Júl 2017

· Čas čítania: 10 min.

Dymové signály

Tibor Eliot Rostas
Som vinný
Dnes sa v perverznom panoptiku krivých zrkadiel samoľúbo pretŕčajú tie najohavnejšie kreatúry pomliaždených charakterov. Ako prostitútky v amsterdamských výkladoch ich vystavujú atlantickí pasáci všetkým, ktorí nevedia, čo činia. Nás ostatných s láskou a mierom v srdci, no s rozhodnosťou zaň aj bojovať, naopak posielajú do zatratenia a klietok hanby. A to je dobre. Je to veľmi dobre, lebo história nás učí, že odtiaľ vždy viedla cesta do záhrad so stromami rodiacimi zdravé a neskazené plody. A preto aj ja z tejto ich klietky hanby volám: „som vinný.“

Udalosti & súvislosti

Zo sveta (Patrik Sloboda, Mária Hutirová, Martin Urminský, Richard Strážan, Mária Vidomská):
– Strach ako nový normál vyspelej demokracie
– Žiadna krajina nepotrebuje nukleárne zbrane tak ako Severná Kórea
– „Korektný formovateľ globalizácie“ zanevrel na Trumpa
– Macron pozýva nespokojných Američanov do Francúzska
– Čierna Hora sa po vstupe do NATO ocitla v napätí
– Koniec lacných diaľničných známok v Európe
– Virtuálny útok na Katar
– Washingtonský komplex priznal radiačný únik
– Amerika má vodnú krízu, o ktorej sa nehovorí
– Brazílski archeológovia bojujú za ochranu starobylých území
– Masívne zinscenované protesty vo Venezuele

Z domova (Juraj Pokorný, Hlavné správy, Zem&Vek, Mária Vidomská):
– Globsec 2017 – ďalšie prerastanie tretieho sektora so štátom
– Vyhlásenie k hanobeniu slovenského národa
– Michal Havran čelí ďalšiemu trestnému oznámeniu
– Harabin: Ústavný súd je družstevné politbyro
– Radičová klamala v priamom prenose

Patrik Sloboda
Európska únia verzus Veľká Británia
Európska únia vyvodila z májových francúzskych prezidentských volieb sebaistý záver, že vlna odporu proti budovaniu európskeho superštátu už neporastie. Trúfalý projekt výroby syntetického prezidenta vo Francúzsku sa nadnárodným politickým inžinierom vydaril nad všetky očakávania.

Roman Michelko
Rušenie Kotlebovej strany, alebo O čo sa tu hrá?
Top politickou témou neskorej jari či raného leta 2017 sa stal návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára rozpustiť, respektíve zakázať parlamentnú politickú stranu Mariana Kotlebu Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS). Vyvstáva otázka, čo je skutočným cieľom tejto ťažko pochopiteľnej iniciatívy.

Ekonomika

Marián Benka
Viac ako polovica domácností funguje vo finančnom strese
Podľa Štatistického úradu SR žije okolo 35 % slovenských domácností od výplaty k výplate, teda nie sú schopné bez zvýšeného zadlženia alebo drastickejšieho šetrenia pokryť mimoriadne väčšie výdaje (zubár, školské pomôcky, pokazený spotrebič…). Dokonca 17 % domácností žije buď na dlh, alebo na úkor čoraz viac sa stenčujúcich úspor, čiže ich bežné príjmy nestačia ani na bežné výdaje. Spolu je to 52 % domácností, ktoré žijú vo finančnom napätí.

Korunní svedkovia

John Perkins

Satira

Koláže (Prečo amerikanofilom hrabe)

Téma mesiaca – Všeslovanstvo

Tibor Eliot Rostas
Všeslovanský zjazd Moskva – Petrohrad 2017

Od 26. mája do 3. júna 2017 sa konal jubilejný Všeslovanský zjazd, ktorého sa zúčastnilo viac ako 220 delegátov z prostredia inteligencie, politiky, médií a kultúry zo všetkých slovanských krajín. Toto mimoriadne stretnutie bolo venované 150. výročiu prvého Moskovského slovanského zjazdu v roku 1867, na ktorom boli predstavitelia delegácií slovanských národov, ruská vláda a cárska rodina na čele s Alexandrom II. Úplne prvý všeslovanský snem sa odohral v Prahe v júni 1848 a jeho spoluorganizátorom bol Ľudovít Štúr, ktorý už na jeseň 1848 stál na čele slovenského povstania. Prvé plenárne zasadnutie tohtoročného Všeslovanského zjazdu sa uskutočnilo len kúsok od múrov moskovského Kremľa v konferenčnej sále Ruskej štátnej knižnice. Ďalšie práce a rokovania kongresu pokračovali na týždňovej plavbe na palube lode Princezná Anastázia na trase Uglič – Jaroslavľ – Kirilov – Kiži – Svirstroj –Valaam končiac slávnostným obedom v historickej Lavre Alexandra Nevského v Petrohrade.

Viktor Timura
Naši predkovia tu boli oveľa skôr, ako tvrdí Západ
V 19. storočí vznikol na nemeckých univerzitách manipuláciou historických faktov pangermánsky model európskych dejín, ktorý v podstate pretrváva dodnes.

Roman Michelko
Viera vo Veľkého ruského brata
Všeslovanská myšlienka bola minimálne od konca 18. storočia – predovšetkým však v 19. storočí – jednou z kľúčových ideí, ktoré ovplyvňovali politické myslenie v stredoeurópskom priestore.

Lukáš Perný
Socializmus a proslovanská politika

Aj napriek tomu, že pokus o spojenie triedneho a národného konceptu si vyžiadal veľa obetí, len málokto si aj v súčasnosti túto dimenziu minulého režimu uvedomuje. Súčasná propaganda hodnotí spätosť Československa so Sovietskym zväzom predovšetkým v negatívnych konotáciách, pričom ignoruje výraznú kultúrnu a ekonomickú výmenu, ktorá medzi krajinami prebiehala. Podľa Laca Novomeského sa v tom čase splnil Herderov a Štúrov sen o zlatom veku Slovanov v nových podmienkach, čo podčiarkla aj spolupráca v rámci RVHP.

Peter Dano
Slovanská veľmoc – posledná hrádza proti zlu
V poslednom období sme vo väčšine západných médií svedkami lacných propagandistických útokov na Rusko, ako by bolo pôvodcom všetkého zla.

Peter Čalovka
Iné bezpečnostné riešenie – neutralita v koalícii
Zaznamenané moderné dejiny sú relatívne krátke. Predstavujú však reťaze udalostí, ktoré sú kauzálne späté. Napríklad historici sa prikláňajú k názoru, že druhá svetová vojna bola iba pokračovaním prvej. Medzi vojnami existovala síce Liga národov, ale možno ešte významnejším bolo úsilie Józefa Pilsudského. Tento popredný poľský politik bojoval proti nadvláde cárskeho Ruska a prišiel s teóriou, že medzi Európou a Ruskom treba vytvoriť sanitárny kordón stredoeurópskych štátov, ktoré by Rusko izolovali. Uvažovalo sa so štátmi Lotyšsko, Litva, Estónsko, Fínsko, Bielorusko, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Juhoslávia a Československo pod vedením Poľska. Kordón štátov oddeľujúci Rusko od Európy mal siahať od Baltického po Čierne more.

Peter Staněk
Nezaložili sme ekonomickú školu, ale vždy sme dokázali prežiť
Súčasná civilizácia a ekonomika narazili na zásadné fundamentálne problémy. Na jednej strane je to absolútny individualizmus, ktorý sa prejavuje obrovským nárastom osamelých ľudí – dokonca v Spojených štátoch alebo v západoeurópskych krajinách už potravinársky priemysel prechádza na produkciu balení pre jednu osobu. Čoraz viac detí sa rodí mimo manželstva, dochádza k obrovskému nárastu egoizmu.

Patrik Sloboda
Pannacionálne hnutia vo svete
Spravodajský minimalizmus mienkotvorných médií pri informovaní o Všeslovanskom zjazde, ktorý prebiehal na prelome mája a júna v Rusku, svedčí o tom, aký horúci zemiak predstavoval pre kontrolórov informačných tokov.

Tibor Eliot Rostas
Hlas ruského zvona prebúdza majestát Slovansko-árijského kmeňa
Idea všeslovanstva a akejkoľvek formy panslovanskej únie vyvoláva úžas, skepsu a, pochopiteľne, aj strach a odpor. A všetky tieto emócie majú svoje celkom logické opodstatnenie. Vždy, keď sa vraví o slovanstve, vraví sa jedných dychom aj o veľkej ruskej zemi a duši. Rusko vždy bolo a stále je ona pochmúrne vznešená zem ako z Tarkovského filmu Andrej Rubľov. A slovanstvo späté s touto nedozernou zemou ako onen zvon odliaty zo všetkého, čo priniesli všetci, ktorí vytrvali. Zvuk tohto impozantného zvona odrážal hadov vždy znovu a znovu prenikajúcich smerom za slnkom.

Orbis Pictus

Svetové udalosti v obrazoch

Rendez-vous

Ratko Sudecký
Lož o Srebrenici
Ljiljana Bulatović-Medić, pravá ruka generála Ratka Mladića, vo svojom dlhoročnom bádaní, dokumentoch a literárnej činnosti prichádza k jednoznačným záverom: Lož o Srebrenici má za úlohu zlomiť väz srbstvu.

Propaganda

Vladimír Petrovič
Platené falošné protesty nevychádzajú
Iste ste si všimli bilbordy s tematikou korupcie, ktoré sa nenápadne začali zjavovať popri slovenských cestách – ďalší nepodarený pokus slovenskej liberálnej pravice.

Artur Bekmatov
Kam sa podel súcit z Halabu?
Keď na prelome decembra a januára vrcholili boje o sýrsky Halab, svoje maximum dosahoval aj súcit západného sveta. Jeho politickí lídri odsudzovali Rusko za nálety, ktorých obeťami sa stávali aj civilisti, médiá prinášali dojemné reportáže o posledných civilistoch v ruinách mesta, ktorí sa prostredníctvom sociálnych sietí lúčia so svetom. Svojim zahraničným kolegom nezostali nič dlžní ani slovenskí novinári. Jeden patetický komentár striedal druhý. Boje v Halabe prirovnávali ku Srebrenici či genocíde vo Rwande. V Paríži dokonca zhasla Eiffelova veža…

Déja vu

Richard Strážan
Francúzska revolúcia ako dielo slobodomurárov

V roku 1787 publikovala bavorská vláda v Mníchove detaily sprisahania pod názvom Einige Originalschriften des Illuminaten Ordens. Kópie dokumentu zaslali hlavám cirkví a európskych štátov. Všetci toto varovanie ignorovali.

Naša história

Viktor Timura
Európa a Sloveni-Slováci: Karpatská oblasť po rozpade staroeurópskych civilizácií
Národ, ktorý si nevytvorí vlastný štát, nepozná svoju minulosť, ani nepátra po svojich koreňoch, slepo preberá všetko cudzie bez ohľadu na vlastné kultúrne hodnoty, potáca sa v historickom vzduchoprázdne zmietaný neistotou a pochybnosťami o sebe samom. Ak nevychováva mladé pokolenie k etike a tradíciám svojich predkov, k hrdosti a láske k rodnej domovine v historických súvislostiach, odnárodňuje sa. Ak taký národ pritom odovzdáva rozhodovanie o svojich bytostných záležitostiach do cudzích rúk, bezprostredne ohrozuje vlastnú identitu a existenciu.

Bez masky

Richard Strážan
Bob Dylan: Avantgardista alebo lokaj?
Americký básnik, spevák a laureát Nobelovej ceny Bob Dylan sa narodil 24. mája 1941 ako Robert Allen Zimmerman. Piesne ako Blowin’ in the Wind alebo The Times They Are a-Changin’ ovplyvnili populárnu hudbu a kultúru 60. rokov. Ich protivojnová a na prvý pohľad humanistická symbolika prežíva dodnes.

Neznámi hrdinovia

Rihard Strážan
Šľachtic, vlastenec a ochranca monarchie

Piotr Arkadievič Stolypin (1862 – 1911) bol potomkom šľachtickej rodiny a schopným správcom niekoľkých guvernérskych postov, ktorý si zaslúži uznanie ako veľký reformátor v ruských dejinách.

Mystické miesta sveta

Vladimír Líška
Ruiny Zimbabwe a súvislosti

Veľké Zimbabwe patrí medzi najväčšie africké stavby. Medzi prístavom Nova Sofala v Mozambiku a Zimbabwe je okolo sto podobných stavieb, aj keď menších. Nachádza sa neďaleko mesta Masvinga v južnej Afrike v štáte Zimbabwe a pozostáva z dvoch stavieb: elipsovitej hradby a akropoly.

Veda a technika

Ján Lakota
Morálne dilemy medicíny

Ako fungujú lieky? Nie, nebudeme teraz písať prvý diel farmakológie. Aj študentov lekárskych fakúlt trápia s farmakológiou aspoň dva semestre. My len tak ľahko, ľahučko.

Alternative vita

Marián Benka
Kus vidieka uprostred pražského sídliska
Rôzne gazdovské dvory, biofarmy či detské farmy dnes už nie sú dnes takou vzácnosťou. Toulcův dvůr však predstavuje ojedinelý koncept – statok a pozemky s rozlohou desiatich hektárov sa nachádzajú rovno uprostred sídliska, niekoľko zastávok autobusom od najbližšej stanice metra. Zastávka je umiestnená rovno pred vstupom do areálu, ktorý sa prezentuje ako stredisko ekologickej výchovy.

Marián Benka
Duchovné spájanie sa s prírodou
Hoci sme ako ľudské bytosti neprestali byť súčasťou prírody, uprostred technologickej civilizácie často trpíme odlúčenosťou od nej. Môže sa to negatívne prejaviť na našom fyzickom zdraví i psychike. Časté pobyty v prírode sú, pochopiteľne, prospešné. Dá sa však ísť aj o stupienok hlbšie a vnímať prírodu ako posvätný priestor (z prírodne duchovného pohľadu) alebo ako božie stvorenie (z pohľadu kresťanského).

Zdravie

Martin Urminský
Homeopatia: podvod, či zázrak?

Kvôli informáciám k tomuto článku som sa stretol s homeopatom Štefanom Stančíkom. Sám seba považuje za klasického homeopata, ale úprimne sa priznám, spočiatku som tomu nerozumel. Náš rozhovor mi pomohol pochopiť hlbšie súvislosti tejto zložitej metódy.

Prírodný receptár (Silvia Benková)

Manna – zdravé potraviny (Jana Rostasová)

Nájomní vrahovia

(P)otraviny (Jana Rostasová)

Magdaléna Svančarková
Červený zabijak
Na raňajky šunka z obchodu, na obed poriadny rezeň a na večeru klobáska. Mnohí si práve takto predstavujú ideálnu celodennú stravu. Odborníci však pred takýmto stravovaním varujú, na čom nie je nič prekvapujúce. Červené mäso spájajú so vznikom rakoviny. Neškodné nie je ani to spracované (klobásky, šunka…), ani to nespracované mäso predávané v surovom stave.

Magdaléna Svančarková
Liečba astmy neprospieva zubom

Každý tretí Slovák má alergiu a s astmou sa borí každý dvanásty. Liečia sa väčšinou klasicky – liekmi. Ale to nemusí byť vždy ten najlepší nápad. Podľa nedávnej štúdie si liekmi na astmu privodzujete problémy so zubami.

Jeden deň

Marián Benka
Jeden deň v domove sociálnych služieb
V malej slovenskej obci sa nachádza nenápadný rodinný dom, ktorý je pobočkou väčšieho domova sociálnych služieb. Na prízemí v malej herni stretávame dvoch chlapcov. Starší Tomáš je pod vplyvom liekov a len apaticky leží na gauči. Mladší Branko má, naopak, nutkanie stále byť v pohybe, pobehuje dookola a vydáva dlhé ťahavé „ííííí“.

Príbehy Zeme

Vietnamský príbeh
Traja krátkozrakí

Zimkomriavky

Milka Zimková
Biblia je priťažká

Múzy

Zem&Vek odporúča (knihy, filmy, hudba, hry)
Michael D’Antuono

Mandragora

Vladimír Líška
Nástup Slovanov a príchod svetla z východu

Slovania sú deťmi Slnka a šíritelia duchovného svetla. Svetlo prichádza z východu. Nikdy nebola jednota Slovanov a oživenie slovanského ducha taká aktuálna a naliehavá ako práve dnes, v čase deštrukčného liberalizmu a bruselského eurofašizmu. Návrat Slovanov, ohlasovaný posledné desaťročia veľkými géniami modernej doby, urýchli práve arogancia západného neoliberálneho systému, strata akýchkoľvek morálnych hodnôt potápajúcej sa EÚ, teror, vraždenie, vojny pod vlajkou NATO a vytriezvenie z falošnej nadradenosti Západu nad Východom.

Pavučina

Artur Bekmatov
Milan Krajniak

Milan Krajniak sa narodil 30. Januára 1973 v Bojniciach. Po absolvovaní gymnázia v Prievidzi začal štúdium na vysokej škole v Bratislave. Popri tom sa začal angažovať v politických organizáciách ako Občiansko-demokratická mládež, ktorú založil v roku 1991 Daniel Lipšic spolu s Ondrejom Dostálom, Ivanom Miklošom a ďalšími. Od roku 1993 bol Krajniak súčasťou vedenia ODM a v roku 1995 prevzal po Lipšicovi vedenie organizácie. ODM bola pre neho zároveň miestom, kde spoznal ďalších vplyvných ľudí ako Richard Rybníček, Miroslav Wlachovský (poradca premiéra Mikuláša Dzurindu v rokoch 2001 – 2003, bývalý veľvyslanec SR vo Veľkej Británii), alebo partnerov v podnikaní ako Ľudovít Tóth či Peter Bleha.

Korešpondenti

Koniec olivovníkov (Henrieta Dogrukol)

Tribúna

Aj Slovensko je mystická krajina (Andrea Blahová)

Číslo vyšlo 30.6.2017

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár