Dopady Blízkovýchodného konfliktu na Európu nezveličovať

Foto: Wikipedia

 

Terajší Blízkovýchodný konflikt neskončí podľa predstav prezidenta D.Trumpa ,že „rýchlo tak“, ako neskončí ani predstava prezidenta V. Putina. Čo však majú obaja spoločné je, že tieto vojenské konflikty financujú z ťažby vlastných fosílnych palív, ktorých vyššie ceny sú príčinou narastajúcej inflácie, na ktorú centrálne banky budú reagovať vyššími úrokovými sadzbami, s čím sa nepočítalo. V prípade ECB sa skôr vyčkáva, ako dopadne vyhlásenie o rýchlom konci v Perzskom zálive , čo ale určite nebude o čom svedčí aj výzva D.Trumpa, aby krajiny zásobované ropou cez  dnes niekoľko dní zablokovaný Hormuzský prieliv, sa vojenský podieľali spolu s USA na jeho spriechodnení. Väčšina bankových analytikov je myslí, že do leta sa úroky v ECB zvýšia ak „obdrží“ tak sme vždy zvyknutí s polročným oneskorení údaje, že treba sprísnenou menovou politikou reagovať.

Rusko-ukrajinský konflikt pod menovou kontrolou ECB

Podľa vyjadrenia P.Kažimíra, guvernéra Národnej banky Slovenska, ktorá pokladá sa za menového jastraba, ktorý vždy uprednostňuje vyššie úrokové sadzby a prísnu menovú politiku v boji proti inflácii, sú predstavitelia ECB viac opatrnejší aj preto, že sa nepredpokladá, že Blízkovýchodný vojenský konflikt, bude mať na Európu, väčší vplyv ako ma Rusko-ukrajinský, s ktorým sa podľa jeho vyjadrenia ECB už vysporiadala. On na bankovej rade už navrhoval vyššie úrokové sadzby z dôvodu vyšších cien služieb, čo však neplatí v eurozóne ale asi len na Slovensku. Situácia na peňažnom trhu sa však zdá viac stabilnejšia, keďže aj v prípade očakávaných zmien by sa už nevychádzalo s negatívnymi dopadmi z predchádzajúceho obdobia spojené s kvantitatívnym uvoľňovaním. Aj on sa totiž „spolieha“, že ináč budú reagovať aj vlády, pod čím sa rozumie, že nebudú bez ohľadu na stav ich verejných financií „podporovať“ domácnosti a podniky takými fiškálnymi opatreniami, ktorými sa ch deficity výrazne zvýšia. A keď, tak len na krátku dobu a to čo najviac adresne.

 

 

 

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár