Nezamestnanosť v Británii klesla na najnižšiu úroveň za 11 rokov

Počet nezamestnaných Britov v júli klesol až o 52 000, na 1,64 milióna, trh práce v tejto krajine teda zatiaľ nepocítil žiadne nežiaduce účinky referenda o odchode z Európskej únie. Miera nezamestnanosti zostala v priebehu mesiacov marec – máj na úrovni 4,9 %, podľa oficiálnych údajov zverejnených v stredu Úradom pre národné štatistiky (ONS). Priemerná mzda v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástla o 2,4 percenta, pričom celková hodnota miezd bez prémií sa zvýšila o 2,3 %, píše ONS.

Posledné údaje tiež ukazujú, že počet nezamestnaných, určený počtom osôb žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti, poklesol až o 8 600 osôb, pričom pôvodne sa očakávalo jeho zvýšenie o 9 500 osôb. Celkovo možno povedať, že počas sledovaného obdobia sa do pracovného procesu zapojilo 172 000 ľudí.

Aktualizované dáta o miere inflácie zároveň ukázali, že júlový rast indexu spotrebiteľských cien (CPI), ktorý dosiahol 0,6 %, bol vyšší, než sa očakávalo. Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii sa počas mesiacov február – apríl znížila na 4,9 %, čo je najmenej od roku 2005, pričom  priemerná mzda medziročne vzrástla o 2,3 %.

Mieru nezamestnanosti, ktorá sa považuje za jeden z hlavných ukazovateľov dosahu referenda o odchode Británie z EÚ na ekonomiku krajiny, budú v nasledujúcich mesiacoch ekonómovia nepretržite monitorovať. Podľa analytikov ešte nie sú zjavné všetky efekty historického rozhodnutia Británie o odchode z EÚ na dôveru zamestnávateľov ako aj na vývoj zamestnanosti, tieto sa v plnej miere ukážu až neskôr.

Libra šterlingov vykázala po zverejnení týchto údajov rýchle zhodnotenie,  pričom dosiahla kurz 1,3069 voči americkému doláru.

Zdroj: https://www.rt.com/business/356235-uk-unemployment-falls-brexit/

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár