Na donbaských frontoch boje pokračujú v rovnakých lokalitách, ako aj včera. Novinkou je, že ukrajinské médiá fakticky otvorene uviedli, že Spojené štáty riadia Kyjev v otázke bojových operácií. „Kým sa blíži prvé výročie ruskej invázie na Ukrajinu, americkí predstavitelia upozorňujú ukrajinských lídrov, že čelia kritickému okamihu na zmenu priebehu vojny. USA zvyšujú tlak na Kyjev, aby dosiahol významné víťazstva na bojisku, zatiaľ čo zbrane a pomoc zo strany Spojených štátov a ich spojencov rastú. Informuje o tom The Washington Post,“ citovali svojich amerických kolegov ukrajinskí novinári.
Na druhej strane poukázali na to, že Spojené štáty nechcú dodávať pre Ukrajinu rakety dlhého doletu ATACMS s doletom až 300 kilometrov a to nie kvôli „mierumilovnosti“ americkej vlády, ale… kvôli nedostatku rakiet „Píše o tom Politico. Uvádza sa, že na nedávnych stretnutiach v Pentagóne americkí predstavitelia oznámili zástupcom Kyjeva, že nemajú zbytočné taktické raketové systémy. „Dodávky ATACMS na bojisko vo východnej Európe povedie k zníženiu amerických zásob a poškodí pripravenosť amerických ozbrojených síl,“ uviedli zdroje,“ znova citovali svojich amerických kolegov ukrajinskí novinári.
Ukrajinskí vojenskí analytici citovali príslušníkov britských spravodajských služieb, ktorí oznámili, že za posledné tri dni jednotky „Wagnerovcov“ dosiahli menšie úspechy na severnom okraji Bachmutu, a to aj v dedine Krasnaja Gora, ktorú „Wagnerovci“, podľa ich vyhlásení, už obsadili, Kyjev to popiera. „Podľa britskej rozviedky, v tejto oblasti pokračuje organizovaná ukrajinská defenzíva. A taktický útok Rusov na juh od mesta, pravdepodobne, urobil malý pokrok. Na severe, v oblasti Kremennej-Svatova v Luhanskej oblasti, vedú ruské jednotky nepretržité útočné operácie, informujú spravodajské služby. Podľa odhadov britského ministerstva obrany, súčasný operačný obraz naznačuje, že ruské jednotky dostávajú rozkazy na útok vo väčšine oblastí, ale na žiadnu z nich nesústredili dostatočnú bojovú silu, aby dosiahli rozhodujúci účinok,“ citovali ukrajinskí analytici britských kolegov.
Domáce média informovali, že vo Ľvove a v oblasti boli v dôsledku ruských raketových útokov zničené takmer všetky elektrické rozvodne. Uviedol to primátor mesta Andrej Sadovoj. „Boli zničené takmer všetky naše elektrické rozvodne vo Ľvove a regióne. Dodávka elektriny je preto veľkým problémom, ale naši elektrikári nachádzajú neštandardné inteligentné riešenia, takže priemysel a tieto inštitúcie, ktoré by mali zabezpečovať chod mesta, fungujú,“ uviedol Sadovoj. Podľa neho, bolo v regióne zničených mnoho ďalších zariadení kritickej infraštruktúry. Väčšina z nich už nebude opravená – budú vybudované nanovo,“ uviedli ukrajinskí novinári.
V Kyjeve počas ozbrojeného konfliktu majú starosti tzypu, aké štátne sviatky treba zrušiť, a vymýšľajú nové. Ozaj, veľmi aktuálna činnosť! A samotné tieto „žabomyšie“ zmeny sú dosť divné… „Najvyššia Rada navrhuje zrušiť oslavu 8. marca, Prvého máj a Deň víťazstva. Zodpovedajúci návrh zákona zaregistrovali piati poslanci Najvyššej rady. V tomto návrhu sa namiesto 8. marca navrhuje ustanoviť 25. februára nový štátny sviatok a oficiálny deň voľna – Deň ukrajinskej ženy. Dátum bol zvolený na počesť narodenín Lesi Ukrainky. Navrhuje sa stanoviť deň voľna 9. marca – na narodeniny Tarasa Ševčenka. Poslanci chcú navyše zrušiť oslavy Dňa práce 1. mája a Dňa víťazstva 9. mája. Podľa ich projektu, by sa 8. mája mal oslavovať iba deň spomienky a zmierenia, ale zároveň by vtedy nemal byť deň voľna,“ informovali ukrajinské média.
No sláva! Na Ukrajine sa masovo menia staré názvy, „odvolávajú sa“ rôzne „prosovietske,“ „promoskovské“ a „proruské“, podľa súčasného vedenia Ukrajiny, názvy miest, obcí, ulíc, podnikov, inštitúcií, organizácií a pod. Nuž, a podľa nového návrhu ukrajinských poslancov je zrejmé, že sú presvedčení, že sviatok 8. marca a 1. mája, bezpochyby, vymysleli Rusi! A znova negramotné kyjevské komando ukázalo celému svetu, že sa veľmi slabo orientuje v zemepise a už vôbec nepozná históriu.
A ďalšia fantastická paráda! Niečo také je možné iba na Ukrajine. Avšak pozorovali sme tento jav aj vo viacerých členských štátoch Európskej únie, vrátane Slovenska: politikov a úradníkov, zamiešaných do korupčných a iných škandálov formálne zbavujú funkcií, ale v skutočnosti ich ponechávajú „pri koryte“ alebo „posúvajú“ do iných funkcií, často ešte vyšších, ako predtým…
„Reznikovovi poslanci, ktorí boli prepustení po korupčnom škandále na ministerstve obrany, zostanú pracovať ako jeho poradcovia. „To sa týka tých, ktorí zastávali funkcie poslancov. Je to prvý námestník ministra obrany generálplukovník Ivan Rusnak a námestník ministra obrany pre digitálny rozvoj Oleg Gajduk. Zostávajú v tíme ministerstva a budú sa podieľať na práci ako poradcovia ministra,“ uviedol Reznikov na Facebooku. Podľa neho, sa ako poradcovia „budú zameriavať na množstvo prioritných projektov, ktoré si vyžadujú plné zapojenie odborných znalostí a kompetencií,“ vysvetlili ukrajinskí politológovia. Nuž, korupční úradníci pokračujú v rámci svojich „odborných znalostí a kompetencií.“ Paráda!
Ukrajinskí politológovia zverejnili kľúčové vyhlásenia šéfa Pentagónu Lloyda Austina na zasadnutí „Ramstein“ o dodávkach tankov a iných zbraní: „Nemecko, Poľsko, Kanada, Portugalsko, Španielsko, Nórsko, Dánsko a Holandsko dodajú tanky Leopard na Ukrajinu; USA, Poľsko a Česká Republika budú dodávať tanky okrem tých, ktoré už boli dodané; USA, Nemecko, Holandsko dodajú Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot; Francúzsko a Taliansko budú dodávať systémy protivzdušnej obrany SAMP/T; Niekoľko krajín pracuje na zásobovaní Ukrajiny muníciou,“ uviedli ukrajinskí politológovia.
V neskorších večerných hodinách ukrajinské média zverejnili fotografiu z nemeckého prístavu Bremerhaven, kam prichádza americká vojenská technika, určená pre Ukrajinu. Fotografie zverejnil web Nordsee-Zeitung. Uvádza sa, že v prístave je 60 bojových vozidiel pechoty Bradley a 280 kusov ďalšej vojenskej techniky.
Do neskorších večerných hodín sa ukrajinskí analytici a média venovali výsledkom včerajšieho „Ramsteina,“ aktuálnej situácii na frontoch, následkom bombardovania, otázke dodávok tankov a stíhačiek od amerických a európskych „partnerov“, ale meditovali aj na margo termínov ako masívnej ruskej ofenzívy, tak aj predpokladaného „zdrvujúceho útoku ukrajinskej armády,“ prezentovali prognózy, kedy ukrajinské jednotky oslobodia Donbas a dokonca aj Krym, pričom tvrdili, že sa to stane už v tomto roku, atď. Tým sa vlastne skončil včerajší, už 356. deň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
- 356-й день войны в Украине. Что происходит 14 февраля. Обновляется, Страна, 14.2.2023
- https://t.me/stranaua/90844
- США предупредили Украину о решающем моменте в войне и хотят добиться от Киева успехов на поле боя – WP, Страна, 14.2.2023
- https://t.me/stranaua/90964
- Россияне наступают на пяти направлениях, ВСУ отбили атаки врага в трех областях – сводка Генштаба, Страна, 14.2.2023
- США не хотят отправлять Украине дальнобойные ракеты ATACMS по причине их нехватки – Politico, Страна, 14.2.2023
- Нові удари ЗСУ по росіянах: Генштаб розкрив втрати Росії 14 лютого, UNIAN, 14.2.2023
- Винищувачі F-16 та наступ ЗСУ: Остін зробив заяву за підсумками „Рамштайну-9“ (відео), UNIAN, 14.2.2023
- Росіяни випустили повітряні кулі з відбивачами, ситуація під контролем української ППО, UNIAN, 14.2.2023
- рф слід позбавити засобів ведення війни: Україна наполягає на включенні до 10-го пакета санкцій ЄС російської атомної галузі, UNN, 14.2.2023
- На Херсонщині партизани підірвали авто з окупантами, двоє загинуло – Центр спротиву, UNN, 14.2.2023
- Франція не посилює заходів безпеки для дипломатів в Україні, Ukrinform, 14.2.2023
- Українські військові можуть повернутися з навчань у Німеччині з танками – посол, Ukrinform, 14.2.2023
- У Краматорську внаслідок ракетного удару постраждав медзаклад та 15 приватних будинків, Ukrinform, 14.2.2023
- Україна створює екстрений запас нафти, бензину та дизеля: Шмигаль розкрив подробиці, Obozrevatel, 14.2.2023
- Україна де-факто вже вступила в НАТО, зробимо все, щоб це сталося де-юре, – Резніков, Obozrevatel, 14.2.2023
- Війська РФ вдарили ракетами по Костянтинівці та Краматорську: поранено мирного жителя. Відео, Obozrevatel, 14.2.2023
- Пентагон оцінив можливість наступу РФ на Київ, Корреспондент.net, 14.2.2023
- ЗСУ відбивають атаки на п’яти напрямках – Генштаб, Корреспондент.net, 14.2.2023
- Резніков підбив підсумки Рамштайну-9, Корреспондент.net, 14.2.2023
- Росія не має можливостей атакувати Київ зараз — Міллі, ZN.UA, 14.2.2023
- У Повітряних силах України розповіли, скільки військових аеродромів використовує армія РФ, ZN.UA, 14.2.2023
- Окупація Бахмута не матиме стратегічний вплив на хід війни в цілому – Кірбі, ZN.UA, 14.2.2023
- ЗСУ знищили три склади боєприпасів та два комплекси РЕБ ворога – Генштаб, Слово і Діло, 14.2.2023
- США очікують, що Україна зможе розпочати контрнаступ навесні, Слово і Діло, 14.2.2023
- Росія намагається позбавити українців води: Шмигаль розповів про нову загрозу, Слово і Діло, 14.2.2023
- „Втрачаємо тисячі кубометрів“: українці можуть частково втратити доступ до води з Дніпра (відео), Focus, 14.2.2023
- Нова фаза війни: РФ накопичує авіацію на кордоні з Україною, — FT, Focus, 14.2.2023
- Чому США самі не хочуть прибрати Путіна та чекають на це від України, Focus, 14.2.2023
- Нервозність, але не паніка: як кияни реагують на можливість нового наступу росіян, Kyiv Post, 14.2.2023
- Міноборони Росії почало напряму набирати в’язнів до лав ЗС РФ, Kyiv Post, 14.2.2023
- Із Бахмута виходити ніхто не збирається, десантуру росіян добре „покусали“ – лейтенант Назаренко, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 14.2.2023
- ЗСУ знищили три склади з боєприпасами, РФ скинула аерозольні гранати на Донеччині – Генштаб, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 14.2.2023
- Розвідка Норвегії: Кораблі РФ вперше за 30 років виходять у море з тактичною ядерною зброєю, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 14.2.2023
- Генерал Міллі: наразі загрози російського нападу на Київ немає, Європейська правда, 14.2.2023
- Остін: США не забороняють Польщі надавати F-16 Україні, Європейська правда, 14.2.2023
- Германия начнет производство 35-мм боеприпасов для установок Gepard, которые используют украинские военные, Українські Новини, 14.2.2023
- США не будут передавать дальнобойные ракеты ATACMS Украине, – СМИ, Українські Новини, 14.2.2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.