
Rozčarovanie. Jediným slovom by sa dalo úplne presne s výstižne charakterizovať ton a „zafarbenie“ komentárov ukrajinských médií a politológov po telefonickom rozhovore Putina a Trumpa. Všetci svorne tvrdia, že Trump nedokázal prihovoriť Putina, čo zdôraznil aj samotný americký prezident v stručnom rozhovore pre média. Čo očakával Donald I., na čo čakali ukrajinskí novinári a politológovia, na čo mal Trump nahovoriť Putin – to akosi podrobnejšie nevysvetľujú. Ale v správach a komentároch ukrajinských médií panuje rozčarovanie a nervozita, hlavné, po včerajšom masovom raketovom a dronovom útoku ruskej armády na mnohé objekty, hlavné v Kyjevskej oblasti a Kyjeve.
Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny informoval, že v priebehu ostatných 24 hodín došlo ku 148 ozbrojeným stretom, ruská armáda podnikla 2 raketové a 67 leteckých útokov, použila 2 rakety, 109 navádzaných bômb a 3786 dronov kamikadze, 6527-krát ostreľovala pozície ukrajinských vojsk, z toho 119-krát – reaktívnymi systémami salvovej paľby. Generálny štáb uviedol, že v Severo-Slobožanskom smere ruské jednotky podnikli 16 útokov, uskutočnili 11 leteckých náletov, použili 21 navádzaných bômb, 333-krát ostreľovali ukrajinské pozície, z toho dvakrát reaktívnymi systémami salvovej paľby. Poznamenal, že ruské vojská najviac útokov podnikli v Pokrovskom smere – 54, v Limanskom – 19, v Novopavlovskom – 13 a v Juho-Slobožanskom smere – 10 útokov.
Domáce média poukázali na masívny raketovo-dronový útok ruskej armády na mnohé objekty po celej Ukrajine, prevažne na systémy protivzdušnej obrany v Kyjeve a Kyjevskej oblasti, a hlavné, na Akadémiu Služby bezpečnosti Ukrajiny a americké systémy Patriot, ktoré sa nachádzajú na kyjevskom letisku Borispoľ a tiež na susednom letisku v Žuľanoch. „Nepriateľ zaútočil na 550 strojmi leteckého útoku: 539 útočnými bezpilotnými lietadlami typu Shahed a rôznymi typmi simulátorových dronov, jednou aerobalistickou strelou Kindžal X-47 M2, 6 balistickými raketami Iskander-M/KN-23, 4 riadenými strelami Iskander-K. Kyjev sa tentoraz stal hlavným cieľom útoku!“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí spravodajcovia.
„Protivzdušnou obranou bolo zneškodnené 478 nepriateľských leteckých útočných zbraní, 270 bolo zostrelených palebnou silou, 208 bolo lokálne stratených: 268 nepriateľských bezpilotných lietadiel typu Shahed (a iných typov dronov) bolo zostrelených palebnou silou, 208 bolo lokálne stratených/potlačených elektronickým bojom; 2 riadené strely Iskander-K. Vo Vzdušných silách dodali, že nepriateľské letecké útočné zbrane zasiahli na 8 miestach (9 rakiet a 63 dronov), navyše padajúce trosky spôsobili škody na 33 miestach,“ uviedli ukrajinské média s tým, že veľké škody zaznamenali v Kyjeve /https://t.me/stranaua/201882/. Podčiarkli, že 23 ľudí boli zranení, ale, našťastie, nik nebol zabitý…
Informovali aj o útokoch na druhej strane, keď ukrajinské drony útočili na území Ruska. „Ruské Sily protivzdušnej obrany cez noc zneškodnili 48 ukrajinských dronov nad viacerými regiónmi Ruska. Informovala o tom tlačová služba ministerstva obrany Ruskej federácie. Z nich bolo 26 bezpilotných lietadiel zostrelených nad Rostovskou oblasťou, 12 nad Kurskou a 6 nad Belgorodskou. Ďalšie 3 drony boli zničené vo vzdušnom priestore Orlovskej oblasti a jeden v Lipeckej oblasti. V dôsledku útoku na Rostovskú oblasť bola zabitá staršia žena. Dron spadol na dvojpodlažný dom v dedine Dolotinka v Millerovskom okrese. Zo zničeného domu bolo evakuovaných 20 ľudí a na mieste pracovali pohotovostné služby,“ uviedli ukrajinskí novinári.
„Na severe Charkovskej oblasti Rusi obsadili dve dediny a postupovali blízko ďalšej. Uviedol to vojenský telegramový kanál Deep State. Ruské jednotky obsadili dedinu Melovoje v Oľchovatskej vidieckej komunite Kupjanského okresu. Táto osada sa nachádza v blízkosti hraníc s Belgorodskou oblasťou Ruskej federácie, v malej opore, ktorú Rusi nedávno dobyli v Charkovskej oblasti. Rusi aj dobyli ďalšiu dedinu Strojevku, trochu južnejšie, na severnom krídle Kupjanského smeru. Strojevka sa tiež nachádza v blízkosti štátnej hranice s Ruskom, v Dvurečanskej dedinskej komunite v Kupjanskom okrese. V blízkosti tejto osady nepriateľ postupoval aj pri dedine Topoľ,“ podrobne informovali ukrajinskí vojenskí spravodajcovia.
Priniesli aj pozoruhodné správy o tom, že známa ukrajinská pilotka a bývalá poslankyňa Nadežda Savčenková padla do zajatia v okolí Kupjansku. „Uviedol to známy ukrajinský novinár Vsevolod Filimonenko v rozhovore s bývalým poslancom Igorom Mosijčukom. Filimonenko s odvolaním sa na zdroje velenia Ozbrojených síl Ukrajiny vyhlásil, že Savčenková sa zúčastnila nočného výpadu 105. brigády Územnej obrany pri dedine Siňkovka, kde velila útočnej rote. Pri pokuse o ústup sa ukrajinská vojenská kolóna dostala pod silnú paľbu ruského delostrelectva, bola odrezaná od zvyšku síl a komunikácia s ňou bola prerušená,“ vysvetlili domáci vojenskí spravodajcovia.
Ukrajinskí vojenskí analytici poznamenali, že Nemecko pridelí Ukrajine finančné prostriedky na nákup útočných dronov a rakiet a krajiny už podpísali príslušnú dohodu. „Podľa Welt, zástupcovia nemeckej vlády podpísali prvú zmluvu na financovanie zbraní dlhého doletu pre Ukrajinu. Ide o viac ako 500 dronov AN-196. Financované drony kamikadze majú dolet 1 200 kilometrov a nesú výbušné nálože s hmotnosťou približne 50 kilogramov. Podľa zdrojov, budú útočné drony, zakúpené za nemecké peniaze, k dispozícii v nasledujúcich mesiacoch. „Môžem potvrdiť, že Nemecko prevzalo financovanie výroby zbraní dlhého doletu na Ukrajine. To by umožnilo krátkodobo poskytnúť napadnutej krajine zbraňové systémy, s ktorými už boli ukrajinskí vojaci vycvičení,“ uviedol zdroj z nemeckého ministerstva obrany. Rezort pritom odmietol zverejniť podrobnosti o financovaných zbraniach, pretože by to umožnilo vyvodiť závery o vojenských schopnostiach ukrajinskej armády,“ podčiarkli vojenskí analytici.
Dodali, že Európska únia do konca tohto roka dodá na Ukrajinu dva milióny granátov a 1,5 miliardy eur. „Na tento účel sa použijú ruské peniaze. Oznámila to šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Do konca roka dodáme dva milióny granátov. Investovali sme tiež 1,5 miliardy eur do posilnenia obrany Ukrajiny. Pôvod týchto peňazí je veľmi dôležitý. Používame ruské peniaze. Rusko v skutočnosti platí za zbrane, ktoré Ukrajina použije,“ podčiarkla. Pripomenula dôležitosť programu Save Safe, ktorý umožňuje európskym krajinám investovať do obrany Ukrajiny,“ poznamenali ukrajinské média.
Poslankyňa Mariana Bezuglaja obvinila Dmitrija Litvina, poradcu a v nedávnej minulosti aj tlačového tajomníka a „pisateľa prejavov“ Volodymyra Zelenského, z písania „víťazných prejavov pre prezidenta bez uznania skutočného stavu vecí, ktorých účelom je ochrana generálov…“ „Bezuglaja nazvala Litvina „zakomplexovaným chlapom, ktorý bol šikanovaný v škole, vo všetkých zamestnaniach, ale keď sa dostal k ušiam prvej osoby štátu, začal si to vynahrádzať na ľuďoch s vášňou tínedžera, ktorého psychika si stále zachováva stopy tohto šikanovania…“ Bezuglaja si dokonca myslí, že Litvin už „odsunul“ Andreja Jermaka „zo Zelenského uší…“ Tvrdí tiež, že Litvin vedie dezinformačné kampane proti ministrovi zdravotníctva Viktorovi Ľaškovi, aby bol prepustený. Litvin, ktorý napísal takmer všetky Zelenského prejavy, sa vlani na jeseň stal jeho komunikačným poradcom,“ pripomenuli domáci novinári.
Podčiarkli, že Ukrajina otvorí výrobu zbraní v Dánsku. „Dánsko sa stalo prvou krajinou, kde Ukrajina dodá svoje vlastné obranné technológie na výrobu, škálovanie a dodávky armáde. Ukrajina podpísala dohodu s Dánskom o zriadení zariadení na výrobu zbraní na svojom území. Dokument dnes v Kodani podpísali German Smetanin, minister strategického priemyslu Ukrajiny, a Morten Bedskov, minister priemyslu Dánska. Podľa Smetanina, sa Dánsko pred rokom stalo prvou krajinou, ktorá financovala výrobu zbraní ukrajinskými spoločnosťami. Teraz je prvou krajinou, ktorá na svojom území prijala ukrajinské obranné technológie – na ich výrobu a dodávky pre ukrajinskú armádu,“ uviedli ukrajinské média.
„Dánsko ako prvé na svete nakupovalo zbrane pre Ozbrojené sily Ukrajiny od ukrajinských výrobcov. Najmä v septembri 2024 šéf ministerstva obrany kráľovstva oznámil, že Dánsko v júli objednalo pre Ozbrojené sily Ukrajiny 18 samohybných zbraní Bogdana a začiatkom jesene tieto systémy dostali ukrajinské jednotky. Celkovo v roku 2024 dostali Ozbrojené sily Ukrajiny v rámci „dánskeho modelu“ zbrane v hodnote 538 miliónov eur. 24. júna bolo oznámené, že Dánsko už vyčlenilo 77,8 milióna amerických dolárov na spustenie ukrajinskej výroby zbraní na svojom území. Dánsko tento rok investuje viac ako 1 miliardu eur do ukrajinskej výroby dronov s dlhým doletom,“ poznamenali domáci vojenskí analytici.
Ukrajinskí novinári a analytici komentovali monštruóznu explóziu poľského podniku neďaleko ukrajinského mesta Žitomir. Podčiarkli, že polícia zakázala uvádzať podrobností… Zverejnili nové zábery záhadného výbuchu, ktorý zničil 2 podniky, ich príčiny sú stále neznáme. „Je zvláštne, že polícia zakázala špecifikovať príčiny a podrobnosti výbuchov,“ podčiarkol primátor Žitomiru Vitalij Bunečko. Média pripomenuli, že k výbuchom došlo 2. júla večer v dvoch podnikoch, nachádzajúcich sa neďaleko dediny Berezina v Žitomirskej oblasti. V dôsledku výbuchov zahynuli dvaja ľudia a 24 ľudí bolo zranených, vrátane štyroch detí. Podľa primátora, boli dvaja zamestnanci podniku zabití a miestni obyvatelia boli zranení. Podľa Vitalija Bunečka, bolo v dôsledku výbuchov úplne zničených 25 obytných budov a niekoľko desiatok ďalších bolo vážne poškodených.
Jedinou dobrou správou je, že včera sa uskutočnila ďalšia výmena vojenských zajatcov. Večer ešte ukrajinskí vojenskí spravodajcovia informovali, že príslušníci ruského zoskupenia vojsk „Juh“ obsadili obec Predtečino v Doneckej oblasti.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
- 1227-й день войны в Украине. Массированная атака Киева. Что происходит 4 июля. Обновляется, Страна, 4.7.2025
- Россия ночью массировано атаковала Киев. Есть пострадавшие и разрушения, Страна, 4.7.2025
- В Киеве после удара РФ наблюдается сильное задымление. Власти предупреждают о загрязнении воздуха, Страна, 4.7.2025
- Путін відчуває слабкість США і готує літо нещадних атак на Україну, – WSJ, UNIAN, 4.7.2025
- Росіяни атакують Україну дронами, у Києві вибухи і пожежі, UNIAN, 4.7.2025
- Росіяни розширють нову зону вторгнення до Харківської області, окупували два села — DeepState, ZN.UA, 4.7.2025
- Загальна мобілізація: чи можуть призвати особу, що має інвалідність, ZN.UA, 4.7.2025
- ППО України знешкодила 478 цілей у ніч на 4 липня, Kyiv Post, 4.7.2025
- Обстріли України день за днем 07-04-2025, Kyiv Post, 4.7.2025
- Росія вночі вдарила по Києву ракетами та дронами – наслідки масованої атаки, Апостроф, 4.7.2025
- Ростовщину та Підмосков’я атакували БпЛА – частина росіян без світла, Апостроф, 4.7.2025
- На фронті 148 бойових зіткнень за добу, третина – на Покровському напрямку, Ukrinform, 4.7.2025
- Армія РФ упродовж доби завдала 377 ударів по Запорізькій області, Ukrinform, 4.7.2025
- Росія масовано атакує Україну дронами, Трамп поговорив з Путіним, удар по ТЦК в Полтаві. 1227 день війни, Суспільне, 4.7.2025
- Армія РФ атакувала Україну 550 дронами і ракетами. Скільки цілей збила ППО, Суспільне, 4.7.2025
- РФ атакувала Україну дронами та ракетами: відомо про 25 постраждалих, у Києві серед поранених – 10-річна дівчинка, Espreso.TV, 4.7.2025
- Трамп заявив, що „не досяг жодного прогресу“ під час розмови з Путіним щодо завершення війни в Україні, Espreso.TV, 4.7.2025
- Під прицілом були заводи: дрони атакували Ростовську область РФ і Підмосков’я. Відео, Obozrevatel, 4.7.2025
- „Буде іншою, але буде“: у МОН спростували інформацію про необов’язковість військової підготовки для студентів, Obozrevatel, 4.7.2025
- Засновник Anduril заявив, що США мусять надати Україні необхідну зброю, Мілітарний, 4.7.2025
- Завод з виробництва електроніки для ракет в Азові атакували шахедоподібні дрони, Мілітарний, 4.7.2025
- Масований удар РФ по Києву: 23 постраждалих, у місті спалахнули пожежі, пошкоджено багатоповерхівки і залізницю, частину вулиць перекрито, New voice.ua, 4.7.2025
- У Києві внаслідок масованої атаки РФ пошкоджено п’ять автомобілів швидкої допомоги, що виїжджали до постраждалих, New voice.ua, 4.7.2025
- Росіяни завдали масованого удару по Києву, багато постраждалих (оновлено), Слово і Діло, 4.7.2025
- Дрони вночі атакували Ростовську область та Підмосков’я у рф, Слово і Діло, 4.7.2025
- У Києві після обстрілу виникли великі затори та перекрили ряд вулиць: повний перелік, РБК-Україна, 4.7.2025
- РФ кидає всі сили, але ЗСУ дають відсіч: Генштаб розповів про ситуацію на фронті , РБК-Україна, 4.7.2025
- Підмосков’я атакували дрони: у Сергіївому Посаді горить електропідстанція, ФАКТИ ICTV, 4.7.2025
- Третя атака за день: на Одесу летіла балістика, ФАКТИ ICTV, 4.7.2025
- Яку систему РЕБ РФ має в Калінінграді, що тероризує Польщу та країни Балтії, Діфенс Експрес, 4.7.2025
- Німеччина замовила ретельну перевірку всіх крилатих ракет Taurus: чи є тут натяк на передачу, Діфенс Експрес, 4.7.2025
- Росія задіяла рекордну кількість „шахедів“ – Ігнат, Корреспондент.net, 4.7.2025
- Генштаб оцінив ситуацію на фронті, Корреспондент.net, 4.7.2025
- Нічний ракетно-дроновий удар: у Києві вирували пожежі, постраждали 23 людини, Українська правда, 4.7.2025
- Росіяни окупували два населені пункти на Харківщині – DeepState, Українська правда, 4.7.2025
- Росія встановила новий рекорд обстрілів – 550 безпілотників та ракет, Інтерфакс-Україна, 4.7.2025
- Трамп стверджує, що постачання Україні зброї зі США триває, – ЗМІ, Інтерфакс-Україна, 4.7.2025
- РФ вночі атакувала Полтавську та Кіровоградську область, є пошкодження та поранені, Українські Новини, 4.7.2025
- Армія РФ захопила два населені пункти на Харківщині, — DeepState, Українські Новини, 4.7.2025
- Трамп каже, що у розмові з Путіним не досяг прогресу щодо війни в Україні, Європейська правда, 4.7.2025
- Рютте та Рубіо поспілкувалися щодо нових зобов’язань НАТО та війни в Україні, Європейська правда, 4.7.2025
- Атака 4 липня: РФ запустила рекордну кількість Шахедів та 11 ракет, головна ціль – Київ, Інформатор Україна, 4.7.2025
- Київ у вогні: якого лиха наробили у столиці російські шахеди та Кинджали, Інформатор Україна, 4.7.2025
- У Полтавській громаді пролунав вибух на тлі загрози дронів, UNN, 4.7.2025
- Майже півсотні БПЛА над рф: ЦПД повідомляє про ураження стратегічного підприємства, UNN, 4.7.2025
- Нічний обстріл Києва: пошкоджено п’ять швидких, яки виїжджали на виклики (фото), Focus, 4.7.2025
- Після обстрілу Києва громадський транспорт змінив маршрути: на вулицях сильні затори (карта), Focus, 4.7.2025
- Кривий Ріг атакували „Шахеди“: що відомо про влучання і наслідки (оновлено), TSN.ua 4.7.2025
- Найбільше дронів і ракет під час однієї атаки: Ігнат повідомив деталі нічного удару, TSN.ua, 4.7.2025
- Україна уразила під Москвою підприємство з виробництва бойових частин для „шахедів“, Liga.net, 4.7.2025
- Україна відкриє виробництво озброєння в Данії – підписано першу угоду, Liga.net, 4.7.2025
- 10 боєзіткнень на Харківщині та понад 50 – біля Покровська: карта бойових дій на 4 липня, 24 канал, 4.7.2025
- Один із найбільш масштабних повітряних ударів, головною мішенню був Київ, – Зеленський про атаку, 24 канал, 4.7.2025
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.