Nemecko chce späť svoje zlato

Bundesbanka oznámila plány repatriovať niektoré z nemeckých zlatých rezerv zo zahraničia. Najmenej polovicu zo zlata krajiny prevezú do roku 2020  do Frankfurtu, podľa prezidenta Bundesbank Jensa Weidmanna.

Weidmann hovorí, že zatiaľ  presunuli do Frankfurtu  366 ton zlata v hodnote 11,5 miliárd €. „V súčasnej dobe tu máme asi 1400 ton, t.j. 41,5 percent našich zlatých rezerv,“ povedal bankár.

V októbri minulého roka predstavovali zásoby zlata Nemecka zhruba 3384 ton v hodnote asi 120 miliárd €, vďaka čomu sú druhými najväčšími na svete po Spojených štátoch.

Weidmann dodal, že zvyšok zlata zostane v New Yorku a Londýne, kde sú podľa jeho názoru uložené rovnako bezpečne ako v Nemecku. V prípade núdze by sa tieto rezervy mohli  na trhoch v týchto mestách rýchlo zameniť, povedal bankár.

Bundesbanku doma kritizujú za to, že väčšiu časť nemeckých zlatých rezerv drží v zahraničí. Kritici požadujú návrat všetkého zlata do krajiny. Zlato považujú za poistku pre prípad krízy a podľa nich by rozhodujúcim kritériom pre jeho uskladnenie mala byť bezprostredná fyzická dostupnosť.

Pri pokuse o presunutie zlata z New Yorku v roku 2014 narazila Bundesbanka na prekážky zo strany amerických úradov, keď sa pokúsila prehliadnuť zásoby nemeckého zlata, uchovávaného v amerických trezoroch.

„Nie som konšpirátorka, ale Bundesbank by mala byť schopná raz ročne zlato skontrolovať, tak, ako to robí s rezervami vo Frankfurte,“ povedal Hans Olaf Henkel, nemecký poslanec  Európskeho parlamentu, pre RT.

Niektorí dokonca vyslovili pochybnosť, či sa tam nemecké zlato ešte vôbec fyzicky nachádza.

„Doposiaľ nám chýba zverejnený zoznam čísel zlatých tehličiek, hoci Federálne rezervy USA takýto zoznam ich vlastných zásob zlata zverejňujú,“ povedal Peter Boehringer, iniciátor kampane Repatriujme naše zlato.

Preložené z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár