90-ročnému Fidelovi sa priatelenie s USA nepáči

Add Comment

Vodca kubánskej revolúcie Fidel Castro vystúpil výnimočne na verejnosti po boku svojho brata, prezidenta Ráula Castra a venezuelského prezidenta Nicolasa Madura pri príležitosti gala programu k jeho 90. narodeninám v divadle Karla Marxa v Havane. V liste pre médiá sa vyjadril aj k politike USA a prezidenta Obamu.

Po prevzatí prezidentského úradu umiernenejším Castrovým bratom sa situácia na Kube začala meniť. V roku 2015 mohli po prvýkrát vo voľbách kandidovať aj disidenti – utrpeli však drvivú porážku a potvrdil sa tým silný vplyv komunistov na Kube. Vzťahy medzi Kubou a USA sa začali postupne „normalizovať“. Prvým krokom bolo otvorenie americkej ambasády Johnom Kerrym v auguste 2015. Následne otvorili Spojené štáty koncom roka veľvyslanectvo Kuby na svojom území – šéf kubánskej diplomacie Bruno Rodríguez vtedy vyhlásil, že historické obnovenie vzťahov (diplomatické vzťahy boli prerušené v roku 1961) medzi krajinami by malo zmysel iba v prípade zrušenia obchodného embarga voči Kube a navrátenia základne Guantanámo. Toho istého roku navštívil Kubu pápež František, ktorý sa v Havane stretol  s patriarchom Kirillom a spoločne vyzvali k mieru na Ukrajine, Sýrii a Iraku. S pápežom Františkom, ktorý je mimochodom priaznivcom tzv. teológie oslobodenia, sa stretol aj Fidel Castro.

V roku 2016 navštívil Kubu americký prezident Barack Obama. Donald Trump si vtedy neodpustil ironickú poznámku: „Wow! Prezident Obama prvýkrát na Kube, veľká udalosť a Raúl Castro tam nebol, aby ho privítal… Hanba.“ Do histórie sa zapísalo symbolické Raulové odmietnutie Obamovho gesta, ktoré zaznamenali kamery a obletelo internet. Je otázne, akým smerom sa bude uberať situácia na Kube. Organizuje sa na Kube tichá kontrarevolúcia? Jedno je však isté – Fidel Castro nepatrí ku zástancom priateľstva s impériom.

Vodca kubánskej revolúcie sa objavil na verejnosti 14. 8. krátko po 6. hodine a vyše 5 tisíc divákov ho vítalo búrlivými ováciami. Na samotnej akcii staručký vodca revolúcie neprehovoril, ale vyjadril sa písomne – vo svojom liste pre médiá poďakoval za blahoželania, zaspomínal si na detstvo a mladosť na východe Kuby, smrť svojho otca, ktorý zahynul počas Batistovej diktatúry a na záver ostro skritizoval prezidenta Obamu. V liste píše: „Chcem vyjadriť svoju najhlbšiu vďačnosť za rešpekt, pozdravy a chválu, ktoré som dostal v posledných dňoch. Tie mi dávajú silu opätovať ich nápadmi, ktoré pošlem ozbrojeným zložkám a príslušným organizáciám.“

Castro sa naposledy objavil na verejnosti počas apríla na kongrese desaťročia komunistickej strany. Súčasťou vystúpenia bola výzva k dodržaniu socialistických ideálov uprostred prebiehajúcej normalizácie vzťahov s USA: „Človek by mohol dostať infarkt pri počúvaní amerického prezidenta. Nech si nikto nerobí žiadne ilúzie ohľadom toho, že tak ušľachtilý a sebaobetavý kubánsky národ sa vzdá svojej slávy a svojich práv! Sami dokážeme vyrábať potraviny a materiálny hodnoty, ktoré potrebujeme. Žiadne darčeky od impéria nepotrebujeme! Ľudstvo ešte uvidí veľkú sociálnu revolúciu. Októbrovú revolúciu v nových podmienkach.“

Zdroje informácií123

Lukáš Perný
Snažím sa hľadať pravdu a bojovať za lepší a spravodlivejší svet. Nosiť svetlo poznania aj v čase všeobecnej tmy.

Pridaj komentár

  & Časopis