Apríl 2016

Add Comment

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
Nirvána
V časoch pohnutých, po ktorých prichádzajú dni ešte pohnutejšie, je nanajvýš potrebné zotrvať v pravde, pokoji a vnútornej slobode. Tým, čo nás skutočne oslobodí, je pochopenie, že sloboda existuje len mimo sveta našich predstáv, túžob, trápení a ilúzií. V nich už nie je žiadna dualita, dobro či zlo, ani žiadne príbehy a kauzality, z ktorých sa učíme, ale len jediná pravdivá a objektívna skutočnosť: prepojenosť všetkého so všetkým.

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Patrik Sloboda):
– Rusko nevliezlo v Sýrii do pasce
– Z dohody EÚ – Turecko migračná fraška
– Brazília: „Politika je špinavá hra“
– Oživenie teroru na Kaukaze
– Nová ropná veľmoc potrebuje trhy
– Horúci kubánsky utečenecký zemiak
– Genocída vtedy a dnes
– Za 688 miliónov nových duší urobí čokoľvek

Z domova (Juraj Pokorný):
– Výsledky parlamentných volieb 2016
– Po úvodnej estráde trpké precitnutie
– Gravitácia SMER-u pritahla tri obežnice
– Migranti – potenciálny zdroj napätia
– „Potemkiniáda“ v Bratislave ako za Brežneva

Patrik Sloboda
Turecko má Európu v hrsti

Najvyšší predstavitelia Európskej únie sa ho 7. marca konečne dočkali. Koho? Jeho excelencie Ahmeta Davutogla, tureckého premiéra, ktorý niekoľko týždňov predtým zrušil let do Bruselu po tom, ako teroristi podnikli v tureckom hlavnom meste Ankare odvážny bombový útok na konvoj vojenských autobusov. Päťdesiatsedemročný premiér mal priniesť potentátom európskej Dvadsaťosmičky zoznam podmienok od prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, skutočného vladára nad krajinou polmesiaca.

Peter Čalovka
Sýria: Kto za koho kope

Zásah Leteckých a kozmických síl Ruskej federácie (RF) v Sýrii, trvajúci od septembra 2015, je nepochybne krokom, ktorý zásadným spôsobom otočil smerovanie moderných dejín. Od 27. februára platí v Sýrii prímerie, ktoré sa však netýka jednotiek Islamského štátu (Daesh) a oddielov frontu Al-nusra, odnože Al-káidy. Čo je to za prímerie a medzi ktorými stranami vlastne platí?

Roman Michelko
Leitmotív volieb – protest

Uplynulé parlamentné voľby sa niesli predovšetkým v znamení protestu. Všetky štandardné strany boli oslabené (SMER, MOST-HÍD), marginalizované (SIEŤ), či dokonca vytlačené z veľkej politiky (KDH a SDKÚ). Naopak, výrazne sa posilnili strany neštandardné – SaS, dokonca protestné OĽANO-NOVA či Sme rodina, až po najväčšie prekvapenie volieb ĽSNS.

Tibor Eliot Rostas
Zbohom, politické strany
Kde ste boli doteraz, schizofrenickí krikľúni a arogantná svoloč z protekčných pohoviek kaviarní rozmaznaná peniazmi z fondov nadnárodných chobotníc? Kde ste boli doteraz, keď my sme stáli v uliciach proti tej najmocnejšej mafii, ktorá nám sem dovliekla infekciu dlhov a spojeneckých základní? Kde ste boli doteraz, keď sme my hovorili k státisícom ľudí, že to v skutočnosti nie sú politici, ale finančné skupiny, „banksteri“ a transnacionálny zločinecký gang, ktorí nás od prevratu v roku 1989 oberajú o našu domovinu?

Ekonomika

Marián Benka
Príde ďalšia kríza – a bude horšia
„Politici nám tvrdia, že banky sú po poslednej kríze zotavené, všetko je zase v poriadku, treba sa len upokojiť a nerobiť paniku,“ hovorí spoluzakladateľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS a autor knihy Zlé peniaze Juraj Karpiš. „Najnovšie riešia zrušenie 500-eurovej bankovky, vraj v rámci boja proti organizovanému zločinu. Pravý dôvod je ten, že ak banky začnú krachovať a ľudia si začnú vyberať hotovosť, vo väčších bankovkách ju vyberú ľahšie. Švajčiari majú tisícfrankovú bankovku a nijako im to neprekáža.“

Korunní svedkovia

Walther Rathenau

Satira

Kresby (Rároh)
Koláže (Prečo amerikanofilom hrabe)

Téma mesiaca – CERN: Tanec medzi svetmi

Marián Benka
Šivov tanec medzi časticami

V objekte CERN-u sa od roku 2004 nachádza dvojmetrová socha tancujúceho hinduistického boha Šivu – dar indickej vlády. Ktovie, či Indovia Šivu nevenovali aj preto, aby poukázali na nápadné podobnosti medzi realitou popisovanou v ich prastarých posvätných písmach a realitou, ktorú odhaľuje kvantová fyzika.

Viktor Memfer
Komplex CERN
Infografika

Viktor Memfer, Marián Benka
Einstein neveril, že boh hrá v kocky

Kvarky sú podľa súčasného poznania elementárne (ďalej nedeliteľné) častice. Dva zo šiestich známych druhov kvarkov spolu s elektrónmi tvoria všetky atómy, stavebné jednotky bežnej hmoty. Vrchný kvark (tiež top kvark), rýchlo sa rozpadajúca najťažšia známa elementárna častica, unikal dolapeniu dve desaťročia. Napokon ho v roku 1995 zaznamenali časticoví fyzici v ústave FNAL v USA, a potvrdili tak experimentálne tzv. Štandardný model časticovej fyziky, zatiaľ najkomplexnejšiu vedeckú predstavu na ceste k Teórii všetkého. Podarilo sa to aj s prispením taiwanského tímu, ktorý viedol Slovák Jaroslav Antoš. Predtým pôsobil aj v CERN-e a neskôr významne prispel k určeniu hmotnosti top kvarku, a tým aj k odpovedi na otázku, v akom intervale hmotností hľadať poslednú časticu, ktorá chýbala „do skladačky“ – Higgsov bozón. A ešte neskôr bol v CERN-e členom jedného z dvoch tímov, ktoré ohlásili objav Higgsovho bozónu. S Jaroslavom Antošom sme sa stretli v Košickom ústave experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied, kde donedávna tiež pracoval.

Patrik Sloboda
Militarizácia vedy
Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) sa zrodila skôr ako Európska únia, resp. jej predchodca Európske hospodárske spoločenstvo. Dvanásť štátov povojnovej Európy ratifikovalo konvenciu o založení CERN-u 29. septembra 1954: Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Juhoslávia, Nemecká spolková republika, Nórsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko a Veľká Británia. Dvakrát viac než signatárske sexteto Rímskych zmlúv z marca 1957 (Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecká spolková republika a Taliansko) o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (ESAE).

Peter Čalovka
Nový pohľad fyzikov: Čas neexistuje

Nemecký fyzik Klaus Kiefer z Ústavu teoretickej fyziky v Kolíne cituje sv. Augustína: „Keď sa ma pýtajú, čo je to čas, neviem odpoveď. Ale keď sa ma to nepýtajú, viem ju.“ Čas ako taký je jedným z najstarších problémov, ktoré ľudstvo rieši od nepamäti a dodnes ho nevyriešilo. Vedci nevedia popísať, ako súvisí čas vo fyzike s časom v psychológii, resp. ako sú navzájom prepojené. Nie je to nič iné ako moderné vyjadrenie problému starého ako ľudstvo samo – problému duality – telo verzus psyché.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch 

Rendez-vous

Marián Benka
Nedostatok ropy nás vráti k starým spôsobom života

Dušan Doliak v minulosti pôsobil v rôznych finančných inštitúciách, najmä v oblasti poisťovníctva. To však nebol dôvod, prečo sme ho oslovili ako respondenta na rozhovor. Ani to, že najnovšie odišiel z komerčnej sféry a stal sa štatutárom Inštitútu pre biomedicínu. Dôvodom bolo, že už niekoľko rokov prednáša a píše o ropnom vrchole, teda o situácii, keď svetová ťažba ropy vrcholí a odteraz môže už len klesať, pretože ekonomicky vyťažiteľné zásoby sa začínajú stenčovať. Upozorňuje, že zdroje, ktoré umožnili civilizačný boom v 19. a 20. storočí, nie sú večné a ľudstvo čaká obdobie väčšej skromnosti a návratu k pôde.

Propaganda

Juraj Pokorný
Vojnové štváčstvo v slovenských médiách

Už 26 rokov patrí popri absencii základov profesionality medzi hlavné princípy protagonistov tuzemskej žurnalistiky škodoradostno-pohŕdavý postoj voči Slovensku. Novinári – nezáleží, či v tlačených alebo elektronických médiách – vystupujú v póze, ako by nešlo o ich vlasť či národ, ale o cudziu entitu, ktorá nemá právo na obhajobu vlastných záujmov, ani na elementárny rešpekt a úctu. Informovanie na báze „emocionálneho dištancu“ od svojej príslušnosti k tejto krajine sa tak stalo špecifickom domácej novinárskej tradície, a zároveň v istom zmysle svetovým unikátom.

Déja vu

Milan Pullmann
Medzimorie v hľadáčiku Oceánie

Korene moderného projektu Medzimoria siahajú do obdobia po prvej svetovej vojne. Medzivojnové Poľsko malo podľa poľských politikov ako prirodzený hegemón stredovýchodnej Európy iniciovať geopolitické usporiadanie tohto priestoru. Józef Pilsudski ako najvyšší poľský predstaviteľ videl perspektívu poľskej nezávislosti v oslabení ZSSR odtrhnutím Litvy, Bieloruska a Ukrajiny, ktoré chcel pripojiť do federácie alebo iného štátneho zväzku.

Naša história

Viktor Timura
Európa a Slovania: Najstaršie zaľudňovanie Európy predchodcom človeka
Zaľudňovanie Európy priamym predchodcom človeka i dnešným človekom sa dialo v dobe zaľadnenia, ktoré malo päť etáp. Označujú sa rozlične a datujú sa nejednotne. Pridržíme sa názvov a datovania, ktoré uvádza Encyklopédia archeológie (Bratislava, 1985) s malou úpravou: 1. donau, do milióna rokov p. n. l. (údaje o začiatku sú v prameňoch značne rozdielne, niektorí vyjadrujú aj pochybnosti o tomto zaľadnení); 2. günz, milión až 750-tisíc rokov p. n. l.; 3. mindel, 500 – 375-tisíc rokov p. n. l.; 4. riss, 250 – 120-tisíc rokov p. n. l.; 5. würm, 70 – 10-tisíc rokov p. n. l. Letopočty uvádzajú glaciály (ľadové doby), medzi nimi boli interglaciály (medziľadové doby, v niektorých bolo teplejšie počasie ako dnes).

Bez masky

Juraj Pokorný
Jean-Claude Juncker – europolitik v stave napredujúcej ideologickej mumifikácie
Šesťdesiatjedenročný šéf Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker stelesňuje v bruselskej riadiacej makroštruktúre podobne kontroverznú persónu, akou je o rok mladší Martin Schulz stojaci na čele Európskeho parlamentu (EP). Ortodoxnosťou svojho proeurópskeho presvedčenia sa postupne spontánne transformoval na nefalšovaného eurofanatika, ktorý kráča za svojimi chimérami v naivnom opojení a neraz aj proti princípom triezveho úsudku. Štátna príslušnosť k Luxemburskému veľkovojvodstvu dodáva jeho politickej, ale i ľudskej identite administratívnu patinu jedného z 11 konštitučno-monarchistických reliktov v Európe. Vysvetliť neštandardné prvky jeho kurióznej a rozporuplnej osobnosti práve touto okolnosťou však určite nemožno.

Neznámi hrdinovia

Juraj Pokorný
Poslov smrti chce premeniť na záchrancov planéty

Globálne priemyselné odlesňovanie predstavuje jeden z najvýraznejších faktorov, ktorý popri baníctve, poľnohospodárstve a rozširovaní miest prispieva k zmene klímy a ničí 26 miliárd stromov ročne. Je zodpovedné za likvidáciu lesov na celej planéte, čo má za následok zhubné účinky na ich ekosystémy, zníženie biodiverzity, zvýšenie pôdnej erózie a vypúšťanie emisií skleníkových plynov. Výsadba stromu trvá podstatne dlhšie ako jeho vyrúbanie či zrezanie. Je to relatívne pomalý a nákladný proces.

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Bosnianske pyramídy, Bosna a Hercegovina

Pyramídy neboli hrobky a nie sú len v Egypte a v Mexiku, ale stoja na všetkých kontinentoch. V Európe na Sicílii je ich 43, v Sudáne 224, na Kanárskych ostrovoch sa nachádzajú desiatky pyramíd, avšak vedecká obec tvrdí, že sú to len kopce z kamenia, ktoré vytvorili farmári, keď čistili polia od skál. Na ostrove Maurícius je sedem pyramíd, aj tieto mali vytvoriť farmári, pretože tu pred 16. storočím nik nežil, a teda ich ani nemal kto postaviť. Dr. Sam Semir Osmanagić tvrdí, že v súčasnosti bolo odkrytých len menej ako jedno percento pyramíd v Mexiku a v okolitých štátoch, ostatné stále ostávajú ukryté v džungli.

Veda a technika

Ján Lakota
Liečba, ktorá nelieči, ale pomáha prežiť

V predchádzajúcej časti sme si vysvetlili, čo sú kmeňové krvotvorné bunky (KKB). Písali sme o ich odbere, ktorý sa (z pohľadu pacienta) neuveriteľne zjednodušil. Z pohľadu odborníka ide o technológie, o ktorých sa pred niekoľkými desaťročiami nikomu ani nesnívalo. Načo nazbierané KKB bunky slúžia? Slúžia na transplantáciu.

Peter Čalovka
Nový boj o Mesiac
Obnoviteľné zdroje a efektívne využitie energie sú jedným z najrýchlejšie sa vyvíjajúcich odvetví za posledné obdobie. Toto odvetvie v sebe skrýva viac historických záhad a paradoxov, ako si myslíme. Málo ľudí napríklad vie, že pri počiatkoch automobilizmu prevládali nad autami so spaľovacím motorom elektromobily. Pokrok v tejto oblasti bol taký veľký, že Porsche si už na prelome 19. a 20. storočia dal patentovať ako najefektívnejší pohon elektromobilu elektromotor v náboji kolesa (vtedy ešte lúčového). Celú súťaž rozhodol až Henry Ford, keď začal sériovo vyrábať benzínové autá.

Alternative vita

Robert Lattacher
Takýto svet sme chceli? Takto chceme žiť?

Aký svet sme si to vlastne vytvorili? Svet lásky, nehy a porozumenia alebo svet nenávisti, krutosti vojen a sporov? Čo sme si to vlastne vytvorili a prečo? Prečo žijeme takto a nie inak? Existuje alternatíva alebo sme prijali všetko tak, ako sme to tu našli po našom narodení? Je toto naozaj ten náš svet, ktorý chceme žiť? A chceme žiť vôbec inak?

Zdravie

Robert Lattacher
Život bez pšenice

Tento článok vás v žiadnom prípade nechce presviedčať, aby ste pšeničné výrobky a produkty obsahujúce lepok nejedli. Všetci máme slobodnú vôľu a môžeme sa sami rozhodnúť, čo chceme konzumovať. Vylúčenie pšenice (lepku) z nášho jedálneho lístka je len jednou z alternatív, o ktorej môže človek na ceste k zmene vo svojich stravovacích návykoch uvažovať. Inšpiráciou k napísaniu tohto textu je rozmach tzv. civilizačných chorôb, ale aj experimentovanie so pšenicou. Každý ľudský organizmus je jedinečný, a preto tvoriť univerzálne návody ako sa stravovať by asi nebolo správne. Ale informácie môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Manna – zdravé potraviny (Jana Rostasová)

Nájomní vrahovia

(P)otraviny (Jana Rostasová)

Magdaléna Svančarková
Jed vznikajúci pri spracovaní potravín

Chutná, návyková, s mliekom či bez neho, s jednou alebo viacerými lyžičkami cukru. Áno, hovoríme o legálnej droge – káve. Tá slávi svoje úspechy už niekoľko storočí a povzbudzuje svojich užívateľov. Niektorých dokonca viac, ako by bolo vhodné. Napríklad Honoré de Balzac pil údajne denne 50 šálok kávy, 36 šálkami sa chváli spevák Robbie Williams. Okrem známeho kofeínu však obsahuje aj iné látky, ktoré naše zdravie zrejme nepotešia.

Magdaléna Svančarková
Ako dostať Alzheimera

Osamelí starší seniori, kopa piluliek na stole, nekonečný zoznam diagnóz. Súčasná medicína nás skutočne môže doslova „rozobrať“. Preto neprekvapuje ani zvýšený výskyt rozličných chorôb. Patrí k nim aj demencia či Alzheimerova choroba. Najnovšie štúdie poukazujú na to, že k niektorým chorobám sa dá dopracovať aj liečbou iných ochorení.

Herbár

Vladimír Líška
Mágia čaju

Čaj je vodný výluh, odvar, stará metóda podávania liečivých látok v horúcej vode. Odvar sa pripravuje zo všetkých častí byliny, z kvetu, listov, koreňa i stonky, ale aj zo semien, napr. v prípade pestreca mariánskeho, obsahujúcich silný antioxidant silymarín, ktorý obnovuje pečeňové bunky. Používa sa čerstvá i sušená droga. Aj keď sa pôvod čaju uvádza v Číne a pôvodne sa slovom čaj pomenovával len nápoj v ázijských krajinách, najmä v Japonsku, horúci odvar s bylinami sa zrejme popíjal už odjakživa.

Jeden deň

Magdaléna Svančarková
Jeden deň s taxikármi

Blížim sa na miesto určenia. Je síce dohodnutý čas, autá sú na svojich stanoviskách, nikde však nikoho. Bezradne stojím a vravím si: „Taxikári na mňa zabudli, no pekne.“ z môjho omylu ma však vyvádza dvojica mužov.

Príbehy Zeme

Ako netopier zvíťazil nad strachom
Mikistli
(Dva mexické príbehy)

Zimkomriavky

Milka Zimková
Turné

Múzy

Zem & Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry, kultúrna udalosť)
Rado Van Šenšel

Mandragora

Vladimír Líška
Po stopách snežného muža

Ide len o mýtus, alebo skutočne existuje – či existovala, bytosť zvaná alma v Rusku, podobná yetimu, snežnému mužovi z Himalájí, čínskemu divému mužovi alebo austrálskemu yowie? Správy o ňom prichádzajú z rôznych oblastí sveta – z Kaukazu, Sibíri, pohoria Altaj, Kanady a Číny. V Amerike ho volajú bigfoot (veľká stopa) alebo sasquatch. Tisícky ľudí ho videlo v divočine kanadských lesov.

Pavučina

Artur Bekmatov
Jaroslav Naď

Jaroslav Naď sa narodil v roku 1981 v Banskej Štiavnici. Po absolvovaní strednej školy nastúpil v roku 1999 na Fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Takmer od začiatku štúdia sa angažoval v mimovládnych organizáciách Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku a Euroatlantické centrum.

Korešpondenti

Manikarnika Ghát (Tibor Eliot Rostas)
Rozvrátený národ (Henrieta Dogrukol)
Deň žien od východu na západ (Artur Bekmatov)

Tribúna

Môj „nesprávny“ pohľad na islam a kresťanstvo (Miroslav Mikula)

Číslo vyšlo 1.4.2016

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis