Sprísnená menová politika zasiahla dôchodkové fondy

Foto: Shutterstock

Centrálne banky všade na svete sa snažia úrokovými sadzbami a vypnutím „tlačiarní peňazí“ znížiť ich objem na finančnom trhu v nádeji, že zabrzdia zdivočenú infláciu v oberaní všetkých účastníkov trhu o peniaze. Zatiaľ sa to nedarí z viacerých dôvodov, keďže príčinou je predovšetkým sankčný nárast cien energií a potravín, na ktoré sú ich menové nástroje prikrátke. Po období nízkych úrokových sadzieb a kvantitatívneho uvoľňovania nevedia svoju menovú politiku dnes dostať do normálu, pod čím treba rozumieť zvýšiť úročenia štátnych dlhopisov, keďže doterajšie sú príčinou narastajúcej zadlženosti, zabezpečiť aj súlad cien akciových indexov a nehnuteľností s úrovňou ekonomiky a takto by sme mohli pokračovať. O tom, že pokles cien investičných aktív zaplatia investori, nehnuteľností ich vlastníci sa počíta a preto si kladieme otázku, kto zaplatí pokles majetku sporiteľov v podielových fondoch a v druhom dôchodkovom pilieri? Domácnosti majú totiž v nich uložené spolu viac ako 22 miliárd eur. Pozrime sa ale ako to vyzerá s úsporami v druhom dôchodkovom pilieri.

Predvolená investičná stratégia

V roku 2013 vláda rozhodla o presunutí sporenia z negarantovaných do garantovaných fondov, čo počas uvoľnenej menovej politiky ECB zhodnotili výrazne menej ako v tých negarantovaných, ktorých priemerné zhodnotenie bolo tesne pod hranicou 10 percent, čo sa po sprísnení menovej politiky otočilo. Pod garantovanými fondmi sme chápali len dlhopisové a pod negarantovanými akciové, indexové a zmiešané fondy. V 2. pilieri je dnes okolo 1,7 milióna sporiteľov, z ktorých väčšina má uložené peniaze v dlhopisových fondov. Pri očakávanej reforme dôchodkového systému od budúceho roku sa tiež počíta, so zmenami v druhom pilieri. Mala by sa totiž zaviesť predvolená investičná stratégia, pod ktorou sa bude rozumieť investovanie do príslušných dôchodkových fondov podľa veku budúceho dôchodcu tak, že tento bude v prvých rokoch znášať väčšie investičné riziko, ktoré sa bude postupne znižovať. V prípade, že bude naďalej pokračovať pokles akciových indexov sa počíta, že dôchodkové fondy si budú nakupovať dôchodkových podielov viac, alebo nakupovať nielen dlhopisové a akciové fondy ale aj iné typy fondov. Reforma dôchodkového systému počíta so zmenami v prvom dôchodkovom pilieri, čo sa týka veku nároku na odchod do riadneho dôchodku, predčasného dôchodku, v znížení aktuálnej dôchodkovej hodnoty a pokiaľ ide o druhý pilier tak predovšetkým v nájdení čo najlepšieho priebežného zhodnocovania usporených peňazí.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár