Vance vymenoval najväčšiu hrozbu Európy

obrázok: © Getty Images/Johannes Simon

Americký viceprezident povedal, že ani Čína, ani Rusko nie sú najvážnejšou výzvou pre kontinent, ale jeho ústup od základných hodnôt

Európa čelí najväčšej hrozbe zvnútra a nie cudzím mocnostiam, povedal americký viceprezident J. D. Vance a vyjadril znepokojenie nad tým, čo kontinent nazval zrieknutím sa svojich základných hodnôt.

Vance v piatok na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii povedal, že zatiaľ čo Washington je zaneprázdnený otázkou dosiahnutia rozumného urovnania medzi Ruskom a Ukrajinou, Európa má väčšie problémy.

„Hrozbou, ktorej sa voči Európe najviac obávam, nie je Rusko, nie je to Čína, nie je to žiadny iný externý aktér,“ povedal a dodal, že „obávam sa hrozby zvnútra.“

Vance spomenul bývalého vysokého predstaviteľa Európskej únie, ktorý v televízii povzbudil rozhodnutie rumunského ústavného súdu zrušiť prvé kolo hlasovania v prezidentských voľbách v krajine v decembri 2024 pre údajné zahraničné zasahovanie. Vance naznačil, že rozhodnutie bolo politicky motivované a prijaté preto, lebo veci v krajine EÚ „nešli podľa plánu“.

Viceprezident tiež vyjadril presvedčenie, že „môžeme dospieť k rozumnému urovnaniu medzi Ruskom a Ukrajinou“. Zdôraznil, že „je dôležité, aby sa Európa v nasledujúcich rokoch výrazne zintenzívnila, aby si zabezpečila vlastnú obranu“.

„Verím, že zo všetkých naliehavých výziev, ktorým tu zastúpené národy čelia, nie je nič naliehavejšie ako masová migrácia,“ poznamenal tiež Vance.

Vance vo štvrtok pre Wall Street Journal podobne tvrdil, že mainstreamové strany v EÚ sú „tak trochu vydesené zo svojich vlastných ľudí“. Kritizoval pokusy odmietnuť nesúhlasné stanoviská ako výsledok „dezinformácií“.

„Ak vaša demokratická spoločnosť môže byť zničená reklamami na sociálnych sieťach v hodnote 200 000 dolárov, potom by ste sa mali vážne zamyslieť nad tým, aké silné je vaše zovretie alebo aké silné je vaše chápanie vôle ľudí v skutočnosti,“ argumentoval.

Okrem kontroverzie v Rumunsku poukázal aj na protiimigračnú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorú establishment považuje za extrémistickú.

Zrušené prvé kolo novembrových prezidentských volieb v Rumunsku zaznamenalo pravicový kandidát proti establišmentu Calin Georgescu s 22,94 %, čím porazil liberálnych ľavicových a sociálnych demokratov. Súdnictvo citovalo spravodajské dokumenty o údajných „nezrovnalostiach“ vo výkone jeho kampane bez toho, aby predložilo akékoľvek spoľahlivé dôkazy.

Oponenti 62-ročného muža tvrdili, že jeho propagačné materiály na TikTok financovali zahraniční aktéri, pravdepodobne Rusko.

Kandidát je otvoreným kritikom NATO, ako aj podpory Ukrajiny v Bukurešti.

Správy z médií neskôr naznačili, že údajné ruské zasahovanie citované súdom v skutočnosti pochádza od poradenskej firmy spojenej s vládnucou Národnou liberálnou stranou. Tvrdenia zjavne propagovala Context – mimovládna organizácia financovaná USA.

Prieskum z minulého mesiaca medzitým naznačil, že ak by sa Georgescuovi umožnilo zúčastniť sa na májových nových voľbách, mohol by získať až 38 % hlasov.

Bývalý európsky komisár pre vnútorný trh a služby Thierry Breton v januári v rozhovore pre francúzske médiá privítal rozhodnutie rumunského ústavného súdu a naznačil, že „v prípade potreby budeme musieť urobiť [to isté] v Nemecku“.

Berlín sa pripravuje na predčasné parlamentné voľby, ktoré sa budú konať 23. februára, pričom pravicová strana Alternatíva pre Nemecko v posledných mesiacoch neustále získava na popularite.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová odmietla obvinenia z účasti Moskvy na rumunských prezidentských voľbách ako „absolútne neopodstatnené“.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Vance names biggest threat to Europe, 15. Február 2025

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár