
Globálnu internetovú sieť Starlink využíva Ukrajina už od začiatku konfliktu v roku 2022, pričom v priebehu vojny narazil tento systém na rôzne limity a tiež aj problémy s financovaním. Rusku sa však podarilo spustiť systémy na rušenie týchto terminálov, ktoré komunikujú priamo so satelitmi na nízkej obežnej dráhe, upozornil Interesting Engineering.
Úspešné rušenie terminálov si Ukrajina všimla počas jedného z útokov ruských vojsk, kedy došlo k prerušeniu prístupu na internet prostredníctvom Starlinku. Zatiaľ nie je jasné ako veľmi efektívne tieto systémy elektronického boja sú, aký je ich dosah či ako vlastne vyzerajú. Dokazujú však, že Rusko má perfektnú schopnosť technologicky sa v boji prispôsobiť, čo môže spôsobiť na bojisku vážne problémy.
V úspešnom rušení pravdepodobne zohrali úlohu aj ukoristené terminály, ktoré sa dostali do rúk ruskej armády a neskôr zrejme aj technikov, ktorí boli schopní vyvinúť účinné rušičky. K rušeniu najprv došlo na severnej časti frontu a najbližšie týždne môžu ukázať, o aký veľký problém vlastne ide. Ak sa rušenie rozšíri a zotrvá, bude nutné hľadať alternatívy a rôzne poistky, ktoré nateraz nie sú.
Ukrajina sa momentálne spolieha len na Starlink, ktorý je schopný ako jediný zabezpečiť rýchle internetové pripojenie prakticky kdekoľvek na Zemi vďaka obrovskej sieti satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme. Konštelácia dnes pozostáva z takmer 5 000 aktívnych satelitov.

Používajú ho zrejme aj Rusi
Ukrajinská vojenská rozviedka HUR nedávno priniesla aj informácie o tom, že internetový systém Starlink zrejme využívajú tiež ruskí vojaci. HUR zverejnila na sociálnej sieti Telegram audio záznam, ktorý podľa nej zachytáva dvoch ruských vojakov, ako sa rozprávajú o zriadení nových internetových terminálov na východe Ukrajiny.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) ROLAND TÖKÖLY: Starlink už nie je nedobytný. Rusi proti Muskovi vytiahli ultimátnu zbraň, fontech.startitup.sk, 29.05.2024
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.