Jún 2017

· Čas čítania: 11 min.

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
Úsvit Slovanov
Dejiny sa neustále opakujú a v rytme kolovratu prinášajú len malé obmeny tých istých situácií. Hoci sa mená postáv menia, ich prototypy sú zhodné a nemenné. Práve tak to bolo aj pred dvoma storočiami, keď sa v Európe začínalo brieždiť a na obzore sa zjavovali siluety nových národných ideálov. Táto nová energia vzkriesila aj idey slovanskej vzájomnosti.

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Richard Strážan, Martin Urminský, Patrik Sloboda, Ivan Lužák):
– Mimovládne organizácie zabezpečujú prevoz migrantov do EÚ
– Theresa Mayová: Potrebujem vašu dôveru
– Prestaňme nazývať Severnú Kóreu šialenou
– Turecko bráni Rusku, aby dosiahlo rekord vo vývoze pšenice
– Indonézia hrozí americkým koncernom vyvlastnením
– OSN je znepokojená prejavmi rasizmu na ukrajinskom futbalovom zápase
– Malware CIA na hackovanie lokálnych sietí odhalený
– Moskovské metro stavajú Číňania
– Zakladateľ Alibaba.com: USA míňajú príliš veľa na vojny
– Juhoafrickí belosi očakávajú svoje „odstránenie“

Z domova (Juraj Pokorný, Marián Benka):
– Po Denníku N usmerní názory študentov SSPI
– Výskum Political Capital zmesou konšpirácií a paranoje
– Sorosova OSF vyznamenávala „svojich“
– Prezident SR ignoruje historické fakty
– Ľudia z RTVS hanobia národných buditeľov
– Príspevok spoločnosti Websuport k cenzúre

Patrik Sloboda
Nadnárodný kapitál dostal do Elyzejského paláca svoju bábku
Divoká migračná invázia z uplynulých dvoch rokov, ktorá zasypala Európu dvoma miliónmi votrelcov z Ázie a Afriky, vystrašila obyvateľov starého svetadielu, čo ako sa médiá hlavného prúdu snažili zakryť všeobecnú vlnu rozhorčenia. Politické preferencie protimigračne a protiúniovo orientovaných hnutí a politických strán vyvolali v bruselskej centrále Európskej únie obavy, že voliči vo viacerých európskych štátoch tento rok potrestajú „eurohujerské“ politické subjekty pri volebných urnách.

Patrik Sloboda
Lámanie Donalda Trumpa

Keď výstredný newyorský realitný magnát, televízny producent, ale aj zabávač a showman Donald Trump nastúpil vlani do maratónskej súťaže o Biely dom, nedávali mu doma ani v zahraničí veľké nádeje. Na prekvapenie všetkých sa tam dostal – a to v nemalej miere vďaka schopnosti prehovoriť Američanom z duše. Vyriecť za nich to, čo ani nedokázali formulovať do slov, pretože vnímať neskreslenú skutočnosť a hovoriť o nej bez náhubku, v neprekrútených pojmoch, sa buď odnaučili, alebo – tí mladší – nikdy nenaučili.

Juraj Pokorný
Policajný zásah v Národnej rade
Ako informoval hovorca Prezídia PZ SR Martin Wäldl, vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol vo štvrtok 27. 4. obvinenie voči poslancovi NR SR Stanislavovi M. (ĽSNS) za trestné činy extrémizmu. Konkrétne malo ísť o údajné prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Ekonomika

Róbert Hölcz
Degenerované úroky komplikujú fungovanie bánk
Po vzniku finančnej krízy začala centrálna banka eurozóny s uplatňovaním kvantitatívneho uvoľňovania, čím nielenže zaplavila bankové súvahy obrovským množstvom peňazí, ale aj vykupovala dlhy členských krajín eurozóny prostredníctvom komerčných a investičných bánk, ktoré boli držiteľmi spomínaných štátnych cenných papierov. ECB nemohla dlhy odkupovať priamo, lebo to zakazovala Lisabonská zmluva.

Korunní svedkovia

Jean Claude Juncker

Satira

Koláže (Prečo amerikanofilom hrabe)

Téma mesiaca – Mimovládne impérium

Patrik Sloboda
Neziskové, mimovládne organizácie a nadácie – nástroje dlhodobého pôsobenia
Už niekoľko mesiacov sa ani médiá hlavného prúdu nedokážu vyhnúť nutnosti zverejňovať aspoň útržkovité správy o temnom pozadí pôsobenia najrôznejších mimovládnych organizácií a nadácií, ktoré preberajú funkcie donedávna štatutárne spravované štátom. Správajú sa pri tom čoraz agresívnejšie, najmä keď ich financuje veľký kapitál – a obzvlášť ten nadnárodný. Programové odbúravanie úloh štátu v prospech nadácií a neziskových inštitúcií sa stáva brzdou rozvoja demokracie.

Richard Strážan
George Soros – impresário skrytej hierarchie
György Schwartz, známy ako George Soros, je maďarský emigrant židovského pôvodu a podľa mainstreamu filantrop a zástanca ľudských práv tzv. otvorenej spoločnosti. Okrem toho finančník a jeden z najbohatších mužov sveta, budujúci si za imanie imidž dobromyseľného boháča, ktorý starostlivo kultivuje náš svet prostredníctvom rôznych mimovládnych organizácií (NGO).

Richard Strážan
Nadácia otvorenej spoločnosti a jej aktivity
Open Society Foundation (OSF) je medzinárodná grantová sieť a vlajková loď mimovládnych organizácií, založená Georgeom Sorosom. Podľa vlastných slov vyznáva liberálnu demokraciu a otvára témy, ktoré ovplyvňujú kvalitu života. Je súčasťou veľkej „rodiny“ OSF vo viac ako 70 krajinách sveta a na Slovensku pôsobí od novembra 1992.

Artur Bekmatov
Stručná história amerického financovania slovenských mimovládnych organizácií
Budovaniu mimovládneho sektora na Slovensku sme sa v našom časopise venovali už niekoľkokrát. Poskytli sme pomerne podrobný, no zároveň prehľadný vývoj jednotlivých mimovládnych organizácií a ich prepojenie s jednotlivými persónami, ktoré dodnes ovplyvňujú verejnú diskusiu a politické dianie na Slovensku. Konkrétnym jednotlivcom sa už piaty rok venujeme v rubrike Pavučina. Teraz vám prinášame prehľad o tom, koľko finančných prostriedkov pritieklo zo zahraničia na rozvoj mimovládnych organizácií.

Artur Bekmatov
Slovensko v hľadáčiku západnej propagandy
Po roku 2004 sa charakter mimovládneho sektora na Slovensku, najmä think-tankov s bezpečnostným a medzinárodnopolitickým zameraním, zmenil. Slovensko sa stalo krajinou exportujúcou svoje skúsenosti do ďalších krajín, ktoré nespĺňali štandardy západnej demokracie, a zároveň boli geograficky a kultúrne blízke, ako napríklad Ukrajina, Bielorusko, Gruzínsko či vybrané krajiny bývalej Juhoslávie.

Mária Vidomská
Tretí sektor vypol záchranné brzdy štátu
Slovenské štátne zriadenie – republika, má oficiálne tri druhy moci, ktoré fungujú nezávisle od seba, a museli by ste ich všetky ovládnuť, aby ste prevzali moc nad krajinou. Je to moc výkonná, tzv. exekutíva, ďalej moc súdna alebo aj justičná, a nakoniec moc zákonodarná, nazývaná aj moc politická.

Vladimír Petrovič
Ideologická vojna na sociálnych sieťach
PR a marketingovú stránku domácich pravicových liberálov na sociálnej sieti s morbídnym názvom „lajkuje“ 52-tisíc ľudí, jej dosah je 700-tisíc a dosah aktivity až 1,5 milióna ľudí. Kto si ešte po týchto číslach naozaj myslí, že ide len o nevinnú zábavu a spontánnu aktivitu, musí byť skutočne padnutý na hlavu. Finančné skupiny, tretí sektor, korporátne médiá s prepojením na liberálne pravicové strany a aktivistov, marketingoví mágovia a mnohí predajní umelci, euroatlantickí aktivisti v kultúrnych a vzdelávacích inštitúciách – to sú hlavní aktéri tohto odporného divadla.

Richard Strážan
Gulagy a deportácie na sociálnyh sieťach
Hoci spoločnosť Google v apríli oboznámila dodávateľov o tom, že by bolo vhodné stránky s kontroverzným obsahom cenzurovať a umiestňovať vo vyhľadávaní o niečo nižšie, je dôležité vedieť, že Google a Facebook robia túto prácu už roky.

Tomáš Dugovič
Satira ako protizbraň
Ako reakcia na aktivity tretieho sektora vznikla na sociálnej sieti satirická stránka Prečo amerikanofilom hrabe. Stránka bola uvedená do prevádzky v príznačný dátum – 1. 4. 2015. K jej spravovaniu sme sa dostali takpovediac ako slepé kura k zrnu po tom, ako nás znenazdajky prizval do tímu jej nemenovaný zakladateľ v druhej polovici uvedeného roka. Po uplynutí pár mesiacov nám ju dokonca odovzdal.

Juraj Pokorný
Knesset deklaroval skutočnú nezávislosť Izraela
Pojem mimovládne organizácie (NGO), známe aj ako tretí sektor alebo neziskové organizácie, ktorý vznikol v roku 1945 na pôde OSN, zastrešuje registrované občianske združenia vykonávajúce širokú škálu aktivít. Ak to robia vo verejnom záujme, nikto nič nenamieta. A práve v tomto bode spočíva alfa a omega celého sporu. Pocit, že viac ako prospech občanov štátu, kde pôsobia, sledujú „mimovládky“ záujmy svojich zahraničných sponzorov, po celom svete geometricky rastie. Lakmusovým papierikom skutočnej suverenity krajiny sa tak stáva ich kontrola.

Patrik Sloboda
Ako odolať chobotnici
Rozsiahly celosvetový labyrint nadácií, ktoré živia tisíce mimovládnych a neziskových organizácií, môže byť zo svojho uhla pohľadu s bilanciou svojej činnosti za posledné tri desaťročia pomerne spokojný. Ani finančný špekulant George Soros, ktorý ostáva i vo veku 86 rokov šedou eminenciou globálneho organizovania farebných revolúcií, sa nesťažuje, že sa mu nedarí a nepomýšľa odísť do dôchodku. Upísal sa plneniu doživotnej misie, ktorou ho poverili pred vyše polstoročím v Londýne finančné kruhy, ktoré investujú do hlbokých spoločenských zmien potrebných na napĺňanie svojich dlhodobých plánov.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch

Rendez-vous

Marián Benka
Profesor Ďurica: Slovenskú históriu píšu odchovanci čechoslovakizmu
Jedným z nominovaných na tohtoročné ocenenie Prometheus bol aj v minulosti medzinárodne pôsobiaci kňaz a historik profesor Milan Stanislav Ďurica. Pretože jeho pohľad na našu históriu sa v mnohých bodoch líši od oficiálnej verzie, mainstreamoví historici, médiá či politici ho zvyknú označovať za kontroverzného, či dokonca podnecujúceho extrémizmus. Nám sa zdalo rozumnejšie bez akýchkoľvek predsudkov mu dať možnosť predstaviť svoje pohľady na spolužitie Čechov a Slovákov, ako aj na toľko zatracovanú existenciu vojnového Slovenského štátu.

Propaganda

Tibor Eliot Rostas
SME, Markíza a RTVS sa vzdali diskusie so šéfredaktorom Zem&Vek
Fakulta masmediálnej komunikácie v Trnave organizovala 25. apríla 2017 medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom Megatrendy a médiá, na ktorú okrem iných pozvala aj šéfredaktora mesačníka Zem&Vek. Práve toto meno vyvolalo paniku v mainstreamových médiách, ktorú koordinovali ľudia z mimovládneho sektora prostredníctvom sociálnych sietí. Kto si myslel, že ľudia z vedenia SME, RTVS a Markízy by ustáli súboj s faktami o tom, kto stojí v pozadí za ich financovaním a politickou „nezávislosťou“, veľmi sa mýlil.

Déja vu

Richard Strážan
Frankfurt – vplyvná centrála impéria

Hesenské mesto Frankfurt nad Mohanom sa prvýkrát spomína 22. februára 794 v listine Karola Veľkého. Dnes je sídlom Európskej centrálnej banky (ECB), najdôležitejším finančným centrom a dopravným uzlom Európy ako mnohonárodnostná a multikultúrna metropola. Do popredia sa však nedostáva, že Frankfurt mnohokrát v histórii plnil úlohu centra tajných spoločností a kozmopolitov s plánmi pre nové usporiadanie sveta.

Naša história

Viktor Timura
Európa a Slovania: Pangermánsky model európskych dejín
V našej historiografii sa deformovaný obraz o našom pôvode a začiatkoch po vzniku samostatného štátu nezmenil – alebo len veľmi málo a skôr v nepodstatných záležitostiach vychádzajúcich z politických zmien a politickej orientácie. Zmeny reagovali na aktuálnu potrebu vyrovnávať sa so zaniknutým mocensko-politickým režimom, nie však hľadaním nášho pôvodu a začiatkov, značne deformovaných pangermánskym modelom európskych dejín aj nánosom predstáv našich susedov, s ktorými sme boli v spoločnom štáte. Na vyrovnanie sa s minulým mocensko-politickým režimom bol ustanovený aj celkom nový Ústav pamäti národa. Nech je čímkoľvek, pamäťou národa rozhodne nie je. Tá siaha oveľa hlbšie do minulosti ako na koniec druhej svetovej vojny.

Bez masky

Juraj Pokorný
Alžbeta II.: Stredobod nekritickej adorácie a zbožňovania
S troškou šťastia sa ju niektorým zvedavcom podarí z času na čas uvidieť, ako absolvuje stometrový presun z Buckinghamského paláca do susednej uličky autom sprevádzaným kráľovskou jazdnou strážou. V očiach pevninských Európanov – milovníkov sci-fi – prelínanie historických súradníc. Stačí si k tomu pridať už len volanty a premávku na opačnej strane a nefalšovaná atmosféra rozprávkového gýča v modernizovanom „upgrade“ môže zažiariť. Panovníčku Spojeného kráľovstva, jedného z jedenástich konštitučno-monarchistických reliktov starého sveta, totiž masy zbožňujú.

Neznámi hrdinovia

Marián Benka
Bojovník proti finančníckej mafii

V roku 1913 americký Kongres schválil vznik Federálneho rezervného systému (FED) – centrálnej banky v rukách súkromného kapitálu. Odvtedy niektorí politici upozorňovali na jej existenciu ako na najväčší podvod, vďaka ktorému finančné elity ožobračujú národné hospodárstvo, a požadovali zrušenie FED. Za najväčšieho bojovníka proti finančnej mafii sa považuje republikánsky kongresman Louis Thomas McFadden.

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Megalitické pamiatky v Taliansku

Taliansko nie je len antický Rím s Koloseom a cirkevný miništát Vatikán, ale nachádzajú sa tu aj pamiatky zo starších čias. Pred vzostupom Rímskej ríše Taliansko obývalo množstvo rôznych národov. Neďaleko Ríma je etruské mesto Caere (dnes Cerveteri) s rozľahlými pohrebiskami s plochou 800 hektárov. Etruské pohrebiská mali tvar miest s cestami, boli vyhĺbené do tufu, ktorý sa na miestnych pahorkoch vyskytuje. Cerveteri sa volá aj Mesto mŕtvych, pretože aj samotné hroby pripomínajú obydlia. Hroby boli bohato zdobené freskami na stenách z kriedy a vápna. Tzv. zakázané pohrebisko – nekropola, kde cirkev v stredoveku zakázala vstup, má rozlohu 80 hektárov, pričom preskúmaných je len 10. Mohylové hroby pochádzajú približne zo 7. – 9. Storočia p. n. l. Najstaršie hrobky majú tvar veľkých kruhových valov. Hroby sú kruhové, krypty alebo hrobky s reliéfmi.

Veda a technika

Ján Lakota
Parazit, ktorý mení našu psychiku

Toxoplasma gondii (TG) je veľmi-preveľmi rozšírený vnútrobunkový parazit, ktorý infikuje väčšinu cicavcov na svete, vrátane ľudí.

Jiří Mihola
Nejvhodnější povolání
Povolání je komplexní činnost užitečná pro společnost. Specializace a dělba práce má prastaré kořeny. Drsný boj našich prapředků o přežití by jinak nebyl úspěšný. Jedinec nebyl schopný zastat všechno. Nebylo obtížné všimnout si, že k lovu a boji jsou lépe vybaveni muži, zatímco ženy se starali o domácí krb a plnili nezastupitelnou roli plození potomků a péče o ně.

Alternative vita

Zuzana Mosná
Synchronicita – „náhody“, ktorými k nám prehovára duchovný svet
Termín synchronicita prvýkrát zaviedol známy psychológ a psychiater Carl Gustav Jung, keď si u svojich pacientov, ale aj vo svojom živote všimol nezvyklé udalosti, ktoré nemohol jednoducho nazvať náhodami. Synchronicity sú také zhody okolností, ktoré nespája kauzálny vzťah príčiny a následku, ale skôr zmysluplnosť. Takéto udalosti nás môžu naviesť do nastávajúcich životných zmien a zmeniť uhol pohľadu. Nabádajú nás venovať pozornosť tomu, čo sa na našej životnej ceste deje a čo sa ešte len stane.

Zdravie
Vladimír Líška
Čínska energetická gymnastika a energia čchi
Na Ďalekom východe sa disciplinovaní Číňania snažili predchádzať chorobám a používali na to rôzne novšie aj tisícročiami overené praktiky, akupunktúru, masáže, dychové a mentálne techniky a, samozrejme, čínsku energetickú gymnastiku.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Manna – zdravé potraviny (Jana Rostasová)

Nájomní vrahovia

(P)otraviny (Jana Rostasová)

Magdaléna Svančarková
Zákerné farby vo vašej vani
Sú šumivé, príjemné a voňavé. Kúpeľ s ich použitím je skvelý spôsob, ako sa odreagovať. Možno odbúrajú váš aktuálny pocit preťaženia, no najmä ženám môžu priniesť množstvo problémov, o ktoré vôbec nestoja. Reč je o takzvaných šumivých bombách do kúpeľa.

Magdaléna Svančarková
Rizikové upokojovanie podráždeného čreva

Niektoré ochorenia majú zvyčajne psychickú podstatu a súvisia s dnešným rýchlym a stresovým spôsobom života. Životný štýl ľudí, ktorí organizujú prácu iných, sú pod tlakom a stresom, môže vyvolať vznik nepríjemných chorôb. Jednou z nich je aj nepríjemný syndróm dráždivého čreva, ochorenie, ktoré skomplikuje pracovný deň práve vo chvíli, keď sa ponáhľame. Liekov na jeho liečbu je nedostatok. Používa sa takzvaný truberzi, ten však nedávno monitorovali pre skutočne závažné riziká.

Jeden deň

Marián Benka
Jeden deň s mestským policajtom
Dušana Fodora sme zastihli v jednej z materských škôlok v bratislavskej Dúbravke, kde v ten deň mestskí policajti precvičovali s deťmi dopravnú výchovu. „Prevencia je dôležitá, keď si ich takto vychováme, o to menej problémov budú robiť ako dospelí,“ povedal nám.

Príbehy Zeme

Dva austrálske príbehy
Odkiaľ prichádza mráz
Emu Dinevan a vrany

Zimkomriavky

Milka Zimková
Máj

Múzy

Zem&Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry)
Zem obrov

Mandragora

Vladimír Líška
Vastu – indické feng šuej

Vznik vastu sa datuje na 5000 rokov p. n. l. a je to dodnes živá tradícia. Vasati je starý sanskritský pojem pre dom. Slovom vastu sa označuje aj energia, ktorá vzniká na pozemku alebo v dome a rozumie sa ním aj priestor s vlastným vedomím. Toto umenie vychádza z večných zákonov prírody, podľa ktorých sa v Indii po tisícročia stavajú domy, chrámy a mestá.

Pavučina

Artur Bekmatov
Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý sa narodil 6. januára 1977 v Bratislave. Tu absolvoval gymnázium aj bakalársky stupeň na Ekonomickej univerzite i VŠMU. Magisterský a doktorandský stupeň dokončil na Univerzite St. Andrews v Škótsku.

Tribúna

Len tak: O etike a estetike (Emília Husárová)

Číslo vyšlo 2.6.2017

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár