7 produktov, ktoré svojou cenou presiahli ropu

· Čas čítania: 2 min.

Ropa je teraz lacnejšia ako káva, mlieko, či balená voda. Toto a mnoho viac odhaľuje kuriózny zoznam zverejnený na portáli Zerohedge.

Pokles cien ropy patrí v posledných mesiacoch k veľmi aktuálnej téme. Cena „čierneho zlata“ za posledné obdobie klesla na 36 dolárov za barel, čo je takmer o 50% nižšia cena ako v júli roku 2014. Portál zerohedge.com vypracoval zoznam výrobkov, ktoré svojou cenou predbehli ropu, pričom východiskový bod je cena ropy 36 dolárov za barel, alebo 0,83 dolárov za galón.

Prvým spomedzi týchto produktov je voda, vzácny zdroj pre mnohé z krajín, z ktorých sa ropa ťaží. Tá stojí v priemere 1,83 dolára za galón.

Benzín, produkt rafinácie ropy, stojí približne 2 doláre za galón, a teda, 52,6 centov za liter. Ďalší produkt, ktorý sa radí k drahším produktom než ropa je mlieko. Toho cena sa vyšplhala až na necelých 5 dolárov za galón. Ceny balených minerálnych vôd sú dokonca ešte drahšie. Ich priemerná cena za galón je 11,43 dolárov, teda za jednu fľašu vody platíme v priemere 1 dolár.

Za veľkú šálku kávy zaplatíme priemerne 3 doláre, a teda, 19,2 dolárov za galón. Oproti rope je výrazne drahším produktom aj fľaša vína. Cena jednej fľaše sa pohybuje na hranici 15 dolárov, čo v prepočte na galóny predstavuje sumu 75,71 dolárov.

A zlatá čerešnička na záver. Najdrahším produktom, v porovnaní s ropou, je vodka, za ktorú zaplatíme podľa webovej stránky Zerohedge približne 20€ za fľašu, čiže takmer 101 dolárov za galón.

Agentúra Reuters vyjadrila v posledných dňoch obavy o situáciu na trhu, a to nielen v dôsledku mrazivého počasia, no hlavne obavy z rastu svetových zásob. Produkcia ropy v Iraku stúpla v decembri na rekordnú úroveň, čo predstavuje dennú produkciu 4,13 milióna barelov ropy. Historicky najnižšia cena ropy však okrem radosti u vodičov môže vyvolať aj množstvo negatív, a to napríklad odštartovanie novej vlny migrantov, ako aj prepad ázijskej a ruskej burzy tak, ako tomu bolo nedávno.

Preložené z https://actualidad.rt.com/economia/195242-agua-productos-petroleo-caro.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár