
Vláda krajiny tulipánov presadzuje prijatie inovatívneho zákona na ochranu životného prostredia s tým, že úrady diskutujú o úplnom zákaze nových benzínových a dieselových vozidiel do roku 2025. Návrh už schválila dolná komora parlamentu a predložila ho do senátu. Pôvodnú verziu, ktorej cieľom bolo vylúčenie všetkých vozidiel oboch typov z holandských ciest, nakoniec upravili tak, že zákaz sa nebude vzťahovať na už používané vozidlá.
„Ak chceme zachrániť Zem, musíme postupne odstrániť emisie CO2 a zmeniť náš spôsob využívania fosílnych palív,“ povedal Jan Vos, člen Holandskej strany práce, ktorá stojí za touto iniciatívou. Politik zároveň pripúšťa, že tento zákaz nebude stačiť na to, aby autá s benzínovými motormi z premávky úplne vyradil. Dodal však, že elektrické vozidlá sú dostupné pre každého. „Doprava vlastným autom by nemalo byť niečo, čo si môžu dovoliť len bohatí ľudia,“ zdôraznil. Vláda by podľa neho mohla realizácii opatrenia pomôcť zvýšením počtu dobíjacích staníc po celej krajine.
Holandsko má jednu z najnižších úrovní emisií CO2 z nových automobilov zo všetkých členských štátov EÚ. Krajina sa v minulom roku pripojila k Medzinárodnej aliancii vozidiel s nulovými emisiami (ZEV), ktorej cieľom je, aby do roku 2050 využívali všetky nové vozidlá na svoj pohon elektrickú energiu.
Posudzovaním zákazu výroby nových vznetových spaľovacích motorov sa Holandsko pripojilo k celému radu krajín uvažujúcich o podobnom kroku. Pred dvoma mesiacmi diskutovali o zákaze predaja benzínových automobilov aj Nórsko a Dánsko. India a Čína s cieľom znížiť mieru znečistenia povoľujú svojim občanom používať autá iba každý druhý deň. Paríž začal v júni 2016 presadzovať zákaz premávky všetkých vozidiel vyrobených pred rokom 1997.
Zdroj: https://www.rt.com/business/356487-netherlands-gas-petrol-ban/