí v prezidentskom paláci.

Naša história

Viktor Timura
Európa a Slovania: O falošnom historickom povedomí
Slovania majú oveľa bohatšiu minulosť ako ktorékoľvek iné etnikum Európy, len sa o tom nevie a nepíše. Neslovania Európy vynaložili značné úsilie, aby sa na Slovanov a ich minulosť zabudlo. Neúspešne skončili aj opakované pokusy o zotročenie i zničenie Slovanov. Brázdy vyorané v dejinách Slovanmi sa však z planéty odstrániť nedajú.

Bez masky

Peter Čalovka
Recep Tayyip Erdogan – Turecký „sultán“ podporujúci plazivú islamizáciu
Ak chceme pochopiť, kto je Recep Tayyip Erdogan (Redžep Tajip Erdogan), musíme sa trochu bližšie pozrieť na spletité zákulisia tureckých dejín. Erdoganovi predkovia pochádzajú z Kaukazu. V zásade hlavný problém Turecka – podobne ako mnohých ďalších moslimských krajín severoafrického kontinentu, spočíva v tom, že sa počas posledného storočia zmietajú medzi konvergenciou k sekulárnemu spoločenskému poriadku a vládou riadenou islamizáciou. Tak ako sa na Západe striedajú vo vedení štátu pravicové a ľavicové politické strany, v arabskom oriente sú to sekulárne strany, niekedy zastupované armádou a obchádzajúce voľby, a islamistické strany, ktoré pretláčajú religiózny štát.

Neznámi hrdinovia

Milan Pullmann
Sibyla vidiaca do minulosti

Sibel Edmondsová odhalila predaj nukleárnych a ďalších štátnych a strategických tajomstiev v Spojených štátoch, krytie osôb podozrivých z terorizmu, ilegálny transfer zbraní, nezákonné obchodovanie s narkotikami, pranie špinavých peňazí neopodstatnené špehovanie, korupciu atď. V roku 2004 stála pri zrode National Security Whistleblowers Coalition. Vydala autobiografiu Classified Woman, založila a riadi portál Boiling Frogs Post. Zatiaľ je nažive.

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Borobudur, Indonézia

Ohromná stupňovitá pyramída Borobudur, po stáročia uchovaná v džungli medzi ryžovými poľami, v preklade znamená „budhistický chrám na hore“. Podľa iných je jej názov odvodený od pojmu Bharabuddha – vznešený Budha (alebo mnoho budhov). Nachádza sa v strede ostrova Jáva (v provincii Jawa Tengah). Ide o najväčší budhistický chrám na svete a budhistické pútnické miesto mahájánového budhizmu.

Veda a technika

Ján Lakota
Večné otázky

Kto sme? Odkiaľ sme prišli? Kam ideme? Tieto tri otázky by mali zaujímať ľudstvo stále. Mne sa zdá, akoby sme stratili smer či záujem. Bol vari niekto pred nami? Vo vedecko–fantastickej poviedke Nová kozmogónia Stanislav Lem ústami hlavného hrdinu hovorí: „Nikto si ani v najsmelšom sne nedokázal predstaviť, ako asi môže vyzerať, čím sa asi môže zaoberať a aké ciele si môže klásť civilizácia, ktorá sa vyvíja už po celé miliardy rokov (a práve o toľko musí byť civilizácia „prvej generácie“ staršia ako je pozemská!).“ Teda taká, ktorá existuje miliónkrát dlhšie ako tá naša.

Zuzana Mosná
Je vesmír hologram?
Holografický princíp fungovania vesmíru navrhli vedci pri výskumoch, ktoré dokazovali, že častice sú navzájom kvantovo previazané bez ohľadu na vzdialenosť a čas a v prípade čiernych dier sa ich informácia nestráca, ale zapisuje na povrch. Tento model ovplyvnil aj výskum ľudského vedomia. Každopádne otriasa vierou v hmotnú realitu a je ťažké vysvetliť ho priamo, aj keď experimenty hovoria samy za seba.

Alternative vita

Peter Čalovka
Zvrátenosť „technológií úspechu“

Medziľudské vzťahy formujú človeka a zásadným spôsobom ovplyvňujú jeho psychickú integritu a harmonický rozvoj. V našej kultúre sa vzťahy väčšinu času riadili viac-menej kresťanskými zásadami o láske k blížnemu a láske k nepriateľovi. Napriek všetkému však kresťanská tradícia ani za dvadsať storočí nenaučila ľudí milovať svojich blížnych a odpúšťať im, milovať svojich nepriateľov a riešiť životné situácie s takýmto postojom, ktorý by viedol k zmene ich duše a k väčšej blízkosti k bohu a k ideálu svojho náboženstva.

Filip Rázga
Netreba sa báť
Pád nám dáva čas premýšľať nad naším zlyhaním. Realita dnešných dní nie je vôbec ružová, a už vôbec nie upokojujúca. Lavínovým efektom sa z každej strany valí akýsi vnútený pocit beznádeje, že všetko môže byť ešte horšie ako je, a preto treba za každú cenu udržať status quo. Ba čo viac, treba si ho chrániť.

Zdravie

Robert Lattacher
Odpustenie ako cesta k fyzickému a duševnému zdraviu

Schopnosť odpustiť sebe aj iným je mágiou, umením a konaním dobra. Je oslobodením od vlastného vnútorného trápenia a utrpenia. Je rozpustením nenávisti, hnevu a bolesti. Odpustením sa odpútavame od svojich negatívnych emócií a permanentného, takmer nepostrehnuteľného stresu, ktorý nám v konečnom dôsledku môže spôsobiť problém na fyzickej úrovni.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Manna – zdravé potraviny (Jana Rostasová)

Nájomní vrahovia

(P)otraviny (Jana Rostasová)

Magdaléna Svančarková
Cena, ktorú zaplatíte za krásne oči
Každodenná ranná rutina modernej ženy – vstávanie, ranná hygiena, kávička, obliekanie, mejkap, očné tiene, maskara. Mnohé ani neuvažujeme o inom rannom modeli. A základné minimum – maskara a mejkap sú nevyhnutnou súčasťou našej vizáže, bez ktorej nedokážeme fungovať a ani vyjsť na ulicu. Avšak tieto ranné „nevyhnutnosti“ sa môžu zmeniť aj na nepríjemnosti.

Magdaléna Svančarková
Zdanlivo bezpečný paracetamol
Bežne používaný, bežne dostupný, bez lekárskeho predpisu – údajne ideálny liek na všetko od bolesti hlavy, zubov, pri bolestivej menštruácii až po riešenie stavov malých detí pred vakcináciou či po nej. Paracetamol ako účinná látka niekoľkých liečiv zaznamenala svoj vzostup najmä po zverejnení štúdie nežiaducich účinkov acylpyrínu.

Herbár

Vladimír Líška
Očista priestoru ohňom a rastlinami

Oheň v minulosti sprostredkovával obety a modlitby bohom, preto sa mu v náboženstve a, samozrejme, v mágii prisudzovali nadprirodzené sily. V staroiránskom náboženstve zoroastrizme dosiahol jeho kult maximum. Oheň symbolizoval boha svetla a dobra Ahuru Mazdu. Slovania často používali oheň pri svojich obradoch – veď pálenie vatier na vidieku pretrváva aj do dnešných čias. Známe sú jánske slnovratové ohne, chodenie po žeravom uhlí, očistné preskakovanie vatier alebo hojné používanie sviečok v kresťanskej tradícii. Časté je používanie kadidla, najmä v pravosláví, a pálenie sviečok na hroboch počas sviatku všetkých svätých.

Jeden deň

Robert Lattacher
Jeden deň s pútnikom

V dnešných časoch je stretnutie s ozajstným pútnikom skôr vzácnosťou ako pravidlom. Púte boli rozšírené najmä v stredoveku a púť k posvätným miestam bola duchovnou skúškou vytrvalosti, oddanosti či odvahy. Mohla znamenať aj vnútornú premenu človeka a ešte silnejšie priblíženie sa k bohu. Pútnik Igor Koník hovorí, že je večným optimistom a v ľuďoch sa snaží hľadať to dobré.

Príbehy Zeme

Ako Veľký stvoril čiernych i bielych
(Príbeh kmeňa Zulu)

Ako vznikli belosi
(Grónsky príbeh)

Zimkomriavky

Milka Zimková
Čas

Múzy

Zem & Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry, kultúrna udalosť)
Peter Ďurík

Mandragora

Vladimír Líška
Základy geomantie

Dalo by sa povedať, že geomantia je európske feng šuej. Z Indie pochádza indické feng šuej nazývané vastu. Ale vastu sa snaží o duchovné ovplyvnenie miesta, kým čínsky systém je abstraktnejší, kozmickejší, viac orientovaný na prírodné sily a energie a na vytýčenie najvhodnejšieho miesta pre život človeka.

Artur Bekmatov
Pavučina –
 Andrej Kiska
Andrej Kiska sa narodil 2. februára 1963 v rodine učiteľov. Jeho otec, aktívny člen a funkcionár KSČ, pôsobil vo funkcii podpredsedu Okresného národného výboru (ONV). Andrej Kiska st. teda na jednej strane dohliadal na prísne dodržiavanie ateizmu na verejnosti, no na strane druhej súčasný prezident spomína, že bol doma v detstve vedený ku kresťanstvu.

Korešpondenti

Osmanská gastronómia (Henrieta Dogrukol)

Tribúna

Voľby sa blížia, pozor na ovčí efekt (Marián Mišún)

Číslo vyšlo 8.1.2016

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis