ÁNO ovládlo voľby, vyhralo v desiatich z 13 krajov

Tohtoročné krajské voľby v ČR jasne ovládlo opozičné hnutie ÁNO. Rovnako ako pred štyrmi rokmi vyhralo v desiatich z 13 krajov. V Moravskosliezskom a Karlovarskom kraji môže dokonca vládnuť bez koaličných partnerov. V Juhočeskom, Juhomoravskom a Libereckom kraji zvíťazili vládne strany na čele s doterajšími hajtmanmi. Z volieb vzíde silnejšie aj ďalšie opozičné hnutie SPD aj koalícia Stačilo!, naopak fiaskom skončilo hlasovanie pre vládnych Pirátov, ktorého vedenie kvôli tomu dalo svoje funkcie k dispozícii.

Najlepšiu pozíciu má ÁNO aj po prvom kole senátnych volieb. V ňom bolo zvolených hneď päť senátorov. Je to najviac v histórii tejto parlamentnej komory. O zvyšných 22 kreslách sa rozhodne za týždeň. ÁNO v prvom kole získalo dvoch senátorov a v druhom kole má 19 finalistov, najviac zo všetkých subjektov.

Volebná účasť v krajských voľbách bola takmer 33 percent. Je to menej ako v roku 2020, keď predstavovala 38 percent. Výrazne nižšia bola v mestách a obciach, ktoré pred niekoľkými dňami spustošila veľká voda. V prvom kole volieb do Senátu prišlo hlasovať 30,5 percenta voličov. Menej ľudí dorazilo rozhodovať o obmene tretiny hornej parlamentnej komory len v rokoch 2004 a 2002.

V Juhočeskom kraji získala najviac hlasov ODS Martina Kuby, ktorá už oznámila, že radu zostaví sama. V Juhomoravskom kraji uspela koalícia Spolu na čele s Jánom Grolichom (KDU-ČSL), ktorý očakáva rýchlu dohodu Spolu a Starostov pre južnú Moravu na koalícii. V Libereckom kraji už po štvrtýkrát vyhrali Starostovia pre Liberecký kraj Martina Pútu, pripravení sú rokovať o spolupráci s druhým ÁNO aj tretím Spolu pre Liberecký kraj.

Ostatné kraje ovládlo s výrazným náskokom ÁNO. Počet víťazstiev ale nemusí znamenať rovnaký počet hajtmanov, od predchádzajúcich volieb riadilo ÁNO tri kraje, aj keď vyhralo rovnako ako teraz v desiatich. V krajoch väčšinou bezprostredne po sčítaní výsledkov začali povolebné vyjednávania.

Súbežne s výberom krajských zastupiteľov sa tento víkend konal aj súboj o 27 kresiel senátorov. V prvom kole získalo hneď päť kandidátov nadpolovičnú väčšinu hlasov, a boli tak zvolení. Mandát obhájil diplomat a niekdajší prezidentský kandidát Pavel Fischer (za TOP 09) vo volebnom obvode Praha 12. Rozhodnuté je aj na Vsetínsku, kde zvíťazil doterajší senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Na Karvinsku vyhral Peter Vícha (SOCDEM), v Ostrave Martin Bednár (ÁNO) a senátorkou za volebný obvod Sokolov bude terajšia poslankyňa ÁNO Jana Mračková Vildumetzová, ktorú by mal v dolnej komore nahradiť osemnásobný víťaz Veľkej pardubickej džokej Jozef. V ostatných regiónoch, kde sa tento rok volí do Senátu, sa budúci piatok a v sobotu uskutoční druhé, rozhodujúce kolo volieb.

Víťazstvo ÁNO v krajských voľbách považuje šéf hnutia Andrej Babiš za výsledok intenzívnej práce v parlamentnej opozícii.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Volby ovládlo ANO, vyhrálo v deseti ze 13 krajů, ČTK,21.9.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár