V štátnom sektore sa zarába o pätinu viac ako v súkromnom

Za prvý polrok 2024 vykazuje náš štátny rozpočet schodok 4 miliardy eur, čo je medziročne viac o 43,5 percenta. Okrem štandardne vyšších výdavkov o 5,8 percenta, vykazujeme aj nižšie príjmy o 4,7 percenta, ktoré nesúvisia s nižším výberom daní, keďže príjmy z nich sa práve zvýšili o 2,3 percenta. Pokiaľ ide o výdavky, tak najväčší ich nárast predstavuje transfer peňazí do Sociálnej poisťovne v objeme 1,3 miliardy eur a výdavky na obsluhu štátneho dlhu, čo sú výrazne vyššie výnosy z emitovaných štátnych dlhopisov, ktorými sa kryje aj spomínaný rozpočtový deficit. O tom, že sme na listine sledovaných štátov EÚ s najväčším ročným deficitom verejných financií, väčšina z nás vie a preto je pre nás obrovským prekvapením už vyhlásená štrajková pohotovosť zamestnancov štátneho a verejného sektora z dôvodu, že koaličná vláda predbežne nesúhlasila so zvýšením ich miezd o 10 percent teraz v septembri a o rovnaké percentá aj v januári budúceho roku. V čom je problém?

Usporiť 1,4 miliardy eur ročne si vyžaduje škrty

O tom sektore sa opakovane hovorí, že je prezamestnaný a teda nákladný a mal by sa v rámci druhého konsolidačného balíka aj na základe personálneho auditu personálne zredukovať, čo sa doteraz nikdy nestalo, keďže ide skôr o politicky citlivú záležitosť týkajúcu sa budúcich voličských hlasov. Aká je teda pravda? Priemerná mzda v tomto sektore je o 300 eur vyššia ako sú priemerné mzdy v súkromnom sektore. Podiel mzdových nákladov na celkových výdavkoch tohto sektora je 23 percent a patrí v rámci EÚ medzi najvyššie, v rámci štátov V4 je najvyšší, keďže v Česku je podiel 22,2, v Poľsku 21,6 a v Maďarsku dokonca 19,7 percenta. Ministerstvo financií namiesto opakovaného zvýšenia ponúka v budúcom roku jednorazovú odmenu 500 eur a v roku 2026 tisíc eur, čo bolo zo strany odborových vyjednávačov zatiaľ odmietnuté. V čom je ale problém? Nuž v potrebe ušetriť 1,4 miliardy eur, čo pri zachovaní 13 dôchodku a rodičovského dôchodku nebude ani pri prognózovanom raste HDP na úroveň 2,5 percenta asi možné bez zvýšenia skôr nepriamych daní, s dopadom na nás ostatných, ktorým súkromný sektor bez zvýšenia rastu produktivity práce štvrtinový nárast miezd určite neponúkne. Štát už „vyhnal“ do terénu zamestnancov finančnej správy, aby hľadali prečo sa v prípade DPH zvyšuje daňová medzera a tiež sa hľadajú rezervy v platení daní živnostníkov, čo sa ale tiež pokladá za citlivú záležitosť.

Najprv zvyšovať mzdy a potom znižovať stavy

Na druhej strane však treba povedať, že čím budú vyššie mzdy, tým sa bude viac nakupovať tovarov a služieb, čo bude mať vplyv na rast domácej spotreby, ktorá sa u nás najviac podieľa na raste HDP. Prezamestnanosť štátneho sektora si koaličná vláda uvedomuje a preto zvyšovať mzdy a potom znižovať ich stavy a vyplácať „drahšie odstupné“, by sa mohlo pokladať za nehospodárne konanie s verejnými peniazmi daňových poplatníkov. So znížením stavu zamestnancov a ich presun do súkromného sektora je potrebné sa zaoberať už dnes, keďže sa jedná o ich potrebnú rekvalifikáciu. V súvislosti s potrebnou aj konsolidáciou verejných financií trebárs aj zavádzaním prínosov z umelej inteligencie sa totiž hovorí, že najviac sa dotkne len menej kvalifikovaných a tých je práve v tomto sektore najviac.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár